Dobór listwy przypodłogowej - do stolarki czy podłogi?

Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe mają ogromne znaczenie w określeniu charakteru wnętrza. Nie są jedynie elementem wykończenia wnętrza. Poza walorami estetycznymi są również niezwykle przydatne. 

Dobór listwy przypodłogowej - do stolarki czy podłogi?
Venifloor Podłogi drewniane nowej generacji
venifloor.com
Dane kontaktowe:
884 660 660
ul. Zamkowa 34 34-200 Sucha Beskidzka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Dlaczego listwy są tak ważne?

Istnieje kilka powodów, dla których podłogi wykańczamy listwami.

Maskowanie listwami szczeliny dylatacyjnej

Podczas układania paneli oraz podłogi drewnianej, niezwykle ważne jest zostawienie dylatacji pomiędzy podłogą a ścianą. Pozostawienie szczeliny jest koniecznie, ze względu na naturalny proces rozprężania podłogi pod wpływem wilgotnego powietrza.

Jeśli nie pozostawimy miejsca na "pracę desek" to na podłodze mogą powstać wybrzuszenia. Do zamaskowanie szczeliny używa się właśnie listew przypodłogowych. Mają one również za zadanie zapobiegać gromadzeniu się kurzu i zabrudzeń.

Ochrona ściany przed uszkodzeniami

Podczas wykonywania codziennych czynności takich jak odkurzanie i mycie podłogi, bez zastosowania listew, dochodziłoby do kontaktu ze ścianą, przez co mogłaby być narażona na uszkodzenia, czy pozostawienie nieestetycznych zacieków powstałych w trakcie mycia podłogi.

Listwy jako zwieńczenie podłogi

Zamontowanie listew przypodłogowych jest swoistą kropką nad i, przy wykańczaniu wnętrz. Ich brak sprawia, że pomieszczenie wygląda na nieskończone. Oprócz tego, że maskują pozostawioną między deskami a ścianą szczelinę, to również nadają wnętrzu charakter oraz podkreślają jego styl.

Listwy pozwalają na krycie kabli

Częstym problem w domu jest plątanina kabli, która wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Poprowadzenie kabli za listwą nie tylko sprawia, że pomieszczenie wygląda schludniej, ale również zwiększa bezpieczeństwo i chroni nasze dzieci oraz czworonogi przed niebezpieczeństwem związanym z porażeniem.

Jak dobrać listwy podłogowe?

Do wyboru mamy kilka metod doboru listew podłogowych. Od tego, którą z nich wybierzemy zależy finalny wygląd pomieszczenia.

Dopasowanie listwy do desek

Jednym i w zasadzie najczęściej wybieranym sposobem jest dobieranie listew podłogowych pod kolor podłogi. Ta metoda jest wybierana wtedy kiedy zależy nam na tym, aby listwy nie wyróżniały się. Dzięki takiej metodzie możemy optycznie powiększyć powierzchnie podłogi, zatem polecany jest w niewielkich pomieszczeniach.

Firma Venifloor ma w swojej ofercie listwy podłogowe pod kolor każdego modelu desek ze swoich kolekcji, zarówno naturalne, jak i barwione. Większość naturalnych i barwionych listew przypodłogowych, które znajdują się w sklepie Venifloor wykonanych jest z sosnowego rdzenia.

Co do warstwy zewnętrznej – dostępny jest bardzo szeroki wybór rodzajów drewna i kolorów – od dębów, przez jesiony, po buk oraz orzech. Standardowa długość listwy to 2500 mm, a je grubość wynosi 16 mm.

Kolekcja listew Venifloor oferuje następujące listwy: Dąb, Dąb Śnieżny, Dąb Kość Słoniowa, Dąb Naturalny, Dąb Nugat, Dąb Szerzony, Dąb Rubin, Dąb Vintage Brąz, Dąb Toska, Dąb Trawiata, Dąb Palony, Dąb Czarny Grafit, Dąb Krystaliczny, Dąb Złoty, Jesion, Jesion Naturalny, Jesion Kość Słoniowa, Buk, Buk Naturalny, Buk Vintage Brąz, Orzech, Orzech Amerykański, Orzech Włoski.

Kolor listew dopasowany do stolarki 

Kolejnym sposobem jest dopasowanie listew podłogowych do stolarki okiennej i drzwiowej, z czego zdecydowanie ten drugi jest częściej wybierany. Według aktualnie panujących trendów właściciele domów i mieszkań decydują się na zakup drzwi w kolorze białym. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w niewielkich mieszkaniach, gdzie ciemne drzwi tylko pomniejszyłyby optycznie pomieszczenia.

Trendem wykorzystywanym przez niektórych dekoratorów wnętrz jest również powielanie szerokości ościeżnicy, a właściwie ramy drzwiowej w szerokości listew. W sklepie Venifloor znaleźć można listwy przypodłogowe o różnych szerokościach i stylach. Listwy są fornirowane, na rdzeniu z sosny, dzięki czemu zachowują odpowiednią trwałość przez długi czas i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Listwy podłogowe w kolorze ścian

Trzecią wykorzystywaną metodą jest dobór listew pod kolor ściany. Istnieją dwie metody, żeby uzyskać efekt gładkiego przejścia między ścianą a listwą. Pierwsza z nich zakłada kupno listwy dopasowanej do koloru ścian, a druga kupno listew przeznaczonych do malowania i pokrycie ich farbą do drewna pasującą do odcienia ściany. Ta metoda sprawdza się w przypadku niskich pomieszczeń, gdyż dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe.

Źródło: Venifloor

Opracowanie: redakcja IRBJ