Instalacja alarmowa przewodowa czy bezprzewodowa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Instalacja alarmowa przewodowa czy bezprzewodowa?

Instalacja alarmowa to już praktyczne standard w domach jednorodzinnych. Przynajmniej tych dopiero budowanych. Jednak również zrobienie jej w starszych budynkach nie jest specjalnie trudne. To zasługa bogatej oferty urządzeń bezprzewodowych. Chociaż mogą one być atrakcyjne również w nowym domu.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z jakich elementów składa się instalacja alarmowa?
  • Jakie korzyści daje instalacja alarmowa przewodowa, a jakie instalacja alarmowa bezprzewodowa?

Dawniej podział był prosty. W nowych domach zakładano praktycznie tylko alarmy przewodowe, gdyż były tańsze i uważano je za pewniejsze w działaniu. Bezprzewodowe wersje traktowano jako rozwiązanie stosowane z konieczności, żeby uniknąć kucia ścian w już wykończonym domu. Licząc się z tym, że są sporo droższe i mają mniejsze możliwości.

Jednak rozwój techniki wszystko skomplikował. Systemy radiowe potaniały, możliwościami nie muszą zaś wcale ustępować wersjom kablowym. Co więcej, elementy przewodowe i radiowe można łączyć w jeden system, np. stopniowo go rozbudowując. To wszystko, oczywiście, pod warunkiem, że wybierzemy sprzęt dobrej jakości i pochodzący od firmy, która dba o rozwój techniczny swojej oferty. Wiele tanich zestawów nie daje bowiem żadnych możliwości rozbudowy czy modyfikacji.

ELEMENTY SKŁADOWE INSTALACJI ALARMOWEJ

W każdej instalacji alarmowej zawsze mamy 4 podstawowe grupy elementów. Niezależnie od tego, na ile złożony jest dany system i czy działa kablowo, czy bezprzewodowo.

Czujki zbierają informacje z otoczenia. Mogą wykrywać ruch w pomieszczeniu, otwarcie okna, dźwięk tłuczonej szyby itd. Możliwości jest naprawdę wiele. To jakby narządy zmysłów. Zależnie od tego, jakie i gdzie umieszczone będą czujniki, alarm wykryje potencjalnie groźne wydarzenie albo pozostanie na nie zupełnie "ślepy".

Źle dobrane, nieprawidłowo umieszczone i nieumiejętnie skonfigurowane czujki mogą być źródłem fałszywych (nieuzasadnionych) alarmów, albo nie wykryć realnego zagrożenia. Dlatego ich dobór, montaż i konfiguracja jest, wbrew pozorom, zadaniem dla dobrego fachowca.

Centrala to układ zbierający sygnały z czujek oraz przyjmujący polecenia od użytkownika (choćby o uzbrojeniu lub wyłączeniu instalacji). Po wykryciu zagrożenia centrala zapewnia adekwatną reakcję - np. uruchamia syrenę alarmową, przesyła komunikat do agencji ochrony i do użytkownika.

Elementy wykonawcze to najczęściej syrena, która głośnym dźwiękiem informuje o włamaniu, ale także moduły komunikacji z użytkownikiem oraz agencją ochrony, przesyłające sygnał o zdarzeniu. Jednak tego rodzaju urządzeń może być wiele i to zupełnie różnych rodzajów. Po wykryciu włamywacza wyłączany może być np. dopływ prądu do oświetlenia w pomieszczeniach. Ale reakcją może być też zamknięcie głównego zaworu wodociągowego po wykryciu zalania.

Manipulatory to urządzenia pozwalające na komunikację użytkownika z systemem. Te tradycyjne to proste klawiatury z niewielkim wyświetlaczem oraz piloty. Jednak równie dobrze możemy mieć ekran dotykowy z podglądem obrazu z kamer oraz informacją o stanie każdej czujki. Tego rodzaju informacje mogą być też przekazywane na telefon lub komputer, za pośrednictwem Internetu do każdego miejsca na świecie.

Elementy składowe instalacji alarmowej
W każdej instalacji alarmowej mamy centralę, czujki, syrenę alarmową i manipulator umożliwiający obsługę. Jednak funkcje dobrych central można rozszerzać o dodatkowe moduły i dzięki nim sterować również innymi urządzeniami w domu. (fot. Satel)

Obecność tych podstawowych elementów wynika z pewnego generalnego schematu działania:

  • system odbiera informacje o określonych rodzajach zdarzeń, zależnie od tego, w jaki zestaw czujek został wyposażony;
  • centrala przetwarza te sygnały, a następnie reaguje w zaprogramowany sposób;
  • elementy wykonawcze realizują polecenia otrzymane z centrali, co z założenia jest pożądaną reakcją na zdarzenia wykryte przez czujki;
  • manipulatory umożliwiają użytkownikom (mieszkańcom) uruchamianie i wyłączanie alarmu, podgląd zdarzeń, które zaszły w międzyczasie itd.

Łatwo zauważyć, że najważniejsza w tym wszystkim jest centrala. Zestaw pozostałych elementów może być mniej lub bardziej rozbudowany i da się go modyfikować nawet w trakcie użytkowania. Przynajmniej tak powinno być w przypadku dobrych produktów. Warto wiedzieć, że każda centrala ma określoną liczbę wejść (na czujki). Jednak część z nich można rozbudować o dodatkowe moduły, umożliwiające współpracę z kolejnymi urządzeniami kablowymi lub radiowymi.

Tak więc nawet jeżeli z początku tworzymy tylko podstawowy zestaw, to taka modułowa budowa umożliwia w przyszłości jego łatwą rozbudowę, zależnie od potrzeb. A coraz częściej z centralą łączy się wiele innych urządzeń, np. oświetlenie, rolety zewnętrzne, centralę wentylacyjną. Coraz bardziej rozmywa się różnica pomiędzy klasycznym alarmem a tzw. domem inteligentnym.

ALARM PRZEWODOWY CZY RADIOWY - CO WYBRAĆ?

Każde rozwiązanie techniczne ma swoje mocne i słabe strony. To samo dotyczy alarmów. Na korzyść wersji przewodowych przemawia pewność działania. Sygnał ze wszystkich, nawet najbardziej oddalonych czujek, zawsze będzie mocny i nie trzeba się też przejmować wymianą baterii. Technicznie taki układ jest dość prosty i mało podatny na zakłócenia. Jedynym problemem może być fizyczne uszkodzenie przewodów lub zły stan styków w miejscu wykonania połączeń.

Dlatego najpewniejszy jest tzw. układ promieniowy, w którym każdą czujkę łączy z centralą osobny przewód. Oczywiście, jego wykonanie jest też najbardziej pracochłonne. Alternatywą jest tzw. połączenie szeregowe - od czujki do czujki, a dopiero na koniec do centrali. Jednak w tym przypadku pojedyncze uszkodzenie eliminuje od razu kilka czujek, a miejsce awarii trudno odszukać. Same czujki przewodowe są tańsze niż bezprzewodowe.

Ale nie zawsze musi to oznaczać, że cały system też będzie tańszy. Wszystko zależy od tego jak długie i kłopotliwe dla wykonawcy będą trasy przewodów. Dlatego zawsze pytajmy o całkowity koszt urządzeń i robocizny. Każdy dom ma przy tym swoją specyfikę. Czasem nawet długie przewody da się bez trudu ułożyć, np. w nieużytkowej przestrzeni poddasza. Względnie łatwo jest także w domach w stanie surowym, gdzie przewody układa się przed otynkowaniem ścian.

Najwięcej pracy i kłopotu należy spodziewać się w już wykończonych budynkach, gdy układamy instalację w ramach remontu. Za wykonanie bruzdy w tynku, ułożenie w niej przewodu, a następnie zaszpachlowanie wykonawca policzy nawet kilkadziesiąt złotych - często więcej, niż wynosi koszt typowej czujki ruchu. Dlatego, o ile układy kablowe dominują w dopiero budowanych domach, to w remontowanych chętniej stosuje się wersje radiowe.

Głównym atutem wersji radiowych jest łatwy i szybki montaż. Wszystkie prace sprawny technik jest w stanie wykonać w kilka godzin. I co ważne, może to zrobić nawet w już wykończonym domu. Łatwość montażu ma jeszcze dwie istotne cechy, o których często zapominamy będąc dopiero na etapie planowania alarmu. Bardzo łatwo można przenosić czujki w inne miejsce, co może być niekiedy bardzo wskazane przy okazji zmiany aranżacji pomieszczeń, a tym bardziej nowego podziału wnętrz ściankami działowymi. Bez kłopotu można też dodać do systemu nowe elementy.

Alarm bezprzewodowy
Największą zaletą systemów bezprzewodowych jest łatwość montażu oraz możliwość przenoszenia elementów w nowe miejsce. (fot. Nice)

O ile, oczywiście, oferta producenta jest odpowiednio bogata, a centrala jest przystosowana do takiej rozbudowy. W przypadku wielu tanich zestawów bezprzewodowych można bowiem wpaść w swoistą pułapkę. Niekiedy kosztują one rzeczywiście niewiele, nawet około 500 zł, za zestaw z centralą z modułem GSM (powiadomienia i sterowanie za pomocą telefonu), syreną alarmową i np. 4 czujkami ruchu.

Z początku wydaje się to wystarczające. Tyle że takiego zestawu nie da się już rozbudować, albo można do niego dodać jedynie kolejne czujki ruchu, bo już np. czujki zbicia szkła firma nie ma w ofercie. To taki zupełnie nierozwojowy zestaw. A czujek innej firmy nie da się wykorzystać, ze względu na niekompatybilność radiowych kanałów komunikacji. Paradoksalnie, do prostej centrali przewodowej często da się przyłączyć dodatkowe czujki, nawet innego producenta. O ile tylko w centrali są wolne wejścia.

W takich najtańszych zestawach pojawiają się też często inne problemy, np. z niewystarczającym zasięgiem sygnału z czujek. A strop i kilka ścian po drodze może go rzeczywiście bardzo osłabić. Dlatego dobrze przemyślmy zakup takiego prostego zestawu za 500-1000 zł z zaledwie kilkoma czujkami i brakiem solidnego zaplecza ze strony dostawcy. Tym bardziej, że za ok. 1500 zł możemy kupić podobny zestaw od solidnej firmy z bogatą ofertą. Wówczas to swoisty zestaw startowy.

Elementy bezprzewodowego systemu alarmowego
Dobry zestaw bezprzewodowy może obejmować taki sam zestaw elementów jak odmiana kablowa. Mamy piloty, czujki ruchu, czujniki otwarcia okien itd. Ich rozmiar także będzie podobny. (fot. Satel)

Sygnał z czujek na krańcach domu zanika? Nie ma problemu, dodajemy ekstender zasięgu. Mamy ogromny wybór rozmaitych czujek wewnętrznych i zewnętrznych. A jeżeli brakuje na nie wejść w centrali, możemy dodać moduł rozszerzający. Jeżeli zdecydujemy się na odpowiedni model centrali, z czasem będziemy mogli rozszerzyć działanie systemu także na elementy inteligentnego budynku - sterowanie oświetleniem, wentylacją, ogrzewaniem itd.

Myśląc przyszłościowo naprawdę warto zainwestować w centralę, z którą mogą współpracować rozmaite moduły rozszerzające. Tym bardziej, że tańsze urządzenia tego rodzaju to wydatek od ok. 1500 zł.

Ceny podstawowych zestawów przewodowych są podobne, także zaczynają się od 1000-1500 zł. Z zastrzeżeniem, że część z nich także można wyposażyć w moduły umożliwiające współpracę z czujkami radiowymi.

Za to górnej granicy ceny za rozbudowany zestaw alarmowy właściwie nie ma. Tu największe znaczenie ma jednak nie cena samej centrali (chociaż są zróżnicowane). Prostą, wewnętrzną czujkę ruchu PIR kupimy już za około 50 zł. Natomiast dobrej jakości czujka zewnętrzna tego rodzaju może kosztować ponad 10 razy tyle. Dobra bariera podczerwieni kosztuje zaś ok. 1000 zł. Takie przykłady można mnożyć. Zaś to, czy urządzenie komunikuje się z centralą przewodowo czy radiowo, ma już drugorzędny wpływ na cenę.

Zewnętrzne czujki ruchu i kurtyny podczerwieni
Zewnętrzne czujki ruchu i kurtyny podczerwieni bardzo poprawiają bezpieczeństwo, bo wykrywają intruza jeszcze zanim wejdzie do budynku. Jednak są to drogie elementy. (fot. Optex Security)

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Satel

Zdaniem naszych Czytelników

Instalacja przewodowa to stały bitrate danych i przy przewodach odpowiednio ekranowanych - odporność na zakłócenia. Fale radiowe można zakłócić na wiele sposobów - grube mury, metalowe przedmioty, pole magnetyczne etc. Obecnie dbamy o wygodę. Nie łudźmy się, bez magistrali ...

time image

Gość Tom

08 Maj 2020, 08:32

Mi się wydaje, że przewodowa instalacja jest pewniejsza, ale z drugiej strony nie każdy ma taką możliwość, żeby sensownie osadzić kable. 

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA