Artykuły: Woda i kanalizacja
23 lata działania oczyszczalni drenażowej - cenne rady
Radzę zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio duży spadek rury wychodzącej z budynku i wpadającej do osadnika gnilnego. U nas jej spadek jest niby wystarczający, ale przez 23 lata działania oczyszczalni 3 razy nastąpił zator - mówi Zbyszek, który razem z Haliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.
25% niższa cena oczyszczalni ścieków dzięki dotacji!
W naszej gminie dotuje się budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Naszą rodzinę skusiły względy ekologiczne, duża dopłata do kosztów inwestycyjnych oraz wygodna i tania późniejsza eksploatacja urządzenia - mówią Agnieszka i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2010 r.
Drenażowa oczyszczalnia ścieków ze złożem żwirowym i przepompownią
Najpierw korzystaliśmy z szamba, lecz w 2014 r. postanowiłem założyć drenażową oczyszczalnię. Sprzyjał temu przepuszczalny piaszczysty grunt - mówi Adam, Czytelnik Budujemy Dom, który drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.
Zmiękczacz wody wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej
Nigdy nie żałowaliśmy tego wydatku, bo zmiękczacz wspomaga działanie instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz wielu urządzeń z nimi związanych. Ułatwia pielęgnację domu, przyczynia się do oszczędnego zużycia środków myjących i piorących - mówią Asia i Jarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Uzdatnianie wody wyszło nam i domowi na dobre!
Uzdatnianie wody pod własnym dachem wyszło nam i domowi na dobre. Nareszcie możemy pić wodę z kranu, kupiliśmy saturator i sami ją gazujemy. Nie wyobrażamy sobie domu bez zmiękczacza! - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Studnia - wybór i lokalizacja
Doprowadzić wodę do domu można albo z zewnętrznej sieci wodociągowej, albo z własnego ujęcia (studni). Bywa, że z konieczności lub w celu obniżenia kosztów korzysta się z obu tych źródeł. Często warto się zdecydować na własną studnię, choćby prowizoryczną, nawet jeśli planuje się skorzystanie z sieci wodociągowej. Wodociąg doprowadzamy zwykle dopiero do gotowego domu. Tymczasem woda potrzebna jest już przy jego stawianiu.
Lepiej wybrać rury plastikowe czy miedziane do instalacji wodnej?
W każdym domu potrzebujemy rur do ciepłej i zimnej wody oraz ogrzewania. Niekiedy także do kolektorów słonecznych. W budynkach jednorodzinnych tych ze stali prawie się już nie stosuje. Pozostaje niełatwy wybór pomiędzy miedzią i różnymi tworzywami sztucznymi.
Koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej
Podajemy orientacyjne koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Rodzaje łączenia rur w instalacji wodociągowej
Rury w instalacji wodociągowej można łączyć w sposób trwały lub w sposób umożliwiający wielokrotne rozłączanie i złączanie. W artykule opisujemy te dwa sposoby łączenia rur.
Sieciowe przyłącze wodociągowe czy własna studnia?
Chociaż jeszcze pół wieku temu nie brakowało domów bez bieżącej wody i kanalizacji, to dziś trudno sobie wyobrazić życie bez tych udogodnień. Najbardziej odczuwamy to w razie jakiejś awarii. Jednak woda jest potrzebna już na etapie budowy, bez niej nie przygotujemy zapraw, tynków itd. Dlatego zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków to rzeczy, bez których po prostu nie sposób się obyć.
Osadnik gnilny - zasada działania
Osadniki gnilne powinny występować we wszystkich rodzajach oczyszczalni ścieków - od najmniejszych przydomowych, aż po ogromne komunalne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że proces oczyszczania zaczyna się już w osadniku. A co jeszcze ważniejsze, to w dużej mierze od niego zależy prawidłowe działanie całej oczyszczalni.
Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej - kaprys czy coraz pilniejsza konieczność?
Bez niej życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Woda to bezcenny zasób, konieczny do życia wszelkich istot żywych, dlatego musimy ją chronić i umiejętnie wykorzystywać. W Polsce zapotrzebowanie na wodę pokrywane jest w coraz większym stopniu z wód podziemnych, wyraźnie spada pobór z ujęć powierzchniowych. Choć jej zużycie w przeliczeniu na jednego mieszkańca stale się zmniejsza, to wciąż jest za wysokie.
Rodzaje filtrów do oczyszczania wody i ich montaż
Woda, która dociera do domu może pochodzić z wodociągu lub z własnego ujęcia (studni). Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Problemy z jej jakością mogą dotknąć zarówno użytkowników wody miejskiej, jak i studziennej.
Budowa studni chłonnej - krok po kroku
Studnię chłonną można wykonać z kręgów betonowych lub z tworzyw sztucznych. Jej wysokość to ok. 3 m, średnica - ok. 1 m.
Ciepła woda natychmiast - 3 rozwiązania
Cyrkulacja zapewnia pojawienie się ogrzanej wody w punkcie poboru (baterii nad umywalką czy wanną) prawie natychmiast lub najpóźniej 2-3 sekundy po otwarciu zaworu. Co zrobić, jeśli tak się nie dzieje?
Jakie rodzaje rur stosuje się w instalacjach kanalizacyjnych?
Używane dawniej rury kanalizacyjne z żeliwa lub kamionki zostały wyparte przez wyroby z tworzyw sztucznych - polichlorku winylu (PVC) lub polipropylenu (PP). I nic w tym dziwnego, bo są tańsze, całkowicie odporne na korozję, lekkie, łatwo je ciąć i montować.
Własna studnia - formalności i rodzaje
Jak wygląda wykonanie studni od strony prawnej, kiedy mamy ją uwzględnioną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jak, gdy nie mamy takiej informacji. Jakie są rodzaje studni i czym się kierować przy wyborze?
Sposoby układania rur w instalacji wodociągowej
W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dwa niżej opisane układy instalacji wodociągowej.
Co nam szkodzi w wodzie z kranu?
Opisujemy substancje, które mogą być zawarte w wodzie z kranu. Jak się przed nimi zabezpieczać?
Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?
Kto nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, musi wybudować szczelny zbiornik na nieczystości (czyli po prostu szambo) i korzystać z usług firm asenizacyjnych. Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki i jakie są ich wady i zalety?
Sieć wodociągowa czy własna studnia?
Bez źródła wody i odprowadzenia ścieków po prostu nie da się żyć. Można je zapewnić na wiele sposobów, ale zwykle tylko niektóre są dostępne na naszej działce. Który wybrać? I co zrobić, jeżeli np. konieczne będzie uzdatnianie? Przed początkującym inwestorem staje mnóstwo takich pytań.
Doprowadzamy wodę do domu - studnia, pompy, uzdatnianie
Zapewnienie czystej wody i odprowadzenie ścieków jest niezbędne w każdym domu. Niestety, często nie jest to łatwe, bo np. trzeba wywiercić studnię, a następnie uzdatnić wodę. Każde rozwiązanie ma przy tym dobre i słabe strony, które powinniśmy poznać, zanim dokonamy wyboru.
Jak wygląda przyłącze do sieci kanalizacyjnej?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o tym, jak wygląda przyłącze do sieci kanalizacyjnej?
Jak udrożnić rury umywalki i wanny?
Jakie są przyczyny niedrożności rur i jak najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę? W artykule podajemy również zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych.
Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia kwestie związane z budową szamba.
Wadą oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe
Jedną wadą przydomowej oczyszczalni jest za mało chłonne złoże piaskowo-żwirowe pod studzienką rozdzielczą. Kiedy w pewnych okresach roku nasiąka ono wodą podskórną, przestaje odbierać oczyszczone ścieki - mówią Kinga i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię użytkują od 2014 r.
Z oczyszczalnią drenażową oszczędzamy 250 zł miesięcznie
Oczyszczalnię drenażową założyliśmy, żeby nie płacić co miesiąc 250 zł za wywóz ścieków z szamba, jak robiliśmy przez wiele lat. Gotowy zestaw z urządzeniem kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym - mówią Marta i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.
Koszt instalacji oczyszczalni ścieków zamortyzował się w rok!
Nasza gmina przystąpiła do programu unijnego, propagującego przydomowe oczyszczalnie ścieków i rozpoczęła werbowanie chętnych. Zgłosiliśmy się szybko z kilku powodów - mówią Kasia i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.
Oczyszczalnie ścieków - dotacje, formalności, uwarunkowania środowiskowe, działanie
Właściciele posesji położonych na terenach, na których nie ma kanalizacji, i gdzie MPZP nie zabrania budowania przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni koniecznie rozważyć założenie ich u siebie. Przemawia za tym rachunek ekonomiczny oraz komfortowe użytkowanie.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z uproszczoną obsługą
Nowoczesny szwedzki system biologicznego oczyszczania jest prosty - w zbiorniku nie ma pomp napowietrzających i przepychających ścieki, wstępnie oczyszczone spływają przez dren na specjalne pakiety rozsączające - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2015 r.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności
O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności.
Szambo betonowe czy szambo plastikowe?
Bezodpływowy zbiornik na ścieki, nazywany szambem, jest jednym z popularniejszych sposobów pozbywania się nieczystości. Przeanalizujmy wady i zalety szamba betonowego i wykonanego z plastiku.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
W Polsce najczęściej wykonuje się najprostsze oczyszczalnie drenażowe. Rzadziej powstają droższe oczyszczalnie biologiczne i roślinne. Co charakteryzuje poszczególne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?
Traktowałem dosłownie informację, że oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa...
Przez 10 lat po przeprowadzce dosłownie traktowałem informacje, że przydomowa oczyszczalnia jest bezobsługowa. Raz w miesiącu wsypywałem do sedesu dwie saszetki z bakteriami i na tym kończyłem obsługę. W ferworze budowy pierwszego domu, do mojej świadomości nie dotarło, że konieczne jest jeszcze opróżnianie osadnika gnilnego przynajmniej raz na 2 lata! Dopiero po 10 latach, kiedy nastąpił samoczynny wylew ścieków przez pokrywę osadnika, wezwałem serwis... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od 1997 r.
Podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej - formalności
Najłatwiej jest tym, którzy dysponują działką leżącą na terenie skanalizowanym. Mogą pozbyć się ścieków bezproblemowo i tylko opłaty dla zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego będą przypominać o tym, że wytwarzają ich niemało. W przypadku stawiania domu w takiej lokalizacji, obowiązek przyłączenia go do sieci jest zresztą zazwyczaj zapisany w pozwoleniu na budowę.
Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!
Nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce... - mówi Maciek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2009 r.