Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Z oczyszczalnią drenażową oszczędzamy 250 zł miesięcznie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z oczyszczalnią drenażową oszczędzamy 250 zł miesięcznie

Oczyszczalnię drenażową założyliśmy, żeby nie płacić co miesiąc 250 zł za wywóz ścieków z szamba, jak robiliśmy przez wiele lat. Gotowy zestaw z urządzeniem kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym - mówią Marta i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2018 r.

Oczyszczalnia ścieków:

  • Z drenażem rozsączającym.
  • Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 2,5 m3, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego, w II - studzienka rozprowadzająca.
  • Poletko filtracyjne z rurami perforowanymi o średnicy 110 mm (dwie o długości 8 m, jedna 14 m) i kominki napowietrzające.

Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.

Decyzja: Marta - Oczyszczalnię drenażową założyliśmy, żeby nie płacić co miesiąc 250 zł za wywóz ścieków z szamba, jak robiliśmy przez wiele lat. Gotowy zestaw z urządzeniem kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym.

Oczyszczalnia drenażowa - rady i przestrogi:

  • Krzysiek: Zestaw zestawem, lecz musiałem dokupić nadbudowę na właz osadnika za 400 zł, nadbudowę na wlot do studni rozdzielczej za 200 zł, 3 tony żwiru frakcji 16/32 za 500 zł, ponadto - kolanka, rury, pokrywy, kominki napowietrzające poletko filtracyjne za 200 zł, piasek za 200 zł. Roboty z wykorzystaniem minikoparki kosztowały 500 zł, naprawa ogrodu i trawnika 1000 zł. Kiedy usłyszałem ceny za ręczne prace ziemne, postanowiłem większość z nich wykonać sam, za wyjątkiem wykopu pod zbiornik i rowów pod dreny - do nich zamówiłem minikoparkę. Nie zlikwidowałem szamba, włączyłem je do oczyszczalni. Gęsty osad zostaje w starym zbiorniku o pojemności 10 m3, płynny przepływa do osadnika gnilnego o pojemności 2,5 m3.

  • Niezbędnych formalności było sporo, ale udało mi się je załatwić w 7 dni. Najpierw musiałem zapytać na piśmie, czy MPZP pozwala budować oczyszczalnie. Po otrzymaniu wypisu z MPZP z pozytywną opinią i informacją, że nie przewiduje się na tym terenie sieci kanalizacyjnej, udałem się z nim do starostwa powiatowego. Tam na kopii mapki geodezyjnej naszkicowałem układ planowanej oczyszczalni - potrafiłem to zrobić sam, bez geodety i opłaty. Następnie wypełniłem zgłoszenie zamiaru prowadzenia prac budowlanych. Wypis, mapkę, zgłoszenie oraz wypełniony druk pt. Deklaracja właściwości użytkowych urządzenia, który jest załączony do zestawu, złożyłem w Wydziale Architektoniczno-Budowlanym.

    Musiałem czekać 21 dni - na ewentualny protest lub wizję lokalną z urzędu. Pierwszą łopatę wbiłem w ziemię 22 dnia. Roboty koparką trwały 5 godzin, mnie ręczne zajęły 3 tygodnie, bo ziemia rozmokła od deszczu. Musiałem również osadzić niżej dren, który za słabo odprowadzał wodę. Ale teraz cieszę się jak dziecko, widząc w trawniku włazy oczyszczalni i kominki napowietrzające. Co się zmieniło? Opłaty w domowym budżecie. Zamiast 3000 zł, ponoszę tylko śladowy koszt zakupu bakterii, a w przyszłości - wywozu ścieków raz na 2 lata. Inwestycja zwróci się po dwóch i pół roku! Nie zmieniliśmy środków myjących i chemii gospodarczej, dlatego pamiętam o regularnym podawaniu bakterii przez sedes.
Kominek napowietrzający
Jeden z trzech kominków napowietrzających.

Oczyszczalnia drenażowa - koszty:

  • Budowa - całość 4000 zł, w tym zestaw z oczyszczalnią 1999 zł, częściowo robocizna własna.
  • Dodatkowo naprawa trawnika 1000 zł;
  • Eksploatacja - bakterie 100 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje