Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak myć żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe - jak sama nazwa wskazuje - znajdują się na zewnątrz, a to z kolei powoduje, że ulegają silnym zabrudzeniom, wynikającym z warunków atmosferycznych i środowiskowych. Największe zagrożenie stanowią dla nich kurz oraz drobinki piasku, które mogą uszkodzić mechanizmy odpowiedzialne za ich otwieranie i zamykanie. Drugim, choć również ważnym powodem, dla którego warto właściwie o nie zadbać, jest estetyka. Żaluzje powinny bowiem pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i wizerunkową - a o tę drugą trudno, gdy nie są regularnie czyszczone.

Jak myć żaluzje fasadowe?
Fart Produkt BRAMY GARAŻOWE ORAZ SYSTEMY OSŁONOWE
www.fartprodukt.pl
Fart Produkt BRAMY GARAŻOWE ORAZ SYSTEMY OSŁONOWE
Dane kontaktowe:
56 623 55 77, 56 658 93 85
Towarowa 3, 87-100 Toruń

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak często czyścić żaluzje fasadowe?
  • W jaki sposób czyścić żaluzje zewnętrzne?
  • Czego nie należy robić samemu?
  • Kiedy wezwać fachowca?

Żaluzje fasadowe - jak często je czyścić?

Jak pokazuje doświadczenie - każde zaniedbanie w czynnościach porządkowych czy naprawczych mści się znacznie większymi problemami. Nie inaczej jest w przypadku zwlekania z myciem żaluzji zewnętrznych. Długo zalegający na nich brud pod wpływem słońca wżera się w ich strukturę, przez co nawet po jego usunięciu, na powierzchni mogą zostać nieestetyczne odbarwienia.

Zdarza się nawet, że w takich wypadkach konieczna jest profesjonalna renowacja, aby przywrócić im walory estetyczne. Tymczasem systematyczne czyszczenie, które możemy wykonać sami, pozwoli im zachować ładny wygląd przez lata. Przyjęło się, że mycie bądź przecieranie żaluzji fasadowych powinno być wykonywane nie rzadziej, niż raz w roku.

Aby żaluzje fasadowe jak najdłużej stanowiły ozdobę budynku, decydując się na ich zakup, warto przyjrzeć się ofertom renomowanych firm. Dobrym przykładem jest firma Fart Produkt, która wyposaża żaluzje w panele odporne na działanie czynników atmosferycznych i charakteryzujące się bardzo długą żywotnością.

Pod kątem estetyki na uwagę zasługują także detale - pasek tekstylny wykonany jest ze specjalnych włókien z dodatkiem kevlaru, zapewniających wysoką wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz trwałość koloru. Lamele w procesie walcowania pokryte zostały wysokiej jakości lakierami odpornymi na warunki atmosferyczne, podobnie jak profil aluminiowy, który powlekany jest proszkowo.

Czyszczenie żaluzji zewnętrznych - najprostsze sposoby

Przy regularnym myciu żaluzji fasadowych nie ma potrzeby korzystania z usług profesjonalnych firm. Czynności te możemy wykonać sami, przy użyciu środków i narzędzi znajdujących się w naszym domowym arsenale. Zwykle wystarczy miękka szmatka i płyn do mycia naczyń. Jeśli powierzchnia jest silnie zabrudzona, w miarę możliwości warto ją namoczyć bieżącą wodą, np. obficie polewając z węża ogrodowego. To pozwoli zmiękczyć brud i ułatwi jego usunięcie.

Zanieczyszczenia należy usunąć przecierając miękką szmatką zamoczoną w wodzie z płynem każdą pojedynczą żaluzję z osobna. Wodą z delikatnym środkiem myjącym warto przeczyścić również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety. Na koniec żaluzje można przetrzeć na sucho, co pozwoli na uniknięcie powstania smug. Tę czynność można jednak pominąć - poradzą sobie z tym bowiem pierwsze opady deszczu. Rozwiązaniem może być również mycie przy pomocy wody demineralizowanej.

Tego unikaj lub nie rób samemu

Wielu właścicieli domów posiada własne myjki ciśnieniowe. Mycie nimi żaluzji na własną rękę jest jednak dość ryzykowne. Zbyt duże ciśnienie może uszkodzić lub zniekształcić powierzchnię żaluzji. Istnieje także zagrożenie zerwania elementów konstrukcyjnych – linek, taśm prowadnic i listw. Taką myjkę można użyć jedynie pod warunkiem ustawienia jak najniższego ciśnienia wody.

W żadnym razie nie należy myć żaluzji ostrymi szczotkami, szorstkimi gąbkami ścierającymi lub silnymi środkami chemicznymi. Nie wolno też stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika.

Niemal na pewno przyniesie to odwrotny skutek - żaluzje nie będą estetyczne, a porysowane i odbarwione. Nie należy także myć żaluzji podczas mrozu, bowiem zamarzająca woda może uszkodzić panele.

Kiedy poprosić fachowca o pomoc?

Sterowanie żaluzjami fasadowymi często oparte jest na automatyce – warto raz na kilka lat poprosić specjalistyczną firmę o jej sprawdzenie. Fachowa konserwacja może być potrzebna także dla standardowych mechanizmów, prowadnic i skrzynek nawojowych.

Do usunięcia z nich brudu wyspecjalizowana firma prawdopodobnie użyje sprężonego powietrza. Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli żaluzje znajdują się wysoko, warto rozważyć wynajęcie firmy, która posiada uprawnienia do prac na wysokościach.

źródło i zdjęcie: Fart Produkt