Izolacyjność cieplna bram garażowych - co mówią przepisy (WT2021)?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Izolacyjność cieplna bram garażowych - co mówią przepisy (WT2021)?

Jeśli chodzi o wymaganą izolacyjność cieplną, bramy garażowe i drzwi zewnętrzne traktowane są tak samo. Obecnie zgodnie z WT2021 ich współczynnik U nie może przekraczać 1,3 W/(m2·K). Kiedy izolacyjność ma największe znaczenie? I jaką bramę warto wybrać?

Jaka powinna być brama do garażu?

Fakt, że bramę garażu ogrzewanego musi charakteryzować odpowiednia izolacyjność, to oczywistość. W końcu nie po to go ogrzewamy, żeby ciepło, niemal bez przeszkód, uciekało na zewnątrz przez "gołą" blachę. Wrota bez izolacji odpowiednie są tylko do garaży nieogrzewanych. Ale tak naprawdę wyłącznie tych wolno stojących, czyli odsuniętych od domu. Ewentualnie przylegających do niego, ale odseparowanych cieplnie ścianami i stropem o takiej samej izolacyjności jak pozostałe przegrody zewnętrzne.

Jeżeli zaś garaż jest wpisany w zasadniczą bryłę budynku, np. nad nim znajdują się sypialnie, to czy tego chcemy, czy nie, będzie on odbierał ciepło z sąsiednich pomieszczeń. Wówczas izolacyjność bramy oraz ścian i stropu garażu wpływa na komfort mieszkania w domu. I oczywiście - rachunki za ogrzewanie.

Garaż wkomponowany w bryłę domu jednorodzinnego
Każdy garaż wkomponowany w bryłę budynku jest w jakimś stopniu ogrzewany ciepłem z przyległych pomieszczeń. Dlatego izolacyjność bramy wpływa na bilans cieplny także pozostałej części domu. (fot. Fart Produkt)

Ile ucieka przez bramę garażową?

Zgodnie z WT2021, współczynnik U bramy do ogrzewanego garażu nie może przekraczać 1,3 W/(m2·K). Pamiętajmy, że dotyczy to bramy jako całości. Niestety, niejednokrotnie sprzedawcy o tym jakoś zapominają i podają klientom izolacyjność samego skrzydła, a nawet pojedynczego panelu. Co jest zupełnie niemiarodajne.

Przykładowo, bramę segmentową o wymiarach 2,5 × 2,2 m może charakteryzować współczynnik U:

  • 0,5 - pojedynczy segment;
  • 0,9 - całe skrzydło;
  • 1,3 - brama jako całość.

Podkreślmy, że wymiary mają tu zasadnicze znaczenie, bo im większa brama, tym proporcjonalnie więcej zajmuje samo skrzydło, a maleje udział ramy i prowadnic. Z tego samego powodu jedna duża brama ma nieco lepsze parametry izolacyjne niż dwie mniejsze. Dlatego zawsze pytajmy o izolacyjność całej, konkretnej bramy, nie przykładowej z katalogu.

Przy tym pamiętajmy, że już brama rzeczywiście spełniająca wymogi WT2021 jest naprawdę ciepła. Kupowanie jeszcze cieplejszej jest uzasadnione, jeżeli chcemy utrzymywać w garażu dość wysoką temperaturę (kilkanaście °C).

Przyjmijmy następujące założenia:

  • w garażu utrzymujemy stale +8°C;
  • wrota garażowe mają 5,5 m2 (np. wymiary 2,5 × 2,2 m);
  • warunki klimatyczne centralnej Polski.

Dla różnych współczynników U straty energii w ciągu sezonu grzewczego będą w przybliżeniu następujące:

  • 1,3 W/(m2·K) - 250 kWh;
  • 1,1 - 210 kWh.

Te 40 kWh to przy ogrzewaniu gazem ziemnym różnica ok. 10 zł. Ale jeżeli zechcemy utrzymywać wyższą temperaturę, straty ciepła będą szybko rosły.

Na ile ciepłe są poszczególne rodzaje bram garażowych?

Bramy garażowe to mogą zupełnie różnić się budową i samym sposobem otwierania. Bo ile wspólnego ma tradycyjna wersja dwuskrzydłowa z roletową? Ta pierwsza zasadniczo przypomina zwykłe drzwi, druga zaś raczej zewnętrzną roletę okienną. Poza tym mogą znacząco różnić się szczegółami budowy - grubością i rodzajem izolacji, czy skutecznością uszczelnienia. I to nawet w ramach tej samej grupy (np. konstrukcji segmentowych), a nawet wśród modeli pochodzących od jednego producenta. Różne linie modelowe to przecież nie tylko odmienna okleina na froncie, ale i ciepłochronność.

Przykładowo, łatwiej jest zrobić bardzo ciepłą bramę segmentową niż roletową. Bo ta ostatnia ma więcej połączeń pomiędzy elementami, a ich grubość musi być ograniczona. Ale ostatecznie w obu przypadkach da się osiągnąć dobre parametry.

Dlatego wystrzegajmy się zbyt daleko idących uogólnień. Wbrew obiegowej opinii nie zawsze brama segmentowa będzie cieplejsza od uchylnej, albo dwuskrzydłowej. To prawda, że te rodzaje akurat częściej spotyka się w zupełnie nieogrzewanych, wolno stojących garażach. Lecz wynika to z prostoty ich budowy i niskiej ceny ich podstawowych wariantów. Wtedy często są zupełnie pozbawione izolacji i porządnych uszczelnień. Bo przyjęto inne priorytety - niską cenę, nie izolacyjność. Co nie znaczy, że takie bramy nie mogą być wystarczająco ciepłe, odpowiednie do garaży ogrzewanych. Po prostu w takim wariancie są mniej popularne. Notabene, tradycyjne bramy dwuskrzydłowe akurat najłatwiej jest ocieplić i uszczelnić. Co czasem inwestorzy robią nawet sami. Tyle że na takie bramy nie ma popytu.

Dlatego nie sugerujmy się obiegowymi opiniami. Zanim zdecydujemy się na zakup żądajmy po prostu przedstawienia dokumentów potwierdzających odpowiednie parametry cieplne. A przede wszystkim wybierajmy produkty solidnych firm. Żeby nie okazało się, że brama jest superciepła tylko na papierze, a do tego zaczyna szwankować po paru miesiącach.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Jedna duża brama będzie cieplejsza niż dwie mniejsze. Nawet jeżeli izolacyjność ich poszczególnych elementów będzie identyczna. (fot. Novoferm)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość franko

19 Kwi 2015, 20:05

to nawet nie jest kwestia myslenia perspektywicznego. Juz dzis przy transakcjach sprzedaży nieruchomości klienci baczną uwage zwracają na detale i szczegoły wykonczenia, traktując np. taka markę jako dodatkowy atut, plus. O wspolczynniku U raczej nie myśli się w kontekście ewentualnej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje