Odżelaziacz wymaga okresowej konserwacji filtra, czyszczenia lub wymiany inżektorów (części w głowicach sterujących, zarastające żelazem) oraz sprawdzania poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody. Każdą stację uzdatniania wody powinien raz w roku obejrzeć serwisant (fot. Ekonet) |
To problem związany tylko z wodą ze studni. Jeśli w wodzie wodociągowej obserwuje się obecność żelaza, pozostawiającego barwne naloty na armaturze, czy metaliczny posmak, jest to raczej zanieczyszczenie wtórne i we względnie niewielkich ilościach.
Skład wody:
- zawartość żelaza 4000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
- zawartość manganu 200 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
- zapach nieakceptowalny – siarkowodór.
Zarówno żelazo, jak i mangan są niepożądane w wodzie do picia i w tej wykorzystywanej na potrzeby gospodarcze, gdyż wywołują zarastanie sieci wodociągowych, instalacji domowych oraz armatury, a także mogą być przyczyną powstawania barwnych plam na urządzeniach sanitarnych i praniu. Ponadto pogarszają właściwości organoleptyczne wody, wzmagają jej brunatną barwę i wywołują mętność, a przy wyższych stężeniach – zmieniają również smak i zapach. Siarkowodór nadaje wodzie specyficzny zapach (zgniłe jaja).
Popularną i skuteczną metodą usuwania żelaza i manganu jest zastosowanie filtrów wypełnionych tzw. złożami katalitycznymi, które jednocześnie utleniają rozpuszczone substancje oraz zatrzymują je na swojej powierzchni. W zależności od rodzaju złoża, czasem konieczna jest ich regeneracja nadmanganianem potasu (KMnO4) – np. w przypadku filtrów do wody ze złożem Greensand Plus. Inne złoża płukane są tylko wodą, np. złoże Birm i wymagają okresowej wymiany.
Dobór i budowa filtra
W prezentowanym przypadku, zaleca się odżelaziacz ze złożem Greensand Plus, w połączeniu z górną warstwą hydroantracytu, szczególnie z powodu obecnego w wodzie siarkowodoru.
- Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
- Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu?
- Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
- Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem
Odżelaziacz składa się z następujących elementów:
- Zbiornik filtracyjny. Woda wpływa od góry i filtrowana jest całą powierzchnią złoża – najpierw przez hydroantracyt, potem przez złoże Greensand Plus.
- Głowica sterująca. Pracą filtra steruje głowica filtracyjna, działająca czasowo, czyli po zadanym czasie włącza proces płukania złoża. Wobec odżelaziaczy błędem jest wdrażanie cyklu objętościowego. Odżelaziacz musi płukać się regularnie, z dużą intensywnością.
- Zbiornik chemii. W przypadku tego złoża, oprócz płukania wodą, następuje regeneracja nadmanganianem potasu. Wsypywany jest on (w postaci proszku) do osobnego zbiorniczka chemii, gdzie powstaje odpowiedni roztwór i podczas regeneracji – określona jego objętość jest automatycznie zasysana.
Wielkość odżelaziacza dopasowuje się do jakości i zużycia wody, co wpływa na częstotliwość jego regeneracji. Zbyt mały, zawierający mniejsze złoże filtracyjne – będzie musiał się bardzo często płukać, by zapewnić właściwą jakość wody.
Warunki instalacji odżelaziacza
Pompa. Złoże w odżelaziaczu jest ciężkie, bez względu na to, czy jest to Greensand, Greensand Plus, czy Pyrolox. Zatem wymaga dostatecznie intensywnego wypłukania. Instalacja odżelaziacza wymusza zamontowanie pompy o odpowiedniej wydajności. Niewłaściwe płukanie może doprowadzić do nagromadzenia się osadów żelazistych, pogorszenia jakości wody i niedostatecznego usuwania manganu.
Sterowania pracą filtra. W stacjach domowych działają elektroniczne systemy, które w prosty i skuteczny sposób kierują wszystkimi etapami filtrowaniem, płukaniem i regeneracją. Wymaga to włączenia zasilania systemu do gniazdka elektrycznego.
Miejsce montażu odżelaziacza. Odżelaziacze to zbiorniki o średnicy 25–35 cm i wysokości 130– –165 cm, a zbiornik na nadmanganian potasu ma średnicę 30 cm. Orientacyjnie powierzchnia potrzebna na montaż tych urządzeń to 50 x 70 cm, wysokość ok. 200 cm.
Eksploatacja i serwis odżelaziacza
Do codziennej eksploatacji w przypadku filtru ze złożem Greensand Plus potrzebny jest nadmanganian potasu, sprzedawany najczęściej w opakowaniach 1 kg.
Wymiana złoża w odżelaziaczu konieczna jest wówczas, gdy uzdatniana woda nie spełnia już norm jakości, mimo prawidłowej eksploatacji filtru. Dłużej, bez wymiany działają złoża, które regeneruje się nadmanganianem potasu, a takim właśnie jest Greensand Plus (zgodnie z informacją producenta wymiana może być konieczna po 10–15 latach pracy), choć zdarza się, że i ten materiał filtracyjny należy wymienić wcześniej.
Koszt stacji uzdatniania wody – 4500 zł.
Anna Chmiel