Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX?

Coraz większa liczba osób wybiera okna typu FIX, inaczej nazywane oknami nieotwieranymi. Ich popularność wynika z rosnącej mody na duże powierzchnie przeszklone, które zapewniają maksymalne doświetlenie wnętrza domu i kontakt z krajobrazem na zewnątrz. Decyzja o wyborze tego rodzaju okien często podyktowana jest również ich atrakcyjną ceną. Czy brak okuć i konsekwencje z tym związane, to wada, czy też zaleta?

Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX?
Abakus Okna sp. z o. o. Okna z PVC, drzwi wejściowe zewnętrzne, drzwi tarasowe, nowoczesna stolarka aluminiowa ALUin, fasady, ogrody zimowe, przeszklenia
www.abakus-okna.com.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym dokładnie są okna nieotwierane typu FIX?
  • Gdzie zazwyczaj umieszcza się okna typu FIX?
  • Jakie są zalety okien typu FIX?
  • Jakie wady mają okna nieotwierane?

Czym dokładnie są okna nieotwierane typu FIX?

Okna typu FIX to stałe okna, które nie posiadają mechanizmów otwierania ani klamek. Dostępne są w dwóch wariantach: okna ze szkłem osadzonym w skrzydle oraz okna ze szkłem osadzonym w ramie. Drugi typ, czyli okna FIX z szkłem w ramie, cieszy się większą popularnością. Pozwalają one na stworzenie dużych, panoramicznych przeszkleń.

Kiedyś często stosowano je głównie jako witryny sklepowe, ale obecnie można je często spotkać w nowoczesnych budynkach jako część większego systemu okien, uzupełniając standardowe, otwierane okna, okna tarasowe i balkonowe. Dzięki nim można wyjść na taras, balkon czy do ogrodu, podczas gdy okna FIX pozostają nieruchome.

Gdzie zazwyczaj umieszcza się okna typu FIX?

Okna nieotwierane, takie jak okna typu FIX, zaleca się montować w pomieszczeniach, które są dobrze wentylowane lub posiadają mechanizmy wentylacji mechanicznej. Są one najczęściej instalowane w salonach, aby zapewnić nieograniczony widok na piękne krajobrazy, ogrody i naturę.

Wielu ludzi decyduje się również na montaż okien FIX w przestronnych kuchniach i jadalniach. Jest to wyjątkowo przyjemne, gdy można przygotowywać posiłki lub spożywać je, jednocześnie ciesząc się obserwacją radosnego zabawy dzieci w ogrodzie, leniwie wylegujących się kotów na tarasie lub pełnych energii psów, które szaleją wzdłuż i wszerz na terenie posesji.

Jakie są zalety okien typu FIX?

Okna stałe, takie jak okna nieotwierane, nie mają ograniczeń związanych z wagą szkła ani wytrzymałością okuć. Dzięki temu umożliwiają uzyskanie pięknych panoramicznych przeszkleń, które oferują wspaniałe widoki na otaczający krajobraz. Dodatkowo, przyczyniają się do większego dostępu naturalnego światła do wnętrza. Nie tylko prezentuje to estetycznie, ale także przyczynia się do obniżenia kosztów energii związanych z oświetleniem domu.

Okna typu FIX pozwalają także podkreślić nowoczesną bryłę budynku, optycznie powiększyć pomieszczenia, które ozdabiają, oraz stworzyć połączenie z tarasem lub ogrodem. Faktyczna niemożność otwarcia tych okien jest również atutem. Podczas projektowania wnętrza nie musimy uwzględniać miejsca, które byłoby potrzebne do pełnego otwarcia skrzydła okna. To daje nam ciekawe możliwości aranżacyjne.

Bez wątpienia, największym atutem okien nieotwieranych jest ich atrakcyjna cena. Mogą być one nawet o kilkanaście procent tańsze niż standardowe okna o podobnych wymiarach. W przypadku projektów, które wymagają dużej liczby okien, ta różnica cenowa ma ogromne znaczenie dla naszej decyzji zakupowej. Wybór okien typu FIX umożliwia uzyskanie dużych przeszkleń przy niższych kosztach.

Okna nieotwierane, pozbawione wielu elementów, są również mniej podatne na awarie. Wymagają mniej skomplikowanych regulacji i konserwacji w porównaniu do standardowych okien. Są trudniejsze do otwarcia za pomocą prostych narzędzi, co czyni je bardziej odporne na włamanie, oraz eliminuje ryzyko otwarcia przez małe dzieci. Dodatkowo, charakteryzują się lepszą szczelnością w porównaniu do standardowych okien.

Jakie wady mają okna nieotwierane?

W przypadku okien nieotwieranych można wskazać dwie główne wady. Pierwszą z nich jest brak możliwości wentylacji pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Dlatego okna typu FIX często stanowią część większego systemu okiennego, który umożliwia otwarcie lub uchylenie innych okien. Ten problem można zatem zminimalizować.

Drugą kwestią jest konieczność utrzymania czystości. Mimo że okna FIX są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, nadal wymagają regularnego czyszczenia, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dlatego najlepiej montować je na parterze lub w pobliżu balkonów, aby mieć łatwy dostęp do ich czyszczenia. W ten sposób unikniemy konieczności wynajmowania profesjonalnych firm do mycia okien i zaoszczędzimy w naszym portfelu.

źródło i zdjęcia: Abakus Okna