Brama garażowa a pogoda: poradnik skutecznej konserwacji

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama garażowa a pogoda: poradnik skutecznej konserwacji

O bramę garażową należy dbać niezależnie od pory roku. Jednak w niektórych okresach, np. zimą, gdy jest narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, śnieg, siarczysty mróz, lód czy deszcz, wymaga od użytkowników więcej uwagi. Kto jeszcze o nią nie zadbał, ma okazję nadrobić te zaległości i zakonserwować swoją bramę, przygotowując ją na nadchodzącą wiosnę. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

aktualizacja: 2024-03-20 07:47:21
Novoferm Polska

Zadbana brama, lepszy komfort termiczny

Dbanie o kondycję bramy garażowej jest wyjątkowo istotne, gdy nasz garaż jest zintegrowany z budynkiem mieszkalnym. W takich sytuacjach potencjalna awaria bramy garażowej może spowodować wyziębienie naszego domu i narazić nas na większe koszty związane z ogrzewaniem przestrzeni mieszkalnej. Istotne w czasie takiej awarii, gdy bramy nie da się np. zamknąć, jest także zmniejszenie komfortu termicznego domowników. Aby takie sytuacje nas nie zaskakiwały, wystarczy nie tylko zadbać o to, by czyścić bramę garażową, gdy tylko zauważymy, że tego wymaga, ale pamiętać także o kontroli stanu uszczelek.

Jak często pielęgnować bramę garażową?

Na listę priorytetów związanych z bramą garażową należy wpisać okresowe przeglądy techniczne, przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku przez wyspecjalizowanych serwisantów oraz jej czyszczenie i konserwację co najmniej 2 razy w roku. Ale nie tylko. O bramę garażową należy zadbać zawsze wówczas, gdy jest ona brudna lub wilgotna. Podczas prac konserwacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić, m.in. na: uszczelkę dolną, uszczelki boczne, ryglowanie przy bramie otwieranej ręcznie, okucia bramy, linki, fotokomórki, zawiasy i sprężyny. Od ich właściwego stanu zależy zarówno komfort użytkowania bramy garażowej, jak i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Brama segmentowa (fot. Novoferm)
Brama segmentowa (fot. Novoferm)

Czyszczenie bramy garażowej krok po kroku

  • Podstawą pielęgnacji bramy jest jej regularne odśnieżanie i usuwanie wody, która mogłaby zamarznąć, uszkodzić bramę i uniemożliwić jej otwieranie lub zamykanie. Należy też oczyszczać bramę z błota, piasku i kurzu.
  • Choć zimą najlepiej nie czyścić bramy na mokro, to jeśli istnieje taka konieczność musimy zwrócić szczególną uwagę na pozostałości wody, które mogą zamarznąć w trudno dostępnych miejscach i uniemożliwić właściwe funkcjonowanie bramy. By temu zapobiec, należy dokładnie osuszyć panele bramy.
  • Do mycia płaszcza bramy garażowej użyć można lekko wilgotnej ściereczki, nasączonej wodą albo łagodnym środkiem do czyszczenia. Pomocna może się okazać również szczotka z miękkim włosiem, która nie uszkodzi powierzchni bramy. Zabrudzenia z prowadnic pomoże usunąć odkurzacz. Dotarcie do przestrzeni pod uszczelkami bywa trudne, więc można użyć sprężonego powietrza, które poradzi sobie z tym bez problemu.
  • Czystą bramę należy opłukać, ale nie używając do tego celu myjek ciśnieniowych.
  • Podczas konserwacji bramy garażowej bardzo ważnym punktem jest osuszenie jej suchą ściereczką, ze szczególnym uwzględnieniem prowadnic, które najpierw należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu
  • Na koniec, gdy brama będzie już sucha - aby zapewnić jej właściwą izolację termiczną - należy odpowiednio zadbać o uszczelki.

Sprawdzony sposób na dobrą kondycję uszczelek

Niezawodnym rozwiązaniem, zapewniającym konserwację uszczelek jest silikon w aerozolu do bram, który zimą zapobiega ich twardnieniu i przymarzaniu, a także chroni elementy bramy z metalu, tworzywa i gumy przed wilgocią. Dodatkowo wpływa też na design bramy - nadając jej połysk.

Trzpienie zawiasów i rolki, a więc miejsca, które wymagają poślizgu można zabezpieczyć suchym smarem. Sprawdzi się on również do konserwacji elementów napędowych. Jego zaletą jest odporność na niską, ale też wysoką temperaturę oraz to, że nie spływa z pionowych powierzchni. Taki zestaw produktów do zadań specjalnych, jak silikon oraz suchy smar znaleźć można w ofercie Novoferm.

Systematyczne dbanie o bramę garażową, w skład, którego wchodzi jej czyszczenie, konserwacja, sprawdzenie stanu sprężyn - elementu, ulegającego pod wpływem eksploatacji najczęstszemu zużyciu - to działania, o których nie możemy zapominać. Tak samo jak o przeglądach serwisowych. Dzięki takiej dbałości można znacząco przedłużyć żywotność bramy i uniknąć jej awarii. Warto się o to zatroszczyć już teraz, by wiosną nie spotkały nas nieprzyjemne niespodzianki.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image