Uzdatnianie wody z wodociągu urządzeniem multifunkcyjnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody z wodociągu urządzeniem multifunkcyjnym

Dopiero wiosną 2020 r. doprowadzono do naszej ulicy sieć wodociągową. Hydraulik dobrał i zamontował za hydroforem wielofunkcyjne urządzenie filtrujące i zmiękczające - mówią Beata i Bartek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.

Woda: najpierw czerpana z płytkiej studni, obecnie z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Urządzenie multifunkcyjne, przed nim kolumna odżelaziająca.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 4.

Decyzja: Dopiero wiosną 2020 r. doprowadzono do naszej ulicy sieć wodociągową, dlatego przez 2 ostatnie lata czerpaliśmy wodę z płytkiej studni, z którą kupiliśmy działkę. Kiedy zdecydowaliśmy się na budowę domu, zbadaliśmy wodę studzienną i okazało się, że koniecznie trzeba ją uzdatniać ze względu na poważny nadmiar manganu i żelaza.

Hydraulik dobrał i zamontował za hydroforem wielofunkcyjne urządzenie filtrujące i zmiękczające - tu ważna uwaga, żeby nie stracić gwarancji, do jego rozruchu i instruktażu obsługi musieliśmy sprowadzić przedstawiciela producenta. Kolejne badanie wody pokazało, że sprzęt był skuteczny w odniesieniu do nadmiaru manganu, lecz nie nadmiaru żelaza.

Z tego powodu do instalacji wodnej hydraulik dołożył kolumnę odżelaziającą, umieszczając ją za hydroforem. Podwójna filtracja oczyściła wodę domową. Jednak pojedyncza przez samą kolumnę, do podlewania ogrodu, zmniejszyła Fe z poziomu 14 do 5, więc nadal pozostawiała żółty osad na kostce i elewacji.

Wodę z wodociągu uzdatnia urządzenie multifunkcyjne ze zmiękczaczem i automatyką
Wodę z wodociągu uzdatnia urządzenie multifunkcyjne ze zmiękczaczem i automatyką.
Za hydroforem umieszczono filtr odżelaziający (dotyczy wody ze studni)
Za hydroforem umieszczono filtr odżelaziający (dotyczy wody ze studni).

Uzdatnianie wody z wodociągu - rady i przestrogi:

  • Hydraulik odciął hydrofor i kolumnę odżelaziającą, obecnie korzystamy jedynie z urządzenia wielofunkcyjnego ze zmiękczaczem. Mając je, nie było sensu stosować dodatkowy sprzęt.

    Najbardziej przydaje się teraz funkcja zmiękczania. Przyzwyczailiśmy się np. do czystych sanitariatów i do tego, że nie musimy wycierać kabin prysznicowych, bo na szkle nie pojawiają się krople z osadem mineralnym. Ponadto zależy nam na przedłużeniu żywotności domowych urządzeń, bazujących na wodzie z wodociągu. Eksploatacja filtra nie jest kłopotliwa, ponieważ jego sterowanie jest automatyczne, dosypujemy tylko sól. Nawiasem mówiąc, kolumna odżelaziająca z automatyczną głowicą również była bezobsługowa.

  • Przy czerpaniu wody ze studni, filtr wielofunkcyjny trzeba było poddawać codziennemu płukaniu. Po przejściu na wodociągową, instalator zapomniał zmienić ustawienia. Firma odbierająca ścieki z szamba firma zwróciła nam uwagę na ich nadmierne zasolenie. W wyniku tego lokalna oczyszczalnia ścieków odmawiała ich zrzutu, kierując wóz asenizacyjny do bardziej oddalonego zakładu. Monity ustały po przeprogramowaniu parametru płukania przez serwisanta.

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

  • Badanie wody 500 zł, filtr multifunkcyjny (bez montażu) 6000 zł, kolumna odżelaziająca 3000 zł.
  • Użytkowanie - sól do zmiękczacza 10 worków po 30 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość marcin

23 Lis 2020, 10:13

Dlatego warto dobierać odpowiedni system uzdatniania do wyników analizy wody :) My wysłaliśmy wodę do Klarsanu, zbadali nam wodę, wykonali testy obciążeniowe i dobrali system z gwarancją sksuteczności :) Profesjonalnie

time image

Gość kalina

21 Lis 2020, 17:06

U mnie w domu mamy filtr do wody, który uzdatniania i oczyszcza wodę. To funkcjonalne urządzenie posiadające 3-stopniowy system oczyszczania, sterylizacji i możliwość podgrzewania wody do temperatury idealnej do parzenia kawy czy herbaty.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje