Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek zażelazionej wody z nienormatywną zawartością manganu.

Odżelaziacz wymaga okresowej konserwacji filtra, czyszczenia lub wymiany inżektorów
Odżelaziacz wymaga okresowej konserwacji filtra, czyszczenia lub wymiany inżektorów (części w głowicach sterujących, zarastające żelazem) oraz sprawdzania poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody. Każdą stację uzdatniania wody powinien raz w roku obejrzeć serwisant (fot. Ekonet)

To problem związany tylko z wodą ze studni. Jeśli w wodzie wodociągowej obserwuje się obecność żelaza, pozostawiającego barwne naloty na armaturze, czy metaliczny posmak, jest to raczej zanieczyszczenie wtórne i we względnie niewielkich ilościach.

Skład wody:

  • zawartość żelaza 4000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
  • zawartość manganu 200 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • zapach nieakceptowalny – siarkowodór.

Zarówno żelazo, jak i mangan są niepożądane w wodzie do picia i w tej wykorzystywanej na potrzeby gospodarcze, gdyż wywołują zarastanie sieci wodociągowych, instalacji domowych oraz armatury, a także mogą być przyczyną powstawania barwnych plam na urządzeniach sanitarnych i praniu. Ponadto pogarszają właściwości organoleptyczne wody, wzmagają jej brunatną barwę i wywołują mętność, a przy wyższych stężeniach – zmieniają również smak i zapach. Siarkowodór nadaje wodzie specyficzny zapach (zgniłe jaja).

Popularną i skuteczną metodą usuwania żelaza i manganu jest zastosowanie filtrów wypełnionych tzw. złożami katalitycznymi, które jednocześnie utleniają rozpuszczone substancje oraz zatrzymują je na swojej powierzchni. W zależności od rodzaju złoża, czasem konieczna jest ich regeneracja nadmanganianem potasu (KMnO4) – np. w przypadku filtrów do wody ze złożem Greensand Plus. Inne złoża płukane są tylko wodą, np. złoże Birm i wymagają okresowej wymiany.

Dobór i budowa filtra

W prezentowanym przypadku, zaleca się odżelaziacz ze złożem Greensand Plus, w połączeniu z górną warstwą hydroantracytu, szczególnie z powodu obecnego w wodzie siarkowodoru.

Odżelaziacz składa się z następujących elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. Woda wpływa od góry i filtrowana jest całą powierzchnią złoża – najpierw przez hydroantracyt, potem przez złoże Greensand Plus.

     

  2. Głowica sterująca. Pracą filtra steruje głowica filtracyjna, działająca czasowo, czyli po zadanym czasie włącza proces płukania złoża. Wobec odżelaziaczy błędem jest wdrażanie cyklu objętościowego. Odżelaziacz musi płukać się regularnie, z dużą intensywnością.

     

  3. Zbiornik chemii. W przypadku tego złoża, oprócz płukania wodą, następuje regeneracja nadmanganianem potasu. Wsypywany jest on (w postaci proszku) do osobnego zbiorniczka chemii, gdzie powstaje odpowiedni roztwór i podczas regeneracji – określona jego objętość jest automatycznie zasysana.

Wielkość odżelaziacza dopasowuje się do jakości i zużycia wody, co wpływa na częstotliwość jego regeneracji. Zbyt mały, zawierający mniejsze złoże filtracyjne – będzie musiał się bardzo często płukać, by zapewnić właściwą jakość wody.

Warunki instalacji odżelaziacza 

Pompa. Złoże w odżelaziaczu jest ciężkie, bez względu na to, czy jest to Greensand, Greensand Plus, czy Pyrolox. Zatem wymaga dostatecznie intensywnego wypłukania. Instalacja odżelaziacza wymusza zamontowanie pompy o odpowiedniej wydajności. Niewłaściwe płukanie może doprowadzić do nagromadzenia się osadów żelazistych, pogorszenia jakości wody i niedostatecznego usuwania manganu.

Sterowania pracą filtra. W stacjach domowych działają elektroniczne systemy, które w prosty i skuteczny sposób kierują wszystkimi etapami filtrowaniem, płukaniem i regeneracją. Wymaga to włączenia zasilania systemu do gniazdka elektrycznego.

Miejsce montażu odżelaziacza. Odżelaziacze to zbiorniki o średnicy 25–35 cm i wysokości 130– –165 cm, a zbiornik na nadmanganian potasu ma średnicę 30 cm. Orientacyjnie powierzchnia potrzebna na montaż tych urządzeń to 50 x 70 cm, wysokość ok. 200 cm.

Eksploatacja i serwis odżelaziacza

Do codziennej eksploatacji w przypadku filtru ze złożem Greensand Plus potrzebny jest nadmanganian potasu, sprzedawany najczęściej w opakowaniach 1 kg.

Wymiana złoża w odżelaziaczu konieczna jest wówczas, gdy uzdatniana woda nie spełnia już norm jakości, mimo prawidłowej eksploatacji filtru. Dłużej, bez wymiany działają złoża, które regeneruje się nadmanganianem potasu, a takim właśnie jest Greensand Plus (zgodnie z informacją producenta wymiana może być konieczna po 10–15 latach pracy), choć zdarza się, że i ten materiał filtracyjny należy wymienić wcześniej.

Koszt stacji uzdatniania wody – 4500 zł.

Anna Chmiel

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny