Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:16
Jak przygotować okna i drzwi do zimy?
 Okno drewniane
(fot. Sokółka)

Odpowiedź eksperta:Przed nadejściem zimy warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Nawet starą stolarkę drewnianą możemy lepiej przygotować do zimy przyklejając uszczelki z gąbki lub gumy na styku skrzydła i ościeżnicy.

Okna 

Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Skontrolujmy stan okien dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury. Podczas montażu okna często na obwodzie pozostawiana jest wąska 10-15-mm szczelina pomiędzy ościeżnicą a otworem okiennym, którą uszczelnia się rozprężną pianką montażową.

 

Do montażu szyb w oknach z PVC i aluminiowych stosowane są uszczelki wciskane. Mają one wyprofilowaną krawędź, która zakleszcza się w specjalnie uformowanym gnieździe w listwie przyszybowej. W oknach drewnianych jedna z krawędzi uszczelki do suchego szklenia powleczona jest klejem. Umożliwia to przyklejenie jej do listwy. W przypadkach wszystkich okien możliwa jest wymiana uszczelek.

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30

Uszczelnianie leciwych okien z drewna to działanie tymczasowe. Ucieczka ciepła odbywa się również przez szyby, a ich powierzchnia i właściwości izolacyjne gra tu największą rolę.

W starszych budynkach często widuje się co prawda małe okienka, ale niektóre z nich mają tylko jedną szybę. W erze dbałości o oszczędność energii większość kilkunastoletnich okien kwalifikuje się w zasadzie do wymiany. Nowoczesne okna, bez względu na materiał ramy, są wyposażone w pakiety szybowe o wysokiej izolacyjności termicznej i rzecz druga – charakteryzują się nieporównywalnie wyższą szczelnością.

O ile wysoka izolacyjność termiczna jest wręcz wskazana, o tyle zwiększona szczelność może zakłócić wymianę powietrza – zwłaszcza przy nieczyszczonych kanałach wentylacyjnych. Zamontujmy więc nawiewniki w ramie okiennej. Rozwiązanie to jest wskazane w pokojach, sypialniach i gabinetach. Bardzo dobrze sprawdzają się nawiewniki higrosterowane, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w pomieszczeniu bez wychłodzenia w zależności od stopnia wilgotności.

Nawiewnik Aereco
 (fot. Aereco)

Nawiewniki wyposażone są w blokadę minimalizującą przepływ i nie wymagają zasilania elektrycznego. Jest to o wiele bardzie skuteczne niż rozszczelnianie lub otwieranie okien.

Nawiewniki można zamówić na etapie zakupu okien. Ilość nawiewników jest uzależniona od kubatury pomieszczenia i krotności wymiany. O tym powie nam dostawca. W toaletach i kuchni można zamontować nowoczesne kratki higrosterowane.

Opcjonalnie można zamontować, szczególnie w toalecie, kratkę zasilana elektrycznie z czujnikiem ruchu. Gdy pomieszczenie jest puste kratka powraca do funkcji higrosterowania lub wydajności minimalnej.

Wydatek rzędu kilkuset złotych znacznie usprawni system wentylacji grawitacyjnej w budynku. Alternatywą są automatyczne nawiewniki działające na zasadzie różnicy ciśnień. Dla nas ma tak naprawdę znaczenie, że dostępne na rynku nawiewniki okienne działają bezobsługowo, skutecznie i nie wychładzają pomieszczeń.

Drzwi

Następnym sposobem na obniżenie strat ciepła może być wstawienie solidnych i dobrze izolowanych drzwi. Wtedy nie będziemy musieli omijać szerokim łukiem wychłodzonego wiatrołapu. Z uwagi na budowę i powierzchnię drzwi straty ciepła nie są zbyt duże ale i w tym przypadku możemy zatrzymać te kilka procent ciepła.

Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj dobrze izolowane, a z racji swojej masy (nawet kilkadziesiąt kilogramów) stanowią znakomitą izolację akustyczną. Wskazane jest, aby drzwi zewnętrzne posiadały progi regulowane. Ich wysokość nie powinna przekraczać 20 mm.

Drzwi atestowane to, wraz z montażem, wydatek 2-3 tys. złotych i nie ma sensu uszczuplać o tyle swój budżet przy okazji zwykłych oględzin przed zimą. Wystarczy sprawdzić czy skrzydło drzwi szczelnie przylega do ościeżnicy po zamknięciu, czy zawiasy się nie opuściły i czy uszczelka progowa przylega do progu.

Skrzydło drzwiowe zakupione u stolarza można poddać renowacji, czyszcząc i malując ponownie stronę frontową. Trzeba również zwrócić uwagę na stan i przyleganie uszczelek.

Okiennice, rolety i roletki

 Rolety

(fot. Aluplast)

Przy wymianie okien należy rozważyć możliwość zamontowania dodatkowo rolet okiennych. Po ociepleniu ścian zamontowanie rolet może być już niemożliwe.

 

Montując rolety możemy ograniczyć wychładzanie się pomieszczeń, ponieważ szacuje się, że zmniejszają straty ciepła o kilka do kilkunastu procent. Rolety pozwalają również na zmniejszenie nasłonecznienia pomieszczeń latem, ograniczają hałas, a w wersjach specjalnych stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

W niektórych domach zobaczymy jeszcze okiennice, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną. Po zamknięciu skutecznie ograniczają ucieczkę ciepłą i są barierą dla wiatru. Chronią okno przed gałęziami. Zamykajmy je na noc, zwłaszcza jesienią, gdy przychodzą pierwsze ochłodzenia i silne wiatry, a już na pewno zimą. Sprawdźmy również czy mocowania okiennic nadal dobrze trzymają.

Wszelkie usterki usuńmy w porę. Ucieczkę ciepła przez szybę okienną ograniczają w pewnym stopniu roletki wewnętrzne i różnego rodzaju zasłony. Są to zabezpieczenia doraźne, ale okna, przez które gwiżdże wiatr można tymczasowo uszczelnić. Okna nie nadające się do remontu trzeba będzie wymienić.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Honorka

08 Lis 2015, 15:59

Jakoś nic nie dowiedziałam się o uszczelnieniu drzwi na zimę, oprócz tego, że najlepiej wstawić nowe drzwi. To wie każdy głupi. Ale jak i jakimi uszczelkami zabezpieczyć stare drzwi to jakoś cisza.

time image

Gość Romek

23 Wrz 2012, 12:53

Bardzo przydatne informację znalazłem w tym artykule. Pozdrawiam Romek z Warszawy..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny