Jak uszczelnić okna?

Jakie są sposoby na sprawdzenie szczelności okien? Co możemy zrobić, by uszczelnić okna na jesień i zimę? Jak możemy na co dzień dbać o szczelność okien? Podpowiadamy, jak zapewnić dobrą izolację termiczną okien.

Jak uszczelnić okna?
Abakus Okna sp. z o. o. Okna z PVC, drzwi wejściowe zewnętrzne, drzwi tarasowe, nowoczesna stolarka aluminiowa ALUin, fasady, ogrody zimowe, przeszklenia
Dane kontaktowe:
85 713 09 70, 80
Mickiewicza 76 16-070 Choroszcz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Pytanie "jak uszczelnić okna na zimę i oszczędzić na ogrzewaniu?" zadaje sobie dziś większość z nas. Niezależnie od tego, jaka pogoda panować będzie w najbliższych miesiącach, ceny opału raczej nie będą niskie. Co można zrobić, by stolarka lepiej chroniła przed ucieczką cieplną? I czego unikać, jeśli nie chcemy okien poważnie uszkodzić i narobić sobie kłopotów?

Wyniki badań są jednoznaczne: nieszczelna stolarka oznacza poważną ucieczkę ciepła z domów i mieszkań. Według różnych szacunków mówi się, że przez nieszczelne okna i drzwi tracimy nawet 30-40% ciepła!

Aby zapewnić sobie komfort termiczny, mamy trzy opcje do wyboru:

  • możemy jeszcze mocniej grzać, ale przełoży się to na znacznie większe nakłady na opał;
  • możemy wyeliminować problem nieszczelności;
  • możemy zamontować nowoczesną, energooszczędną stolarkę.

Okna zapewniające dobrą izolacyjność termiczną

Okna bluENERGY czy bluSYNEGO zapewniają izolacyjność termiczną na poziomie nieosiągalnym przez stare okna. Podobnie drzwi tarasowe HS, PSK czy SYNEGO SLIDE. Pod względem energooszczędności, systemy te na głowę biją drzwi balkonowe starego typu.

Ale - jak wszyscy doskonale wiemy, wymiana stolarki nie zawsze jest możliwa. Czasami jedyną dostępną opcją są działania tymczasowe i doraźne.

Jak uszczelnić okna?

Zacznijmy od sprawdzenia tego, gdzie leży przyczyna nieszczelności. Czy zimne powietrze przepuszcza samo okno, czy też obok niego tworzy się mostek termiczny? Z mostkiem termicznym mamy do czynienia, jeśli ściany - glify i przestrzeń pod parapetem - wyraźnie się wychładzają.

Wtedy pojawia się na nich wilgoć lub nawet grzyb. Dotyczy to również podłogi pod drzwiami balkonowymi. Wówczas - przyczyną naszych problemów prawdopodobnie jest nieprawidłowy montaż stolarki. W takim przypadku rzeczywiście niewiele możemy zrobić, aby poprawić sytuację.

Wszelkie nasze interwencje, np. ocieplanie taśmami, pianką montażową czy silikonem, nie przyniosą dużego efektu. Dlaczego? Żeby izolacja była szczelna i spełniała swoją funkcję, należy zachować jej ciągłość wokół całego okna.

Możemy sobie jednak pomóc, jeśli problemem są same okna. W tym przypadku pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ich szczelności. Określenie tego, gdzie dokładnie leży problem. Można to zrobić na kilka sposobów.

Jak uszczelnić okna? Sposoby na uszczelnienie okien
Oprócz okuć, warto zwrócić uwagę na stan uszczelek

Sprawdzanie szczelności okien - sposoby

Najbardziej profesjonalnym i najdokładniejszym jest badanie termowizyjne. Ale jednocześnie to najdroższa opcja. Warto ją rozważyć np. gdy chcecie kupić dom i ocenić jego stan. Zwłaszcza, że są metody i prostsze, i tańsze.

Najłatwiej przesuwać dłoń wokół okna. W ten sposób poczujemy powiew zimnego powietrza. Możemy również sprawdzić ,czy zawieszona w oknach firanka rusza się w wietrzne dni. Możemy też zobaczyć czy drga płomień przesuwanej przy ramie świecy.

Innym dość często polecanym sposobem na sprawdzenie szczelności okien jest tzw. test kartki. Jak go zrobić krok po kroku? Należy kartkę wsunąć między skrzydło i ramę, zamknąć okno a następnie - spróbować ją wyciągnąć.

Jeśli da się to zrobić bez najmniejszego oporu - mamy jasność. Okna wymagają poprawy. Ale pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, wcale nie brzmi "jak uszczelnić okna plastikowe?", tylko "jak wyregulować okna?".

Regulacja okien

Prawidłowa i systematyczna konserwacja okien to absolutne must have. Oczywiście wtedy, kiedy chcemy, żeby rzeczywiście chroniły przed zimnem. Nie wierzycie? A jednak! Konserwacja okien z PVC sprowadza się do dwóch rzeczy.

Pierwsza to utrzymywanie ich w czystości. I to nie tylko szyb i ram, ale również okuć. To one odpowiadają za komfortowe otwieranie i zamykanie skrzydeł, a także za odpowiednie ich dociśnięcie do ram. A więc także za szczelność.

Odpowiedź na pytanie "jak uszczelnić okna na zimę?" bywa więc bardzo prosta - zadbać o okucia. Co najmniej dwa razy w roku - wiosną po zakończeniu sezonu zimowego, a także jesienią - przed jego rozpoczęciem należy okucia starannie wyczyścić i wyregulować.

Co ważne, regulacja okuć tylko na filmikach na youtube wygląda na prostą. W rzeczywistości jest tu duże pole do popsucia mechanizmu, dlatego warto zlecić to zadanie specjalistom.

Wiosną i jesienią należy okucia starannie wyczyścić i wyregulować
Wiosną i jesienią należy okucia starannie wyczyścić i wyregulować

Co jeszcze można zrobić, by uszczelnić okna na zimę?

Oprócz okuć, warto zwrócić uwagę na stan uszczelek. W nowoczesnych oknach PVC uszczelki są miękkie i elastyczne. W oknach Abakus, dzięki specjalnej technologii zgrzewania, nawet w narożach ustępują pod naciskiem palca. Dzięki temu dobrze przylegają i chronią przed nieszczelnością.

W przypadku okien starych i kiepskiej jakości, uszczelki są twarde i nierówne. Bywa, że pękają i się kruszą. Wówczas o skutecznej izolacji i szczelności okien nie może być mowy.

Co wówczas? W niektórych przypadkach da się poprawić stan uszczelek. I znów podstawowym zabiegiem jest ich dokładne umycie. W innych - uszczelki można spróbować wymieniać, choć nie zawsze jest to możliwe ani nawet wskazane. Warto wybrać uszczelkę o kształcie przekroju podobnym do tej zastosowanej oryginalnie.

Warto jednak pamiętać, że okno po takich interwencjach z pewnością nie będzie chroniło przed zimnem w takim stopniu jak nowa stolarka. Poza tym, w wielu oknach uszczelek nie da się wymienić.

Uszczelnianie okien - czego nie robić?

Rozważając możliwości tego, jak uszczelnić okna, wiele osób bazuje na informacjach z internetu. Koniecznie trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nie wszystkie propozycje i pomysły są dobre i skuteczne. Doklejanie dodatkowych uszczelek z pewnością nie poprawi szczelności. Za to mamy sporą szansę stolarkę uszkodzić.

Podobnie nieumiejętne, samodzielne próby modyfikacji okuć mogą się skończyć się uszkodzeniem mechanizmu. Niektóre usterki mogą być nieodwracalne i kosztowne. Źle położony silikon albo nieodpowiednio zastosowana pianka montażowa również nie pomogą.

Najlepiej i najbezpieczniej takie działania pozostawić sprawdzonym ekipom serwisowym.

Źródło i zdjęcia: Abakus Okna