Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają?

To, że z czasem drzwi balkonowe przestają się domykać, w zasadzie jest naturalnym etapem ich eksploatacji. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, a do najczęstszych z nich należy zużycie elementów okuciowych bądź wypaczenie uszczelki. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają?
Avante Okna PVC, drzwi przesuwne PVC
avante.pl
Avante Okna PVC, drzwi przesuwne PVC
Dane kontaktowe:
55 888 0 222
Eugeniusza Kwiatkowskiego 6, 82-300 Elbląg

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego drzwi balkonowe mogą się nie domykać?
  • Na jakie okucia należy zwrócić uwagę?

Drzwi balkonu się nie domykają - i co dalej?

Przede wszystkim, trzeba znaleźć źródło problemu. Można zacząć od sprawdzenia uszczelki - powinna równo przylegać do ramy i skrzydła drzwiowego. Jeśli jest luźna lub uszkodzona, niestety, trzeba ją wymienić. Drzwi mogą być nierówne i się nie domykać także wtedy, gdy zawiasy wymagają regulacji. Za pomocą klucza regulacyjnego można ustawić poziom drzwi oraz ich naciąg.

Zdarza się jednak, że zawiasy są wykrzywione bądź wyłamane - wtedy również konieczna będzie ich wymiana na nowe. Istnieje także inna możliwość - drzwi balkonowe nie domykają się, ponieważ elementy okuciowe uległy zabrudzeniu i trzeba je dokładnie wyczyścić. Jeśli ich stan jest niezadowalający, lepiej zawczasu wymienić je na nowe, tak aby problem z niedomykającymi się drzwiami nie powtórzył się ponownie w krótkim odstępie czasu.

Szukając źródeł problemu warto także sprawdzić blokadę obrotu klamki. W niektórych przypadkach klamka może być przyczyną problemu z domykaniem drzwi, dlatego należy się upewnić, że jej blokada jest prawidłowo ustawiona. Warto także sprawdzić ustawienie hamulca w klamce.

Hamulec ten pozwala na zablokowanie drzwi w pozycji uchylnej i zapobiega ich otwieraniu się pod wpływem silnego wiatru. Być może konieczne będzie też wyregulowanie uchwytu magnetycznego, jeśli drzwi balkonowe są w niego wyposażone. Trzeba przy tym mieć na względzie, że uchwyt ten powinien być umieszczony w odpowiedniej odległości od drzwi, aby magnes mógł je prawidłowo przyciągać.

Jeśli konieczna jest wymiana okuć…

… ich bogatą gamę znajdziemy w ofercie firmy Avante. Oprócz wspomnianych wyżej zatrzasków, blokad obrotu klamki czy hamulców, producent oferuje także pozostałe elementy okuć. Do najbardziej popularnych w stosowanych w Polsce systemach okiennych, należy bez wątpienia mikrowentylacja, czyli niewielka szczelina wentylacyjna, która w pozycji uchylnej zapewnia stałą wymianę powietrza, niezależnie od pory dnia i nocy, bez konieczności otwierania i zamykania okna.

Korzystnym rozwiązaniem, stosowanym często w pokojach dzieci, jest tzw. Tilt First. To inteligentny mechanizm zabezpieczający wyposażony w specjalną klamkę z kluczykiem, który zamienia kolejność funkcji okna na "najpierw uchyl potem otwórz". Jest to niezawodne zabezpieczenie przed otwarciem okna – znajdziemy je również w ofercie firmy Avante.

Zablokowanie funkcji otwarcia okna możliwe jest także dzięki zastosowaniu blokady otwarcia z kluczykiem. Ten element mocowany jest na skrzydle okiennym, które wyposażone jest w tzw. okucie RU. Montaż takiej blokady powoduje, że użytkownicy mogą korzystać wyłącznie z funkcji uchyłu, a jedynie osoba posiadająca kluczyk może otworzyć okno.

Kolejny element, będący w ofercie firmy Avante, dedykowany jest do okien Roto NT Komfort. To mechanizm, który wymusza uchylenie lub zamknięcie po odpowiednim ustawieniu specjalnej klamki, ułatwiając obsługę okien trudno dostępnych.

Ostatnie z rozwiązań również przeznaczone jest do konkretnego typu okien, a dokładniej - do dużych skrzydeł na okuciu Designo. To specjalny odciążnik skrzydła, który w tego typu oknach pozwala uniknąć obwieszania się pod wpływem eksploatacji i zapobiega problemom z domykaniem się drzwi balkonowych.

źródło i zdjęcie: Avante