Artykuły: Dom bezpieczny i inteligentny
Czujniki czadu, gazu i dymu - dlaczego warto je zamontować?
Czujniki czadu, gazu i dymu są urządzeniami wyposażenia budynku, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników obiektów budowlanych. Zagrożenia wynikające z obecności czadu, wycieków gazu czy pojawienia się dymu mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego warto zainwestować w sprawdzone, niezawodne urządzenia ostrzegawcze. W tym tekście omawiamy różne rodzaje czujników oraz ich zastosowanie w budynkach.
Artykuł promocyjny
Maksymalizuj oszczędności i komfort dzięki Kaisai X
Chcesz maksymalnie zwiększyć efektywność energetyczną swojego domu i jednocześnie obniżyć rachunki? Poznaj Kaisai X - innowacyjny system zarządzania energią, który integruje elektryczność, ciepło i wentylację w jednym inteligentnym ekosystemie. Wykorzystując dane z prognoz pogody i aktualnych cen energii, Kaisai X optymalizuje zużycie, zapewniając komfort i oszczędności. Steruj swoim domem z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej.
Artykuł promocyjny
Zabezpieczenie domu przed włamaniem. Jak zabezpieczyć okna i drzwi i zniechęcić włamywacza?
Jest wiele sposobów, aby zabezpieczyć dom przed włamaniem. Dowiedz się, jak zabezpieczyć okna, drzwi, czy garaż, by powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do twojego domu. Okres wakacyjnych wyjazdów to gratka dla złodziei. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań ochrony domu przed włamaniem. Podpowiadamy, jakie wybrać i co będzie najbardziej skuteczne. Jakie można zamontować szybko przed wyjazdem.
Instalacja alarmowa - warto chronić dom
Planując instalację alarmową w pierwszej kolejności trzeba rozstrzygnąć, jaki wariant wybrać - przewodowy, w którym czujniki, centrala i pozostałe elementy są ze sobą połączone kablami, albo radiowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zainstalowaniem systemu ochrony budynku?
Jakie komponenty wybrać na początek przygody z domem inteligentnym?
W domu inteligentnym rozmaite instalacje i urządzenia integruje się w jeden system. Różnym inwestorom może jednak zależeć na zupełnie odmiennych funkcjach tego systemu - jeden będzie chciał, żeby smart dom dbał o bezpieczeństwo mieszkańców, dla innego ważne będzie obniżenie rachunków za prąd czy ogrzewanie, jeszcze inny zażyczy sobie, żeby system zrobił kawę, gdy wraca z pracy.
Kupujesz domofon lub wideodomofon? Te rzeczy musisz sprawdzić!
Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.
Instalacja elektryczna we współczesnym standardzie
Przez ostatnie lata standard instalacji elektrycznych bardzo się zmienił. Nie chodzi tylko o nieporównywalnie większy wybór widocznego osprzętu, czyli gniazd i łączników oświetleniowych. Cały system planuje się nieco inaczej, o czym warto pamiętać w przypadku nie tylko nowych, lecz także remontowanych domów.
Ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja w domu pod kontrolą. Wystarczy smartfon
Nowocześni inwestorzy, nie pamiętający świata sprzed epoki smartfonów, chcą mieć dom inteligentny. Czyli taki, w którym wszystkim, albo prawie wszystkim, da się zarządzać z poziomu telefonu. Zdalnie można w nim sterować wentylacją (mechaniczną oczywiście), ogrzewaniem, alarmem, oświetleniem i mnóstwem innych instalacji i sprzętów. To rozwiązanie wyraźnie podnosi wartość nieruchomości, ale też sporo kosztuje na etapie inwestycji.
Optymalny system alarmowy - możliwości i koszty
Choć stare porzekadło mówi, że najlepszym zabezpieczeniem domu przed intruzami jest czujny sąsiad, większość inwestorów uważa, że to nie wystarczy. W nowo budowanych domach ważnym elementem ochrony jest system alarmowy. Żeby spełniał on swoją rolę, musi być dobrze przemyślany. Kluczowe jest dopasowanie zabezpieczeń do poziomu zagrożenia.
Połączenie instalacji alarmowej przewodowej i bezprzewodowej
Podstawowa różnica między instalacją alarmową przewodową i bezprzewodową sprowadza się do sposobu, w jaki komunikują się między sobą ich elementy. W systemach przewodowych poszczególne urządzenia łączą przewody, w alarmie bezprzewodowym komunikacja odbywa się drogą radiową - urządzenia nie są ze sobą fizycznie połączone. Co ważne dla użytkownika - funkcjonalność (czyli np. sposób reakcji na zdarzenie) obu systemów nie różni się, można je też ze sobą łączyć.
Elementy instalacji alarmowej - właściwości i miejsce montażu
Instalacje alarmowe, które dawniej kojarzyły się z bankami albo okazałymi rezydencjami, są już praktycznie standardem w domach jednorodzinnych. Prosty, podstawowy system można kupić i zamontować już za kilka tys. zł. Oczywiście kwota może być wyższa, bo instalację alarmową zawsze projektuje się indywidualnie, dopasowując zabezpieczenia w zależności od poziomu zagrożenia.
Które systemy domu inteligentnego przynoszą największe oszczędności?
Które z możliwości domu inteligentnego będą cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów w dopiero co rozpoczętym roku? Zważywszy na skalę wzrostu cen prądu i paliw, chyba te sprzyjające oszczędzaniu. Choć bezpieczeństwo i wygoda na pewno również mają znaczenie dla osób skłonnych wydać spore pieniądze na instalacje, bez których jeszcze niedawno mogliśmy się obejść.
Czy system inteligentnego budynku to recepta na wysokie ceny gazu i prądu?
Zdecydować się na system inteligentnego budynku, czy nie? - to nowy dylemat, który staje przed inwestorami przymierzającymi się do budowy. Żeby rozstrzygnąć tę kwestię, wyjaśnimy co to takiego ten smart dom, czyli kiedy budynek jest inteligentny. W co trzeba go wyposażyć i jak to działa. I wreszcie co my, inwestorzy, będziemy z tego mieli.
Elementy antywłamaniowego zabezpieczenia domu
Jak zatrzymać, albo jeszcze lepiej - w ogóle zniechęcić włamywaczy? Najlepsze efekty daje łączenie zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Te pierwsze to antywłamaniowe drzwi, okna, rolety, brama garażowa. Zabezpieczeniem elektronicznym jest alarm, coraz częściej włączany w system domu inteligentnego.
Co zawiera system alarmowy w wersji premium?
Bardziej zaawansowane technologicznie elementy systemu alarmowego to wcześniejsze i skuteczniejsze wykrywanie intruza, mniejsza podatność na fałszywe alarmy i możliwość obsługi instalacji, włączonej w system domu inteligentnego, na wiele sposobów. Należy jednak zauważyć, że np. wymiana centrali alarmowej z dobrej na najlepszą niekoniecznie skokowo zwiększa bezpieczeństwo. System alarmowy to istotne, ale nie jedyne zabezpieczenie domu - równie ważne są bariery mechaniczne (antywłamaniowe drzwi, okna itp.), czy całościowa koncepcja ochrony najbardziej zagrożonych rezydencji.
Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej
Systemy inteligentne i alarmowe mogą nie tylko współpracować, ale wręcz się przenikać. Widać przy tym dwie tendencje. Pierwsza, znana od dawna, polega na wykorzystywaniu czujek i innych elementów instalacji alarmowych (a właściwie sygnałów z nich), przez systemy inteligentne. Druga, znacznie nowsza, to zaś powiększanie możliwości systemów alarmowych, tak że zaczynają przejmować zadania dotąd zarezerwowane dla systemów inteligentnych.
Jak prawidłowo zamontować i ustawić antenę satelitarną?
Antena satelitarna musi być odpowiednio ustawiona, aby mogła działać bez żadnych zakłóceń. Do prawidłowego odbioru niezbędna jest otwarta przestrzeń - anteny nie mogą zasłaniać budynki, drzewa czy też inne obiekty. Skorzystaj z praktycznych wskazówek, jak zamontować i ustawić antenę satelitarną?
Jak dobrać instalację alarmową?
Specjaliści od zabezpieczeń twierdzą, że najlepszą ochronę domu zapewni odpowiednio dobrana instalacja alarmowa i... czujny sąsiad. Na sąsiedztwo dużego wpływu nie mamy, za to na wybór dopasowanego do naszego poziomu zagrożenia systemu ochrony - jak najbardziej.
Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka
Włamania to w naszym kraju wciąż spory problem - rocznie dochodzi do około 70 tys. takich zdarzeń. Dlatego właściciele domów starają się je na różne sposoby zabezpieczyć. Stosują zarówno bariery mechaniczne (np. antywłamaniowe drzwi, okna), jak i elektroniczne (alarm). Najlepsze efekty osiąga się łącząc zabezpieczenia obu rodzajów.
Domofony i wideofony - w czym możemy wybierać?
Kiedyś furtka na podwórze była otwarta, a na ludzi wchodzących do kamienicy miał oko stróż. Dziś zamykamy swoje posesje, a na straży stawiamy elektronikę - systemy domofonowe i wideodomofonowe.
Wyposażenie domu w instalację inteligentną
Wyposażenie domu w instalację inteligentną pozwoli nie tylko znacznie poprawić komfort mieszkania, ale także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i obniżyć koszty eksploatacyjne.
4 elementy systemu alarmowego
Systemy alarmowe w nowych domach stają się wyposażeniem wręcz standardowym, coraz częściej pojawiają się też w budynkach użytkowanych od dawna. I nie ma się co dziwić - z alarmem jest bezpieczniej, a prosty zestaw składający się z centrali, manipulatora, syreny i kilku czujników można mieć za jakieś 2 tys. zł.
Instalacja inteligentna i alarm, czyli podstawowe zabezpieczenie domu
Elektroniczny alarm to już standard w nowych domach. Mało kto chce bowiem ryzykować utratę majątku, a może i zdrowia. Systemy domu inteligentnego są sporo droższe i służą raczej wygodzie, więc montowane są dużo rzadziej. Jeśli jednak mamy dom inteligentny, alarm niejako naturalnie staje się częścią jego instalacji.
Dom inteligentny - dlaczego warto go mieć i jakie są możliwości instalacji inteligentnych?
Użytkownicy domowych systemów inteligentnych zapewniają, że są niezmiernie przydatne na co dzień oraz są łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Systemy z komunikacją radiową warto np. założyć podczas remontu domu.
Sterowanie urządzeniami elektrycznymi w smart domu
Urządzeń elektrycznych, czyli takich, które potrzebują zasilania prądem, mamy w domu sporo. Kiedyś uruchamiało się je włącznikiem, dziś można to zrobić także zdalnie - w zasadzie z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Co znaczy, że np. zmywarkę czy lampę włączymy o każdej porze, choćby z drugiego końca świata.
Z czego się składa i jak działa instalacja inteligentna?
Nowoczesny dom sam nie wyrzuci śmieci, ale przypomnieć o terminie ich odbioru, jak najbardziej może. Podobnie jak powiadomi o zapełnieniu szamba, sam podleje ogród, przysłoni okna w upalny dzień. Możliwości nowoczesnej automatyki są naprawdę duże, a do tego nie kosztuje już ona bajońskich sum.
Nie ufam w skuteczność ochrony - wolę zdać się na własny alarm
Nie zamówiłem usługi monitoringu. Wielokrotnie słyszałem od znajomych, że ochrona przyjechała po 15-20 minutach, kiedy było już "pozamiatane". Dlatego wolę zdać się na alarm oraz sąsiadów - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który instalację alarmową użytkuje od 2010 r.
Zmodernizowaliśmy instalację alarmową po włamaniu
Poprzedni system alarmowy kazał się niewystarczający - po 14 latach mieliśmy włamanie. Poprosiliśmy agencję monitorującą o modernizację układu - mówią Kasia i Kostek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy instalację alarmu i wideodomofonu zmodernizowali w 2013 r.
Wybierając alarm skupiłem się na ochronie zewnętrznej budynku
Szukałem zabezpieczenia, które nie dopuściłoby włamywaczy do domu. Zapytałem fachowca, co sądzi o zamontowaniu czujników ruchu w niestandardowych miejscach - mówi Patryk, Czytelnik Budujemy Dom, który alarmu używa od 2018 r.
Pomysł na instalację inteligentną wziąłem z targów branżowych
Po rozmowie z jednym z wystawców na targach Inteligentny Dom, uzmysłowiłem sobie, że nie jestem skłonny wyłożyć ogromnej kwoty na pełny system inteligentny, bo najbardziej zależy mi na sterowaniu oświetleniem - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który bezprzewodową instalację inteligentną użytkuje od 2018 r.
Zamontowałem system inteligentny podczas remontu domu
Przeobraziłem własny dom z tradycyjnego w inteligentny podczas remontu. Obsługa naszej rozbudowanej instalacji inteligentnej jest intuicyjna i nieskomplikowana - mówi Łukasz, Czytelnik Budujemy Dom, który przewodowej instalacji inteligentnej używa od 2014 r.
Zaoszczędziłem 30 000 zł wybierając polski system instalacji inteligentnej
Projekt obejmował markowy drogi system i osprzęt KNX. Kosztorys zamykał się w 70 000 zł, więc sprawdziłem, czy system KNX można zastąpić równie dobrym i bezpiecznym, ale tańszym. Polecono mi polski system - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który przewodową instalację inteligentną założył w 2019 r.
Dobraliśmy optymalny zakres ochrony, ale będę go modernizować
Od 11 lat alarm działa bezusterkowo. Dobraliśmy optymalny zakres ochrony, lecz za kilka lat planujemy zmodernizować nasz układ - mówią Zosia i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy alarm założyli w 2008 r., domofon w 2011 r.
System inteligentny w domu - korzyści i sterowanie
Po co mamy robić coś, co dom potrafi zrobić sam? Bieganie po piętrach żeby zmieniać ustawienia grzejników, wentylacji, zamykać okna nie jest raczej naszym ulubionym zajęciem. A już na pewno nikt nie lubi spieszyć się do domu, żeby zdążyć przed burzą zamknąć okno dachowe. To wszystko, i o wiele więcej, może zrobić za nas tzw. instalacja inteligentna.
Czujki alarmowe - rodzaje
O ochronie przed intruzami myśli praktycznie każdy właściciel domu jednorodzinnego. Nie każdy jednak potrzebuje takich samych zabezpieczeń. Planując instalację alarmową warto więc dostosować ją do swoich potrzeb.
Montaż domofonu i instalacji alarmowej w istniejącym budynku
Montaż zabezpieczeń elektronicznych - domofonu czy instalacji alarmowej - w istniejącym budynku zawsze jest możliwy, jednak zakres i stopień skomplikowania związanych z tym robót w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj urządzeń wybierzemy.