Uzdatnianie wody z wodociągu urządzeniem multifunkcyjnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody z wodociągu urządzeniem multifunkcyjnym

Dopiero wiosną 2020 r. doprowadzono do naszej ulicy sieć wodociągową. Hydraulik dobrał i zamontował za hydroforem wielofunkcyjne urządzenie filtrujące i zmiękczające - mówią Beata i Bartek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.

Woda: najpierw czerpana z płytkiej studni, obecnie z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Uzdatnianie:

  • Urządzenie multifunkcyjne, przed nim kolumna odżelaziająca.
  • Sterowanie - automatyczne.
  • Lokalizacja - w kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 4.

Decyzja: Dopiero wiosną 2020 r. doprowadzono do naszej ulicy sieć wodociągową, dlatego przez 2 ostatnie lata czerpaliśmy wodę z płytkiej studni, z którą kupiliśmy działkę. Kiedy zdecydowaliśmy się na budowę domu, zbadaliśmy wodę studzienną i okazało się, że koniecznie trzeba ją uzdatniać ze względu na poważny nadmiar manganu i żelaza.

Hydraulik dobrał i zamontował za hydroforem wielofunkcyjne urządzenie filtrujące i zmiękczające - tu ważna uwaga, żeby nie stracić gwarancji, do jego rozruchu i instruktażu obsługi musieliśmy sprowadzić przedstawiciela producenta. Kolejne badanie wody pokazało, że sprzęt był skuteczny w odniesieniu do nadmiaru manganu, lecz nie nadmiaru żelaza.

Z tego powodu do instalacji wodnej hydraulik dołożył kolumnę odżelaziającą, umieszczając ją za hydroforem. Podwójna filtracja oczyściła wodę domową. Jednak pojedyncza przez samą kolumnę, do podlewania ogrodu, zmniejszyła Fe z poziomu 14 do 5, więc nadal pozostawiała żółty osad na kostce i elewacji.

Wodę z wodociągu uzdatnia urządzenie multifunkcyjne ze zmiękczaczem i automatyką
Wodę z wodociągu uzdatnia urządzenie multifunkcyjne ze zmiękczaczem i automatyką.
Za hydroforem umieszczono filtr odżelaziający (dotyczy wody ze studni)
Za hydroforem umieszczono filtr odżelaziający (dotyczy wody ze studni).

Uzdatnianie wody z wodociągu - rady i przestrogi:

  • Hydraulik odciął hydrofor i kolumnę odżelaziającą, obecnie korzystamy jedynie z urządzenia wielofunkcyjnego ze zmiękczaczem. Mając je, nie było sensu stosować dodatkowy sprzęt.

    Najbardziej przydaje się teraz funkcja zmiękczania. Przyzwyczailiśmy się np. do czystych sanitariatów i do tego, że nie musimy wycierać kabin prysznicowych, bo na szkle nie pojawiają się krople z osadem mineralnym. Ponadto zależy nam na przedłużeniu żywotności domowych urządzeń, bazujących na wodzie z wodociągu. Eksploatacja filtra nie jest kłopotliwa, ponieważ jego sterowanie jest automatyczne, dosypujemy tylko sól. Nawiasem mówiąc, kolumna odżelaziająca z automatyczną głowicą również była bezobsługowa.

  • Przy czerpaniu wody ze studni, filtr wielofunkcyjny trzeba było poddawać codziennemu płukaniu. Po przejściu na wodociągową, instalator zapomniał zmienić ustawienia. Firma odbierająca ścieki z szamba firma zwróciła nam uwagę na ich nadmierne zasolenie. W wyniku tego lokalna oczyszczalnia ścieków odmawiała ich zrzutu, kierując wóz asenizacyjny do bardziej oddalonego zakładu. Monity ustały po przeprogramowaniu parametru płukania przez serwisanta.

Koszty uzdatniania wody z wodociągu:

  • Badanie wody 500 zł, filtr multifunkcyjny (bez montażu) 6000 zł, kolumna odżelaziająca 3000 zł.
  • Użytkowanie - sól do zmiękczacza 10 worków po 30 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość marcin

23 Lis 2020, 10:13

Dlatego warto dobierać odpowiedni system uzdatniania do wyników analizy wody :) My wysłaliśmy wodę do Klarsanu, zbadali nam wodę, wykonali testy obciążeniowe i dobrali system z gwarancją sksuteczności :) Profesjonalnie

time image

Gość kalina

21 Lis 2020, 17:06

U mnie w domu mamy filtr do wody, który uzdatniania i oczyszcza wodę. To funkcjonalne urządzenie posiadające 3-stopniowy system oczyszczania, sterylizacji i możliwość podgrzewania wody do temperatury idealnej do parzenia kawy czy herbaty.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje