Cykliczna pielęgnacja podłogi fornirowanej
Ważne, aby pamiętać, że podłogę należy czyścić określonymi środkami, najlepiej firmy Venifloor. Istotna jest także systematyczność. Warto pamiętać, że stosowanie środków „uniwersalnych”, szczególnie tych zawierających silikon lub aceton, może niekorzystnie wpływać na warstwę lakierniczą podłogi, powodując jej matowienie lub przebarwienia.
Nowe stare podłogi
Od dawna funkcjonuje przekonanie, że im grubsza warstwa drewna, tym podłoga jest lepsza. Nie jest to prawdą, bowiem grubsza warstwa drewna potrzebna jest tylko do regeneracji (cyklinowania) podłogi, aby usunąć głębokie wgniecenia powstałe w trakcie jej użytkowania. Tymczasem warstwą użytkową każdej podłogi jest powłoka lakiernicza czy olejowa. To ta warstwa jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie czynników dnia codziennego.
W przypadku gdy podłoga ma wykończenie lakiernicze UV wzbogacone o KORUND(inaczej tlenki aluminium), to jakakolwiek renowacja będzie odsunięta w czasie o wiele lat. Podłoga Venifloor charakteryzuje się twardością o 41% większą od deski warstwowej dębowej.
Dwa parametry – odporność na ścieranie i twardość – decydują o trwałości podłogi, a co za tym idzie – o konieczności jej odnowy. Alternatywą, która sprawdzi się w przypadku powstania głębokich, mechanicznych uszkodzeń jest regeneracja przy użyciu tzw. wosków twardych na gorąco, które wypełniają większe ubytki. Tego typu renowacja potrwa jedynie kilka minut.
Źródło i zdjęcia: Venifloor