Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz?

Rozwój polskiej branży stolarki okiennej od kilku lat napędzany jest zwiększającą się sprzedażą eksportową. Polskim producentom udaje się podbijać kolejne rynki, jednak niektóre z nich opierają się masowemu importowi okien z Polski z powodu różnic kulturowych i technicznych. Przykładem mogą być rynki brytyjski i skandynawskie, które preferują okna otwierane na zewnątrz. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie ma szereg zalet, które zaczynają zdobywać uznanie także wśród polskich odbiorców.

Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz?
aluplast Sp. z o.o. Systemy okienne z PVC
www.aluplast.com.pl
aluplast Sp. z o.o. Systemy okienne z PVC
Dane kontaktowe:
61 654 34 00
Gołężycka 25 A, 61-357 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym się charakteryzują okna skandynawskie?
  • Jakie są zalety okien Nord-line?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze niestandardowych okien?

Okna otwarte na świat

Odmienność w produkcji okien na rynek skandynawski wynika przede wszystkim z klimatu, mentalności oraz specyficznych warunków panujących w tych regionach. Okna skandynawskie w systemie Nordi-line muszą spełniać pewne wymagania związane z niskimi temperaturami i częstymi wiatrami.

Pomimo mniejszych rozmiarów muszą dostarczać optymalną ilość światła. Stąd też profile takich okien mają mniejszą szerokość i większą głębokość zabudowy, co dodatkowo zapewnia im odpowiednią sztywność.

W skandynawskich oknach brak słupka ruchomego, który jest obecny we wszystkich europejskich systemach. Zamiast tego używane są zwykłe stałe słupki, które są dokręcane do skrzydła i wyposażone w odpowiednie zaślepki.

Zalety okien Nord-line

Okna o konstrukcji wzorowanej na skandynawskiej przy podobnych wymiarach jak polskie, przepuszczają więcej światła słonecznego o 5-8%. Muszą także charakteryzować się wysokim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Ze względu na silne wiatry, muszą być bardzo szczelne.

Co więcej, woda przedostająca się w szczelinę między ościeżnicą a skrzydłem swobodnie wypływa, a przestrzeń ta cięgle jest wietrzona i sucha. Warto przy tym podkreślić, że nietypowy kształt profili wymaga użycia specjalnych okuć, które różnią się od tych stosowanych w standardowych oknach.

Coraz więcej klientów docenia zalety okien otwieranych na zewnątrz i ich niebanalny design. Jednym z kluczowych atutów okien skandynawskich jest oszczędność przestrzeni. Ich otwarcie nie wymaga przesuwania przedmiotów zlokalizowanych na parapecie, co sprawia, że są one nie tylko funkcjonalne, ale również praktyczne.

To idealne rozwiązanie szczególnie w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, gdzie każdy dodatkowy metr kwadratowy przestrzeni ma ogromne znaczenie. Wybór okien otwieranych na zewnątrz przynosi więc korzyści zarówno w zakresie termoizolacji, jak i optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Niezależnie od wielkości domu czy mieszkania, ich funkcjonalność i skuteczność sprawiają, że stanowią one atrakcyjne rozwiązanie dla osób dążących do komfortowego i energooszczędnego stylu życia.

Produkcja okien skandynawskich wymaga wysokiej jakości materiałów i precyzji wykonania. Dlatego istotne jest, aby wybierać sprawdzonych producentów i dostawców, którzy posiadają doświadczenie w produkcji tych specjalistycznych systemów okiennych.

Niestandardowe okna - niewielu producentów takie robi

Okna w systemie Nord-line wymagają użycia nietypowych okuć, o inaczej działającym mechanizmie, które oferowane są zaledwie przez kilka firm. Warto przy tym podkreślić, że okna typu Nord-line mogą mieć różne typy otwierania, a każdy z nich może mieć kilka wariantów wykonania.

Popularne m.in. w Danii okucia side-hung występują m.in. w wersjach z klamką lub z haczykami. Co więcej, haczyki te mogą być lakierowane lub ocynkowane, podobnie jak haczyki. Zresztą, haczyki mogą się różnić nie tylko sposobem zabezpieczenia, ale także tym, czy są ozdobne czy proste.

Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup tego typu okien. Polski producent okien Nord-line, firma Aluplast zwraca uwagę również na inne rodzaje otwarć okien, które nie są typowe dla polskiego rynku, a przez to zwracają uwagę klientów.

Są to okna uchylno-przesuwne, w których skrzydło podnosi się i przesuwa o 10-15 cm do dołu; rozwierno-przesuwne – otwierane na zewnątrz i przesuwane o 10-15 cm w lewo lub w prawo, czy okna obrotowe wokół pionowej osi.

źródło i zdjęcie: aluplast