Zabezpieczenie antywłamaniowe domu - jak zniechęcić włamywacza?

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Zabezpieczenie antywłamaniowe domu - jak zniechęcić włamywacza?

Okazuje się, że jest wiele sposobów na to, aby powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do naszego domu. Skuteczne zasieki można postawić już na samym początku - planując konstrukcję ogrodzenia, instalując monitoring oraz wybierając model wideofonu.

aktualizacja: 2021-10-19 10:08:25
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak lokalizacja posesji wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców? Które domy są bardziej narażone na włamanie?
  • Czym kierować się podczas wyboru ogrodzenia, by zmniejszyć ryzyko włamania?
  • Domofon czy wideofon - jak urządzenia te wpływają na bezpieczeństwo?
  • Jak prawidłowo oświetlić dom i działkę, by zmniejszyć ryzyko włamania?
  • Kiedy i jakie kamery warto zamontować?

Włamania do domów są prawdziwą plagą zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to wiele osób wyjeżdża na urlop, zostawiając posesje bez opieki. Można podjąć jednak szereg działań, które skutecznie odstraszą przestępców od naszego dobytku, albo chociaż utrudnią im "pracę".

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: ważna lokalizacja posesji

O bezpieczeństwie warto pomyśleć już na etapie wybierania miejsca pod dom. Bardziej narażone na włamanie są posesje położone na odludziu, z kilkoma drogami dojazdowymi, otoczone gęstym szpalerem drzew i krzewów. O wiele większe wyzwanie dla włamywaczy stanowią domy znajdujące się przy asfaltowej drodze, pośród gęstej zabudowy.

Decydując się na konkretną lokalizację warto sprawdzić, czy w miejscu, które wybierzemy, często dochodzi do podobnych przestępstw, czy droga przy której będzie znajdował się nasz dom jest dobrze oświetlona oraz co znajduje się na zapleczu działki, na której będziemy się budować. Warto wiedzieć czy graniczy ona z innym domem jednorodzinnym, czy może z polną lub serwisową drogą, którą niezauważenie można podjechać samochodem, co zwiększa ryzyko włamania.

Skontaktujmy się też z lokalną agencją ochrony pytając, jak długo zajmie im dojazd do naszego domu po aktywowaniu się instalacji alarmowej. Coraz więcej miejscowości inwestuje w systemy monitoringu. Warto zapytać w gminie, czy w miejscu, w którym zamierzamy się osiedlić taki system działa, a jeśli nie, to czy jest planowany w przyszłości.

Zwarta zabudowa jednorodzinna - zabezpieczenie przed włamaniem
Bezpieczniejsza jest zwarta zabudowa, niektórzy szukają więc domów na zamkniętych albo strzeżonych osiedlach. Posesja z dala od innych domów, otoczona krzakami, zawsze będzie łatwiejszym łupem dla złodzieja. (fot. Konsport)

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: odpowiednie ogrodzenie posesji

Przemyślane ogrodzenie jest tak naprawdę pierwszą barierą eliminująca nie tylko drobnych złodziei, ale także mniej zdeterminowanych włamywaczy. Projektując je a potem budując często trzeba iść na kompromis między bezpieczeństwem, a zachowaniem intymności. Pełny płot będzie zapewniał nam komfort sprawiając, że nie będziemy widoczni z drogi oraz unikniemy ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Z drugiej jednak strony przy takim ogrodzeniu równie niewidoczny z zewnątrz będzie grasujący po terenie posesji włamywacz. Ogrodzenie transparentne z kolei nie zapewnia może takiej swobody, ale dotyczy to także włamywacza, który o każdej porze dnia i nocy będzie dobrze widoczny.

Barierę antywłamaniową może stanowić także sama konstrukcja ogrodzenia - na gładki mur czy umieszczone równolegle do siebie, wąskie metalowe pręty jest niezwykle trudno wejść nawet sprawnemu, młodemu mężczyźnie. Podobną konstrukcję, uniemożliwiającą sforsowanie bez użycia drabiny, powinny mieć także brama wjazdowa i furtka. Zadbajmy, aby zostały one wyposażone w odporne na wyważenie zawiasy. Dobrym pomysłem będzie brama otwierana automatycznie, którą trudniej pokonać. Poza tym jest ona o tyle bezpieczniejsza, że przy jej otwieraniu czy zamykaniu nie trzeba opuszczać samochodu. Często przestępcy wykorzystują ten moment albo do kradzieży auta, albo do wtargnięcia na posesję.

Jeśli ogrodzenie zostanie posadowione na fundamencie, wówczas nikt się pod nim nie podkopie. Starajmy się również unikać zwykłej ocynkowanej siatki, którą można łatwo i szybko przeciąć nożycami do metalu. Dodatkowe zabezpieczenie przed pokonaniem płotu mogą stanowić ostre zakończenia szprosów czy paneli. Warto pamiętać, że wolno umieszczać je na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m.

Ogrodzenie, które nie jest wyższe niż 2,2 m i nie pełni roli muru oporowego nie wymaga nawet zgłoszenia. Jeśli jednak będziemy chcieli wznieść wyższy płot, należy ten zamiar zgłosić w starostwie powiatowym. Jeśli chodzi o sam kształt, kolorystykę i konstrukcję ogrodzenia, warto zapytać w gminnym wydziale planowania przestrzennego o ewentualne warunki dla ogrodzeń zawarte w miejscowym planie zagospodarowania, jeśli oczywiście na danym terenie taki plan obowiązuje (np. w jakim stopniu może być ono pełne, w jakim ażurowe). Wiele samorządów jest również w trakcie opracowywania tzw. uchwał krajobrazowych, określających parametry ogrodzeń na danym obszarze, co również warto mieć na uwadze planując konstrukcję płotu.

Ogrodzenie posesji
Wybór ogrodzenia w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkamy. Musimy zdecydować, czy potrzebna jest nam szczelna zapora chroniąca przed hałasem i kurzem z ulicy, czy może lepsze będzie ogrodzenie ażurowe. (fot. Wiśniowski)
Ogrodzenie, brama wjazdowa i furtka
Nieodłączną składową ogrodzenia jest brama wjazdowa i furtka. Trzeba przemyśleć ich lokalizację, wymiary i sposób otwierania. Niektóre bramy tak wtapiają się w ogrodzenie, że trudno je dostrzec. (fot. Polbram)

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: zainstaluj domofon lub wideofon

Ważnymi urządzeniami, które pozwalają kontrolować kto i w jakim celu chce dostać się na naszą posesję są domofon lub wideodomofon, dostępne w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Domofon jest znacznie tańszy i pozwala nawiązać kontakt głosowy z wchodzącym. Osoba stojąca przed furtką przedstawia się do bramofonu, a my na unifonie - po dokonaniu identyfikacji - zwalniamy zamek elektromagnetyczny, wpuszczając gościa do środka.

Domofon będzie wystarczający, jeśli zdecydujemy się na ażurową furtkę, która znajduje się mniej więcej naprzeciwko wejścia do domu i jest z niego widoczna. Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest wideodomofon, który może mieć mnóstwo innych, bardzo przydatnych zastosowań. Wiele mocowanych na słupku między bramą a furtką paneli zewnętrznych ma funkcję rejestracji zarówno obrazu, jak i dźwięku (mogą być także połączone z kamerami dozorowymi, z których obraz przekazywany jest na wewnętrzny wyświetlacz).

Nagrywanie włącza się zwykle po naciśnięciu dzwonka, ale są też urządzenia, które reagują od razu na ruch przed posesją. Zapisany obraz i dźwięk przez określony czas (zwykle od kilku do kilkunastu dni) znajdują się w pamięci wideodomofonu. Ma to o tyle znaczenie, że włamywacze często robią najpierw rekonesans - dzwoniąc sprawdzają, kto jest w domu i o jakich porach, ale też okrążają posesję szukając miejsca, w którym najłatwiej dostać się do środka. Rejestracja obrazu może ułatwić później policji identyfikację przestępcy.

Obraz osoby wchodzącej na teren posesji jest wyświetlany też na żywo na wewnętrznym, kolorowym panelu LED z regulacją głośności, jasności i kontrastu. Dziś urządzenia takie w większości są przenośne, więc bez problemu możemy wziąć je do pomieszczenia, w którym aktualnie przebywamy. Niektóre wideodomofony mają też możliwość przekierowywania obrazu i dźwięku ze znajdującego się przed furtką bramofonu od razu na wskazany telefon komórkowy. Dzięki temu można porozmawiać z listonoszem lub kurierem nawet wówczas, gdy jesteśmy poza domem. Ceny najprostszych domofonów zaczynają się od około 50 zł, a wideodomofonów od 350 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Ikonografika: 5 najczęstszych dróg włamania do domów jednorodzinnych

Systemy alarmowe w pierwszej i drugiej strefie

Skuteczną bronią w walce z włamywaczami jest sprawna instalacja alarmowa. Sygnał alarmu jest zwykle przekazywany do firmy ochroniarskiej, która podejmuje interwencję. Pierwszą strefą, w której możemy umieścić taki system jest ogrodzenie. Jest kilka rodzajów czujek, reagujących na próbę sforsowania granicy naszej posesji. Najpopularniejsze są chyba kable sensorowe, umieszczone na płocie lub zakopane wzdłuż niego, które wykrywają próby przecięcia ogrodzenia, odchylenia go lub pokonania górą.

Czujki wibracyjne (sejsmiczne) umieszcza się na stabilnych elementach konstrukcyjnych lub pod ziemią wzdłuż przewodu, który przekazuje sygnał do centrali systemu. Reagują one na wstrząsy, wyzwalane podczas forsowania ogrodzenia. Ten rodzaj czujek dobrze sprawdzi się z dala od drogi, ponieważ przejeżdżające w pobliżu samochody również generują silne wstrząsy, co może wywoływać fałszywe alarmy.

Wzdłuż płotu można ułożyć także światłowód. Przerwanie go lub zagięcie zmienia przepływającą wewnątrz wiązkę światła, co z kolei aktywuje alarm. Światłowód może być wbudowany w ogrodzenie lub umieszczony na jego wierzchołku (często ukrywa się go w taśmie lub drucie kolczastym). Kolejnym rozwiązaniem jest system impedancyjny - rozmieszczone w ogrodzeniu czujki mierzą jego opór. Zmiana oporu między dwiema czujkami załącza alarm.

Druga strefa ochrony posesji przebiega między ogrodzeniem, a budynkiem mieszkalnym. Tu czujki alarmowe mogą być montowane albo na, albo pod powierzchnią ziemi. Pod ziemią można zamontować system impedancyjny. Tworzące strefę ochrony kable można umieścić nawet pod utwardzoną powierzchnią. Zmiany oporu są analizowane przez specjalistyczny program, który - gdy tylko wykryje zagrożenie - aktywuje system alarmowy.

Innym rozwiązaniem są bariery mikrofalowe (lub bariery na podczerwień), które wysyłają wiązki promieni. Ich zakłócenie, spowodowane przejściem intruza, powoduje załączenie się alarmu. Niestety, system ten nie działa idealnie i niekiedy alarm mogą aktywować np. zwierzęta domowe, przelatujące ptaki czy spadające z drzew liście. Pewnym ograniczeniem jest również to, że można stosować go tylko na otwartych przestrzeniach.

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: ważne oświetlenie domu i posesji

Duża ilość lamp wokół domu bez wątpienia będzie deprymowała włamywaczy, ponieważ podchodząc do budynku będą doskonale widoczni. Światło warto zapalać nocą przed bramą wjazdową i furtką, wzdłuż chodników i ścieżek, przed drzwiami frontowym, w okolicach garażu, na tyłach domu oraz w sąsiedztwie tarasów. Możemy zaopatrzyć się w system inteligentnego sterowania oświetleniem z czujnikiem zmierzchu i możliwością naprzemiennego włączania i wyłączania poszczególnych lamp, kiedy jesteśmy poza domem (tzw. symulacja obecności domowników). System taki pozwala także sterować oświetleniem na odległość za pomocą laptopa lub telefonu komórkowego.

Innym, znacznie tańszym rozwiązaniem jest połączenie lamp z czujkami ruchu, co pozwoli zminimalizować zużycie energii. Czujki takie w niektórych przypadkach mogą być jednak drażniące, ponieważ jest w stanie aktywować je nie tylko człowiek, ale także ptak czy kot. Kiedy w sąsiedztwie domu nagle zapali się nocą światło, może to wzbudzić w domownikach niepotrzebny niepokój. Czujki ruchu można także skonfigurować z systemem ogrodowego nawadniania. Aktywowanie sensorów spowoduje uruchomienie się zraszaczy, co może zaskoczyć i w konsekwencji wystraszyć intruza.

Brama wjazdowa
Automatyka to dziś właściwie norma. Najlepiej więc od razu kupić bramę obsługiwaną za pomocą pilota. Taka opcja najbardziej się opłaca i daje pewność, że moc napędu czy rodzaj siłowników są właściwie dobrane. (fot. Konsport)
Zewnętrzne oświetlenie budynku
Zewnętrzne oświetlenie budynku to - z jednej strony - zapewnienie bezpieczeństwa, a z drugiej - element dekoracyjny, który podkreśla charakter elewacji. (fot. Sokółka Okna i Drzwi)

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: instalacja zewnętrznych kamer

Innym "odstraszaczem" są montowane wokół budynku atrapy kamer (niektóre nawet zmieniają położenie) z imitującymi nagrywanie, migającymi na czerwono diodami. Urządzenia takie można dostać już za kilkanaście złotych. Zawodowych włamywaczy oczywiście to nie zniechęci, ale amatorzy na ich widok mogą być nieco zdezorientowani. Oczywiście można zainwestować także w prawdziwe kamery. Na rynku jest wiele firm oferujących je wraz z montażem i późniejszym serwisem technicznym. W przypadku domu jednorodzinnego system monitoringu składający się z czterech kamer wydaje się wystarczający.

Warto kupić kamery kolorowe pracujące w rozdzielczości HD (im lepszej jakości obraz, tym łatwiej później zidentyfikować potencjalnego intruza) z funkcją przełączania na tryb czarno-biały, który jest polecany do stosowania nocą. Uzupełnienie systemu stanowi rejestrator wyposażony w dysk twardy oraz okablowanie. Firmy zajmujące się sprzedażą tego typu akcesoriów często mają w ofercie gotowe zestawy. Ceny są bardzo różne i mogą wynosić od 800 zł (zestaw z czterema kamerami) do nawet 5000 zł. Dużo zależy tu od jakości sprzętu. Rejestrowany obraz przechowywany jest na dysku zwykle nie dłużej niż 3 tygodnie, co wydaje się czasem w zupełności wystarczającym.

Warto zadbać, aby obraz z kamer był przekazywany także na urządzenie mobilne, dzięki temu będąc na wakacjach czy w pracy będziemy mogli prowadzić stały podgląd naszego domu. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę, że system kamer nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed włamywaczami, którzy często zakładają na głowę kaptury czy kominiarki. Jednak jest to kolejny element, deprymujący ich i utrudniający im dokonanie przestępstwa.

Czujka wyposażona w dwa detektory: wibracyjny i magnetyczny
Czujka wyposażona w dwa detektory: wibracyjny i magnetyczny jest częścią podstawowej ochrony obwodowej, idealnie sprawdzając się jako urządzenie zabezpieczające drzwi czy okno poprzez wykrywanie drgań spowodowanych próbami wyważenia (czujnik piezoelektryczny) lub sygnalizowanie otwarcia (sensor magnetyczny). (fot. Satel)

Zabezpieczenie antywłamaniowe domu: lepszy pies czy dobry sąsiad?

Dawniej podstawową ochronę budynku przed złodziejem stanowił pies. Teraz jednak wykorzystywanie go w charakterze strażnika jest ryzykowne, bo włamywacze często bywają bezwzględni i dysponują różnego rodzaju akcesoriami, mogącymi w najlepszym razie uśpić, a w najgorszym pozbawić życia naszego ukochanego czworonoga.

Na znaczeniu nie straciła natomiast instytucja pomocnego, czujnego sąsiada. Policja podkreśla, że jest to wciąż jedno z najlepszych zabezpieczeń przed włamywaczami. Osoba taka może podczas naszej nieobecności wyjąć ze skrzynki listy i ulotki reklamowe, nocą zapalić wokół domu światła, a w ciągu dnia od czasu do czasu obejść posesję, sprawdzając czy nikt się wokół niej nie kręci.

Zabezpieczmy dom przed włamaniem

Wyjeżdżając z domu, zamknijmy starannie wszystkie drzwi i okna, włączmy system alarmowy, a wyłączmy obwód elektryczny, zapewniający prąd na zewnątrz budynku. Zdarzały się już bowiem przypadki, że złodzieje podłączali do zewnętrznych gniazdek wiertarki, którymi rozwiercali zamki w drzwiach. Pamiętajmy również, że im mniej osób wie o naszym wyjeździe, tym lepiej. Na pewno nie warto chwalić się tym na portalach społecznościowych, które włamywacze często wykorzystują jako jedno z najlepszych źródeł informacji.

Tomasz Wojciuk

Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Zdaniem naszych Czytelników

Temat już był podejmowany kilka razy. Propozycja z dużym psem tez już był Skończy się pewno na straży sąsiedzkiej i wykupionym abonamencie w agencji ochrony. Przy takim abonamencie w domu musi być instalacja alarmowa. Oczywiście wiadomo, że trzeba wszelkie otwory okienne, drzwiowe ...

Gość Fonex

16 Aug 2021, 12:33

Bardzo przydatne informacje, zwłaszcza w trwającym sezonie wakacyjnym. Warto dla naszego bezpieczeństwa, jeśli dom pozostaje bez opieki na czas naszego urlopu, wstrzymać się z publikacją zdjęć na portalach społecznościowych. Gdy wrócimy i będziemy na miejscu, na spokojnie można ...

Gość

07 Jan 2021, 00:43

Ksenia a czy były próby włamania ? Ponieważ piszesz że wystarczającym rozwiązaniem okazało się zamontowanie drzwi antywłamaniowych??

22 Nov 2019, 11:54

Pies. Duży pies. 

Gość ksenia

23 Sep 2019, 12:31

U nas wystarczającym rozwiązaniem okazało się zamontowanie drzwi antywłamaniowych. Jest to rozwiązanie, które polecam każdemu. Jednak stanowią one najważniejszą przeszkodę zanim potencjalny włamywacz znajdzie się w środku. 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły