Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie warunki muszę spełnić, aby mieć szambo?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia kwestie związane z budową szamba.

Dociekliwy Inwestor: - Jeżeli kogoś nie stać na inwestycję w oczyszczalnię, pozostaje wykonanie szamba?

Majster Guru: - Tak. Szczelny zbiornik na ścieki jest również jedynym rozwiązaniem dla właścicieli małych działek położonych w rejonach pozbawionych kanalizacji. Decyzję o jego lokalizacji najlepiej podjąć już na etapie przygotowań do budowy domu, bo jeśli zostanie przewidziany w planie zagospodarowania działki, to po uzyskaniu pozwolenia na budowę dodatkowe formalności nie będą konieczne. Natomiast jeśli pojawi się potrzeba wykonania szamba nieuwzględnionego w takim planie, wymagane jest - podobnie jak w wypadku oczyszczalni - zgłoszenie do starostwa. To nowa, korzystna zmiana, bo do czerwca 2015 roku trzeba było występować o oddzielne pozwolenie na budowę.

- Czy w przypadku zbiornika na nieczystości również obowiązują ograniczenia co do lokalizacji?

- Oczywiście. Choć ma być szczelny, to i tak odległość od studni musi wynosić co najmniej 15 m. Ponadto nie może znajdować się bliżej niż 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, a minimalna odległość od granicy działki to 2 m. W tym ostatnim przypadku dobrze jest dojść do porozumienia z sąsiadem, bo odległość od granicy działki może być mniejsza, jeżeli zainteresowani uzgodnią usytuowanie obu zbiorników bezpośrednio przy granicy.

Schemat: Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów
Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów

- Warunki, które pan przedstawił, nie powinny być trudne do spełnienia.

- Tak, ale na razie wspomniałem tylko o najważniejszych uwarunkowaniach prawnych, a to nie wyczerpuje tematu. Szamba nie sytuuje się w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe. Kto to zlekceważy, może przeklinać własną lekkomyślność, gdy przyjdzie mu opróżniać zbiornik z deszczówki. Lokalizację zbiornika należy też starannie przemyśleć pod kątem jego bezproblemowego opróżniania.

Najlepiej, jeśli będzie to możliwe bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji, a zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnego przewodu do opróżniania, zakończonego odpowiednim złączem zainstalowanym w ogrodzeniu. Pozwoli to na wywożenie nieczystości bez wchodzenia obsługi wozu asenizacyjnego na teren posesji, a co jeszcze ważniejsze - również pod nieobecność mieszkańców, którzy nie będą zmuszeni do oczekiwania na przyjazd "beczki".

- Jak duży zbiornik trzeba zbudować?

- Generalnie - czym większy, tym lepszy, bo rzadziej się go opróżnia. Co więcej, za przyjazd większego wozu asenizacyjnego zapłacimy tylko trochę więcej niż za przyjazd pojazdu mniejszego, warto więc, by zbiornik był co najmniej tak pojemny, jak największe operujące w okolicy beczki. Najlepsze będzie szambo o pojemności 8-10 m3, bo budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 m3 podlega bardziej restrykcyjnym przepisom.

- Z tego, co słyszałem, dziś wykorzystuje się głównie zbiorniki prefabrykowane.

- Tak, przy czym na ich producentach ciąży obowiązek dostarczenia certyfikatu szczelności, który jest potrzebny do odbioru budowlanego. Żaden przepis nie zakazuje jednak samodzielnego wykonania szamba, choć może być to niemożliwe, jeżeli w pozwoleniu na jego budowę (lub na budowę domu) zapisano warunek zastosowania zbiornika certyfikowanego.

Zbiornik z tworzyw sztucznych czy betonowy?

- Szamba własnej konstrukcji wykonuje się z kręgów?

- Ten sposób, podobnie jak i studnie kopane, odszedł już prawie do lamusa. Zapewnienie takiemu zbiornikowi szczelności w miejscach połączeń kręgów, zwłaszcza po kilku latach od budowy, jest bardzo trudne, nawet jeżeli użyje się do tego zapraw odpornych na działanie substancji zawartych w rozkładających się fekaliach.

- Jak by to powiedzieć... Jeśli na przykład ktoś ma wodę z wodociągu, to nieszczelności szamba nie będą spędzać mu snu z powiek...

- Tak pan myśli? Odradzałbym szukanie oszczędności w taki sposób, bo rezultat może być odwrotny od zamierzonego. Ma pan ochotę płacić za opróżnianie szamba z wlewających się do niego wód podskórnych czy gruntowych?

- O tym nie pomyślałem...

- A widzi pan! Lepiej nie kombinować. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne wykonanie szamba, to zwykle betonuje je na miejscu. W porównaniu z wykorzystaniem prefabrykatów, zaletą takiego podejścia jest prowadzenie prac na podstawie indywidualnego projektu, który może zakładać nietypowe kształty i rozmiary zbiornika, a więc być lepiej dopasowany do dostępnego na działce miejsca itp. Nie ma też konieczności angażowania ciężkiego sprzętu budowlanego, co ma decydujące znaczenie tam, gdzie z rozmaitych powodów nie byłby on w stanie dojechać.

Szczelność i trwałość zbiornika wykonywanego samodzielnie zależy przede wszystkim od jakości betonu - powinien być to beton o obniżonej nasiąkliwości, a ponadto należy zabezpieczyć go przeznaczonym do tego celu impregnatem, powłoką bitumiczną albo inną substancją chroniącą przed działaniem wilgoci.

- Wszystko to wymaga sporego nakładu pracy.

- Tak, i dlatego najczęściej korzysta się z prefabrykatów, tym bardziej, że oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a ceny - rozsądne. Prefabrykowane zbiorniki betonowe są proste w montażu - wystarczy opuścić je do przygotowanego wcześniej wykopu - a także trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zaimpregnowane służą bezproblemowo przez lata. Jedyny istotny minus to konieczność dowiezienia ciężkiego zbiornika lub jego elementów na miejsce posadowienia oraz użycia dźwigu w celu opuszczenia do wykopu. Nie w każdych warunkach jest to możliwe.

Zbiornik z tworzywa
Zbiorniki z tworzywa są lekkie, a więc łatwe do transportu. Słabo sprawdzają się w okolicach, gdzie grunt jest podmokły (fot. Miciński)
Zbiornik betonowy
Zbiorniki betonowe bywają dostarczane w całości bądź składane z kilku prefabrykowanych elementów na placu budowy (fot. Probud)

- Są jeszcze zbiorniki z laminatów.

- Tak, zbiorniki z tworzyw sztucznych również występują na rynku w ogromnej różnorodności. Ich podstawowa zaleta to lekkość - w kilka osób zbiornik można łatwo przesunąć tam, gdzie samochód nie wjedzie. Inne plusy to szczelność i odporność na agresywne substancje chemiczne zawarte w ściekach. Niestety, są podatne na uszkodzenia mechaniczne, co powoduje konieczność zachowania ostrożności przy montażu. Jednak największa wada wynika z ich największej zalety - łatwo o wypchnięcie pustego, lekkiego zbiornika na powierzchnię przez wody gruntowe, a to sprawia, że lepiej nie wykorzystywać ich tam, gdzie poziom wody jest wysoki.

Wypchnięciu można przeciwdziałać poprzez kotwienie zbiornika w gruncie, ale na terenach podmokłych czy gliniastych będzie to mało skuteczne. W razie krótkotrwałego podniesienia się poziomu wód gruntowych, poziom ścieków w zbiorniku z tworzyw lepiej utrzymywać na takiej wysokości, by napór z zewnątrz był równoważony. Jednak tam, gdzie wody gruntowe często podchodzą wysoko, mądrzej będzie wybrać zbiornik betonowy, któremu nie grozi ani wypchnięcie, ani zniszczenie pod wpływem parcia hydrostatycznego.

- Cóż, znowu mam wiele zagadnień do przemyślenia.

- W gruncie rzeczy o to przecież nam chodziło. Lepiej teraz pomyśleć, niż później usłyszeć: Jak nie uważałeś, co robisz, to rób, co uważasz... Życzę rozsądnych decyzji i zapraszam, jeśli będę znów potrzebny.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Dominik

24 Wrz 2019, 05:42

Zbiorniki wprowadzane do budownictwa muszą posiadać odpowiednie Atesty: Krajową Ocenę Techniczną ITB, Aprobatę Techniczną ITB jest to wymagane do odbioru budowy oraz świadczy to o jakości kupowanego zbiornika.

time image

Gość Tomek

10 Lip 2018, 07:50

Czy w 2018 roku zmiana lokalizacji szamba na działce jest zmiana istotna czy nie

time image

Gość Maciek

20 Sty 2018, 07:55

Polecam też przeczytać ten artykuł: https://budoloper.pl/wiadomosci/pokaz/11,aktualne-przepisy-usytuowania-szamba-2018-rok

time image

07 Lis 2017, 18:27

1 godzinę temu, Gość Zainteresowana napisał:  Nie wiemy czy ich szambo jest szczelne... Czy możemy coś z tym zrobić?? Naciskajcie na gminę niech szybciej zrobi kanalizację.

time image

aru

07 Lis 2017, 17:40

widziały gały co brały...

time image

Gość Zainteresowana

07 Lis 2017, 17:15

Kupiliśmy dom. Szambo sąsiadów jest zlokalizowane 50cm od naszych fundamentów. Czy to jest legalne?? Nie wiemy czy ich szambo jest szczelne... Czy możemy coś z tym zrobić??

time image

23 Sie 2017, 09:23

5 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: Stanowisko urzędu co najmniej dziwne. Zbiornik na nieczystości płynne, jak i doprowadzenie z budynku i ewentualnie wyprowadzenie do podłączenia opróżniania buduje się na zgłoszenie. Tu jest pewien ...

13 godzin temu, Gość Barbara Stolarska napisał: Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć?? Stanowisko urzędu ...

time image

23 Sie 2017, 07:36

12 godzin temu, Gość Barbara Stolarska napisał: o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Wszystko jest na zgłoszenie - podstawa prawna; PB art. 29.1. pkt. 3a), 19a), 20), oraz art.30.1.

time image

Gość mhtyl

22 Sie 2017, 20:23

1 godzinę temu, Gość Barbara Stolarska napisał: Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć?? Masz nowy dom? ...

time image

Gość Barbara Stolarska

22 Sie 2017, 19:14

Byłam dziś w starostwie i o ile szambo wystarczy zgłosić, to już montaż rur od szamba do domu trzeba mieć pozwolenie na budowę. Tak usłyszałam od urzędników. Można to jakoś ominąć??

time image

11 Lip 2017, 20:43

a ten znajomy da Ci atest na to szambo z kręgów? uważaj, bo możesz mieć problem z odbiorem, kup gotowe betonowe z atestem i nie słuchaj znajomego

time image

Gość Mikrus

11 Lip 2017, 19:19

A ja mam pytanie dosyć przewrotne. Kupiłem działkę rekreacyjną, nie ma tam kanalizy. Poprzedni właściciel miał wynajętego tojtoja i tylko szopkę na narzędzia. Ogólnie działka bardzo zaniedbana. Ja chcę ją doprowadzić do ładu i składu. Murowana altana, normalna toaleta z prysznicem, ...

time image

Gość john

13 Kwi 2017, 15:31

jezeli podlaczenie pod kanalizacje wymaga wybudowania przepompowni sciekow ,gdyz glowny odplyw idzie przy drode pod cisieniem TK czy cos,czy ja moge wstawic szambo szczelne betonowe gotowe, na tej dzialce,oczewiscie zgodnie z zasadami ,czy musze koniecznie budowac przepompownie sciekow

można go podłączyć jako studzienkę rewizyjną - o ile na wejściu i na wyjściu są odpowiednie króćce

time image

Gość beta

16 Mar 2017, 07:05

A co jesli po niedługim czasie gmina zbuduje kanalizację? Co zorbic z takim zbiornikiem jesli nie chce się go wyciągać? Można go jakoś odkazić i stosować do zbierania deszczówki, tylko jk ją potem odprowadzać?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje