PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Ile można oszczędzić na wymianie okien na cieplejsze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wymiana nieszczelnych okien na nowoczesną, energooszczędną stolarkę pozwala zmniejszyć zużycie oleju opałowego nawet o ponad 30%. Nie wierzycie? A jednak. Sprawdźcie wyliczenia, jakie otrzymaliśmy od inwestora, który jesienią 2021 roku wymienił stolarkę okienną (a dokładniej na ciepłe okna bluSYNEGO od ABAKUS) i dokładnie wyliczył oszczędności. Wynik - w pierwszym roku w portfelu zostało 5000 zł. W tym roku, zapewne zostanie jeszcze więcej.

Szybkie wzrosty cen paliw, energii i opału sprawiają, że z niepokojem czekamy na zmianę pogody i mroźne dni. Ceny rosną tak szybko, że nikt nie jest w stanie choćby wstępnie oszacować budżetu. Pojawia się też strach o dostępność opału, zwłaszcza węgla.

W związku z tym, dziś niemal każdy zadaje sobie pytania: Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? I jak zminimalizować zapotrzebowanie na opał?

O ile na ceny paliw nie mamy żadnego wpływu, o tyle na ilość spalanego opału - już tak. Mamy też czas, aby zapotrzebowanie na energię obniżyć. W jakiś sposób? Poprzez skuteczną termomodernizację naszych domów.

Okna Abakus
Okna Abakus

Wymiana okien zmniejsza ucieczkę ciepła

Wymiana okien i drzwi (zewnętrznych i tarasowych) to jeden z podstawowych i kluczowych elementów prac termomodernizacyjnych. Element, który może dać nam spore oszczędności. Przekonał się o tym jeden z naszych klientów, który jesienią 2021 roku, jeszcze przed sezonem grzewczym, zdecydował się na wymianę wszystkich okien na bluSYNEGO z 3-szybowym pakietem szybowym. Poprzednio w jego domu zamontowane były starsze okna z PVC z pakietem dwuszybowym, które nie były już szczelne.

Oto historia Pana Tadeusza:

Pan Tadeusz posiada jednorodzinny dom z pustaka wapiennego. Tradycyjną kostkę zbudowaną w starszej technologii z lat 70-tych o powierzchni około 150 m2. Co ważne dom nie jest ocieplony, a jego elewację stanowi klasyczny "baranek". Poprzednia stolarka okienna była wymieniana kilkanaście lat temu. Okna z PVC, z dwuszybowym pakietem nie spełniały już norm stawianych dziś nowoczesnemu budownictwu. A przypomnijmy, że według wytycznych od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła okien pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/m2K, a okien dachowych 1,1 W/m2K.

- Mówiąc wprost - były zimne i nieszczelne. Dlatego postanowiliśmy wymienić je na bardziej energooszczędne. Wybór padł na bluSYNEGO z profilami marki Rehau i trzyszybowym pakietem wypełnionym argonem. - wyjaśnia pan Tadeusz.

Efekt? Dał się zauważyć już pierwszej zimy. I to mimo, że zimowe miesiące na przełomie 2021 i 2022 roku nie były wyjątkowo łagodne. Jak wynika z notatek pana Tadeusza, przed wymianą okien każdego dnia do ogrzania całego domu potrzebne było około 12 litrów oleju opałowego. Po wymianie stolarki, mimo utrzymywania we wnętrzach podobnej temperatury co wcześniej, ilość oleju udało się zredukować do 8 litrów na dobę. To oszczędność o ponad 30%!

Jak przekłada się to na wydatki? W ujęciu rocznym, koszt zużytego oleju udało się zredukować o około 5.000 zł (przy założeniu cen obowiązujących wiosną 2022 roku). A ceny przecież wciąż rosną, co oznacza, że w tym sezonie oszczędność będzie jeszcze wyższa.

Okna Abakus
Okna Abakus

Wymiana okien - na to zwróć uwagę!

Co ważne, aby wymiana stolarki rzeczywiście przyniosła realną oszczędność, należy postawić na sprawdzone i ciepłe rozwiązania. Jakie? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając nowe okna? Już odpowiadamy.

Wybierając nowe okna przede wszystkim należy sprawdzić ich parametry. Kluczowy jest zwłaszcza współczynnik przenikania ciepła Uw (ten dla okien bluSYNEGO wynosi 0,76 W/m2K dla okna referencyjnego 1230/1480).

Ważna jest również precyzja ich wykonania. Aby okna były naprawdę szczelne i rzeczywiście skutecznie chroniły przed ucieczką ciepła muszą być wykonane z dobrych materiałów i z odpowiednią starannością. Dużą rolę pełni tu rodzaj profili, ale również liczba uszczelek i sposób ich spojenia (w Abakus uszczelki są miękkie nawet w narożach, dzięki czemu lepiej izolują).

Ciepłe listwy STX pasują do profili marek Salamander i Rehau
Ciepłe listwy STX pasują do profili marek Salamander i Rehau

Ważna jest też staranność dopasowania skrzydeł i ram, a także wytrzymałość okuć - tylko te dobrej jakości utrzymają skrzydło tam, gdzie powinno się znajdować. Ale to nie wszystko. Zwróćmy również uwagę na pakiet szybowy. Ten trzyszybowy izoluje termicznie znacznie lepiej niż dwuszybowy. Zwłaszcza, gdy wyposażony jest w ciepłe ramki międzyszybowe. Te niewielkie elementy naprawdę robią różnicą.

Poza tym koniecznie należy uprawnić się, że okna zostaną prawidłowo zamontowane. Tylko wówczas zdadzą egzamin i spełnią oczekiwania, jakie im stawiamy.


www.abakus-okna.com.pl