Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

Przed nadejściem zimy warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Nawet starą stolarkę drewnianą możemy lepiej przygotować do zimy przyklejając uszczelki z gąbki lub gumy na styku skrzydła i ościeżnicy.

aktualizacja: 2022-08-10 06:11:37
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak przygotować okna do zimy? Czy wymienić okna i zamontować nawiewniki?
  • Jak sprawdzić, czy drzwi będą dobrą barierą cieplną?
  • Czy warto przed zimą zamontować okiennice, rolety i roletki?

Przygotowujemy okna do zimy 

Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Skontrolujmy stan okien dopóki na zewnątrz jest jeszcze dodatnia temperatura. Podczas montażu okna często na obwodzie pozostawiana jest wąska 10-15-mm szczelina pomiędzy ościeżnicą a otworem okiennym, którą uszczelnia się rozprężną pianką montażową.

Do montażu szyb w oknach z PVC i aluminiowych stosowane są uszczelki wciskane. Mają one wyprofilowaną krawędź, która zakleszcza się w specjalnie uformowanym gnieździe w listwie przyszybowej. W oknach drewnianych jedna z krawędzi uszczelki do suchego szklenia powleczona jest klejem. Umożliwia to przyklejenie jej do listwy. W przypadkach wszystkich okien możliwa jest wymiana uszczelek.

Uszczelnianie leciwych okien z drewna to działanie tymczasowe. Ucieczka ciepła odbywa się również przez szyby, a ich powierzchnia i właściwości izolacyjne gra tu największą rolę.

W starszych budynkach często widuje się co prawda małe okienka, ale niektóre z nich mają tylko jedną szybę. W erze dbałości o oszczędność energii większość kilkunastoletnich okien kwalifikuje się w zasadzie do wymiany. Nowoczesne okna, bez względu na materiał ramy, są wyposażone w pakiety szybowe o wysokiej izolacyjności termicznej i rzecz druga - charakteryzują się nieporównywalnie wyższą szczelnością.

O ile wysoka izolacyjność termiczna jest wręcz wskazana, o tyle zwiększona szczelność może zakłócić wymianę powietrza - zwłaszcza przy nieczyszczonych kanałach wentylacyjnych. Zamontujmy więc nawiewniki w ramie okiennej. Rozwiązanie to jest wskazane w pokojach, sypialniach i gabinetach. Bardzo dobrze sprawdzają się nawiewniki higrosterowane, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w pomieszczeniu bez wychłodzenia w zależności od stopnia wilgotności.

Może cię zainteresować
Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jakie okna przesuwne wybrać? Jak zasłonić okna na parterze? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Co to jest szkło ornamentowe? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Co daje anodowanie aluminium? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Okna na straży bezpieczeństwa Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jak zamontować drzwi techniczne? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Odkryj piękno za oknem z INNOVIEW: Okna, które harmonizują z naturą Jak myć żaluzje fasadowe? Co to za kolor Winchester? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jaka roleta na skośne okno? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza?
Zobacz więcej Zwiń

Nawiewniki wyposażone są w blokadę minimalizującą przepływ i nie wymagają zasilania elektrycznego. Jest to o wiele bardzie skuteczne niż rozszczelnianie lub otwieranie okien.

Nawiewniki można zamówić na etapie zakupu okien. Ilość nawiewników jest uzależniona od kubatury pomieszczenia i krotności wymiany. O tym powie nam dostawca. W toaletach i kuchni można zamontować nowoczesne kratki higrosterowane.

Opcjonalnie można zamontować, szczególnie w toalecie, kratkę zasilana elektrycznie z czujnikiem ruchu. Gdy pomieszczenie jest puste kratka powraca do funkcji higrosterowania lub wydajności minimalnej.

Alternatywą są automatyczne nawiewniki działające na zasadzie różnicy ciśnienia. Dla nas ma tak naprawdę znaczenie, że dostępne na rynku nawiewniki okienne działają bezobsługowo, skutecznie i nie wychładzają pomieszczeń.

Nawiewnik
Nawiewnik (fot. MS więcej niż OKNA)

Przygotowanie drzwi do zimy

Następnym sposobem na obniżenie strat ciepła może być wstawienie solidnych i dobrze izolowanych drzwi. Wtedy nie będziemy musieli omijać szerokim łukiem wychłodzonego wiatrołapu. Z uwagi na budowę i powierzchnię drzwi straty ciepła nie są zbyt duże ale i w tym przypadku możemy zatrzymać te kilka procent ciepła.

Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj dobrze izolowane, a z racji swojej masy (nawet kilkadziesiąt kilogramów) stanowią znakomitą izolację akustyczną. Wskazane jest, aby drzwi zewnętrzne miały progi regulowane. Ich wysokość nie powinna przekraczać 20 mm.

Jeśli chodzi o drzwi atestowane, to wystarczy sprawdzić czy skrzydło drzwi szczelnie przylega do ościeżnicy po zamknięciu, czy zawiasy się nie opuściły i czy uszczelka progowa przylega do progu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Skrzydło drzwiowe zakupione u stolarza można poddać renowacji, czyszcząc i malując ponownie stronę frontową. Trzeba również zwrócić uwagę na stan i przyleganie uszczelek.

Czy warto przed zimą zamontować okiennice, rolety i roletki?

Przy wymianie okien należy rozważyć możliwość zamontowania dodatkowo rolet okiennych. Po ociepleniu ścian zamontowanie rolet może być już niemożliwe.

Roleta zewnętrzna
Roleta zewnętrzna (fot. Fart Produkt)

Montując rolety możemy ograniczyć wychładzanie się pomieszczeń, ponieważ szacuje się, że zmniejszają straty ciepła o kilka do kilkunastu procent. Rolety pozwalają również na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń latem, ograniczają hałas, a w wersjach specjalnych stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

W niektórych domach zobaczymy jeszcze okiennice, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną. Po zamknięciu skutecznie ograniczają ucieczkę ciepłą i są barierą dla wiatru. Chronią okno przed gałęziami. Zamykajmy je na noc, zwłaszcza jesienią, gdy przychodzą pierwsze ochłodzenia i silne wiatry, a już na pewno zimą. Sprawdźmy również czy mocowania okiennic nadal dobrze trzymają.

Drewniane okiennice
Drewniane okiennice (fot. L. Jampolska)

Wszelkie usterki usuńmy w porę. Ucieczkę ciepła przez szybę okienną ograniczają w pewnym stopniu roletki wewnętrzne i różnego rodzaju zasłony. Są to zabezpieczenia doraźne, ale okna, przez które gwiżdże wiatr można tymczasowo uszczelnić. Okna nie nadające się do remontu trzeba będzie wymienić.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Oknoplast

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Honorka

08 Nov 2015, 16:59

Jakoś nic nie dowiedziałam się o uszczelnieniu drzwi na zimę, oprócz tego, że najlepiej wstawić nowe drzwi. To wie każdy głupi. Ale jak i jakimi uszczelkami zabezpieczyć stare drzwi to jakoś cisza.

Gość Romek

23 Sep 2012, 14:53

Bardzo przydatne informację znalazłem w tym artykule. Pozdrawiam Romek z Warszawy..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!