Domofony i wideofony - w czym możemy wybierać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domofony i wideofony - w czym możemy wybierać?

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.

Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi.

Zamiast dzwonka

Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

Instalacja domofonowa to dwa urządzenia - unifon i bramofon - połączone kablem lub bezprzewodowo.

Wideodomofon
Podstawowym zabezpieczeniem domu jest domofon lub wideofon zamontowany przy wejściu na teren posesji (fot. GDE Polska)

Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej - między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania.

Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.

Unifon
Unifon to słuchawka przez którą rozmawia się z osobą stojącą przed furtką (fot. Cyfral)

Bramofon to głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny - aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem.

Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.

Bramofon wykonany z aluminium
Bramofon wykonany z aluminium jest odporny na zniszczenia i nie rdzewieje (fot. Cyfral)

Trzy systemy do wyboru

Wybierając domofon mamy do wyboru trzy systemy sterowania: najprostszy - analogowy, bardziej skomplikowany - cyfrowy oraz trzeci - analogowo-cyfrowy.

  • Analogowy. Każdy unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. System analogowy idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych ze względu na niewielką liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im ich więcej, tym gorsza byłaby jakość połączeń, dlatego w domu, w którym potrzeba wielu urządzeń (bo na przykład mieszka w nim kilka rodzin) lepiej sprawdzają się systemy cyfrowe.

  • Cyfrowy. Składa się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu, żeby otworzyły się drzwi lub furtka. W takich domofonach można regulować czas otwarcia zamka, długość dzwonienia lub rozmowy. Konstrukcja unifonów w systemie cyfrowym sprawia, że nawet gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych. Liczba przewodów w takim systemie jest niezależna od tego, jak wiele osób korzysta z urządzenia; on sam może być połączony z systemem ochrony budynku.

  • Analogowo-cyfrowy. Jest kombinacją dwóch systemów, w którym analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem. Drzwi otwiera się kodem lub kartą kodową.
Sposób ułożenia przewodu w gruncie zależy od rodzaju nawierzchni nad kablem: nawierzchnia z kostki betonowej
Sposób ułożenia przewodu w gruncie zależy od rodzaju nawierzchni nad kablem: nawierzchnia z trawy
Sposób ułożenia przewodu w gruncie zależy od rodzaju nawierzchni nad kablem: nawierzchnia z kostki betonowej (a), nawierzchnia z trawy (b)

Najprostsze domofony przewodowe można kupić już za 200-300 zł. Instalację wewnętrzną ukrywa się natynkowo, w bruzdach pod tynkiem lub w listwach podłogowych. Ważne jest by instalacja domofonowa była prowadzona jako oddzielna i zamontowana w osobnej puszce. Przewody zewnętrzne układa się w gruncie na głębokości 20-80 cm, dlatego warto pomyśleć o tym przed zagospodarowaniem ogrodu przed domem.

Domofony bez kabla

Montaż domofonów przewodowych nie jest skomplikowany, ale wymaga żmudnej pracy związanej z prowadzeniem kabli w ziemi i ścianach. Alternatywą dla nich są domofony sterowane drogą radiową. Taki domofon umożliwia otwieranie furtki z dowolnego miejsca domu: wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, a on drogą radiową uruchomi zamek elektromagnetyczny. Rozwiązanie takie ma jednak ważny minus: jest dużo droższe (nawet dwukrotnie) od domofonu tradycyjnego, a ponadto sygnał radiowy może zostać „przejęty” przez potencjalnych włamywaczy.

Bezprzewodowy domofon
Bezprzewodowy domofon nie wymaga ani okablowania, ani zasilania. Może mieć zasięg do 400 m w terenie otwartym i działać na własnym zasilaniu bateryjnym nawet 4 lata (fot. Aksonet)

A może bramotelefon?

Alternatywą zarówno dla systemu przewodowego, jak i radiowego jest bramotelefon. W urządzeniu takim wykorzystuje się istniejące w domu przewody telekomunikacyjne, a jako unifon służy telefon. Jak każda nowinka techniczna, takie rozwiązanie nie jest tanie i głównie z tego powodu - mało popularne. Do kasety rozmównej montowanej przy furtce, trzeba bowiem dokupić centralę telefoniczną, która kosztuje min. 500 zł.

Okiem kamery

Nie z każdego domu dobrze widać furtkę. Czasem jest na to za daleko lub zasłania ją żywopłot: wtedy naszymi oczami może być kamera zamontowana w wideofonie. Jest to miniaturowe urządzenie o dużym kącie widzenia, które w dodatku "widzi" również w nocy dzięki podświetlaniu stojącego przed furtką przybysza wiązką promieni podczerwonych. System można wyposażyć dodatkowo w szerokokątny obiektyw poszerzający pole widzenia. W domu zainstalowany jest miniaturowy - najczęściej czarno-biały - monitor.

W wideodomofonach stosuje się również kamery kolorowe z ciekłokrystalicznymi monitorami. Niestety, jakość obrazu jest wtedy daleka od doskonałości (niska rozdzielczość), a gość musi być dodatkowo oświetlony. Kamera włącza się po wciśnięciu przycisku na bramofonie. W niektórych modelach można ją uruchomić, wciskając przycisk przy unifonie.

Wideodomofon może również rejestrować obrazy. Gdy nie ma nikogo w domu, a kamera zostanie przez jakiegoś przybysza uruchomiona przyciskiem przy furtce, przekaże ona jego zarejestrowany obraz do pamięci - wraz z datą i godziną wizyty, co można potem odtworzyć. Jest to przydatne, jeśli domownicy często przebywają poza domem. Po włączeniu odpowiedniej funkcji w unifonie kamera będzie rejestrowała obraz automatycznie, zapamiętując go w określonych odstępach czasu - będzie to więc rodzaj monitoringu.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Zamel

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny