Jak nie dopuścić do wybuchu gazu w domu?

Ogrzewanie gazowe i kuchenki gazowe wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością. Nie ma się co dziwić  - pomimo zawirowań geopolitycznych gaz jest wciąż jednym z najtańszych paliw. Z instalacją, która go dostarcza do naszych domów, wiąże się jednak spore zagrożenie, bowiem ewentualny wyciek gazu może doprowadzić do zatruć, pożaru, a nawet wybuchu. Jakie jest dopuszczalne stężenie gazu ziemnego w domu?

Jak nie dopuścić do wybuchu gazu w domu?
ALTER S.A. Detekcja i pomiary gazów wybuchowych, toksycznych oraz tlenu
Dane kontaktowe:
61 814 65 57, 61 814 71 49, 61 814 62 90
Pocztowa 13 62-080 Tarnowo Podgórne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Skąd się bierze gaz ziemny?

Gaz ziemny powstaje na skutek rozkładu substancji organicznych, znajdujących się wgłębi ziemi. Występuje albo w złożach konwencjonalnych, w skałach o dużej porowatości i przepuszczalności albo w złożach niekonwencjonalnych - w skałach o niskiej porowatości i przepuszczalności.

Gaz ziemny może mieć różny skład w zależności od miejsca, w jakim eksploatowane są złoża. Zawsze jednak jego głównym składnikiem jest metan, a uzupełniają go etan, propan, butan, azot, a także związki organiczne i mineralne.

Choć gaz ziemny jest bezwonny, ten znajdujący się w naszych instalacjach ma zapach, bowiem jest specjalnie nawaniany, by można go było wyczuć w razie wycieku.

Dopuszczalne stężenie gazu

W sytuacji wycieku do powietrza przedostaje się gaz ziemny, powodując zagrożenie wybuchem. Do eksplozji może dojść, jeśli w powietrzu znajduje się od 5 do 15% gazu ziemnego. Gdy wartość ta nie zostanie przekroczona do wybuchu nie dojdzie, jednocześnie jednak ilość tlenu w powietrzu jest zbyt niska dla człowieka.

Do wybuchu gazu dochodzi w wyniku gwałtownego spalania związku chemicznego pod wpływem tlenu. Wiąże się to z nagłym wzrostem temperatury i ciśnienia.

Domowy detektor czadu - możliwość zakupu online w sklepie internetowym Alter S.A.
Domowy detektor czadu - możliwość zakupu online w sklepie internetowym Alter S.A.

Zagrożeniem jest także powstanie czadu, czyli tlenku węgla. Do tej sytuacji dochodzi w wyniku niepełnego spalania gazu, związanego np. ze zbyt małą ilością tlenu. Wdychanie czadu może spowodować trwałe uszkodzenia mózgu, a nawet śmierć. Obecność tlenku węgla nie jest łatwa do wykrycia, ponieważ nie ma on ani barwy, ani zapachu.

Dlaczego gaz się ulatnia?

Przyczyną ulatniania się gazu są nieszczelności w urządzeniach gazowych. Najczęściej dochodzi do nich w przewodach, a w szczególności na połączeniach. Do powstania nieszczelności może dojść z powodu korozji spowodowanej siarkowodorem, który znajduje się w gazie.

Najbardziej podatne na korozję są przy tym stare instalacje wykonane ze stalowych rur. Zagrożenie może być spowodowane także zalaniem palnika przy zgaszonym płomieniu, a nawet osiadaniem budynku lub ruchami tektonicznymi. U źródeł wycieku gazu mogą stać także błędy montażowe.

Czy można się uchronić przed wybuchem?

Jest kilka działań, które należy podjąć dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji gazowej. Po pierwsze - zarówno urządzenia korzystające z gazu (kuchenki, ogrzewacze), jak i elementy instalacji powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł.

Montaż musi być wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Na własną rękę nie wolno nie tylko montować urządzenie, ale także dokonywać w nim zmian.

Bardzo ważne jest też przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności gazowej, z częstotliwością co najmniej raz do roku. Kontrolerem również powinna być osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami.

Każdy użytkownik urządzeń działających w oparciu o gaz powinien zadbać o właściwą wentylację budynku. W żadnym wypadku nie można zasłaniać otworów wentylacyjnych.

Czujniki i detektory gazów palnych

GD-8 - dwugazowy detektor gazu ziemnego i LPG

Na rynku dostępnych jest szereg czujników i detektorów, które w sytuacji wzrostu stężenia gazu w pomieszczeniu emitują sygnały świetlne i dźwiękowe. Mogą to być zarówno urządzenia stacjonarne jak i przenośne. Dobrym przykładem przenośnych detektorów nieszczelności jest prosty w obsłudze GD-8.

To dwugazowe urządzenie służące do wykrywania ulotów gazu ziemnego (CH4) oraz LPG (możliwe są także inne konfiguracje wykrywanych gazów). Detektor wyposażony został w półprzewodnikowy czujnik o dużej czułości, dzięki czemu jest w stanie wykryć nawet niewielką ilość gazu.

GD-8 - Przenośny dwugazowy detektor gazu ziemnego i LPG z czujnikiem o wysokiej czułości 10000 ppm. fot. Alter S.A.
GD-8 - Przenośny dwugazowy detektor gazu ziemnego i LPG z czujnikiem o wysokiej czułości 10000 ppm. fot. Alter S.A.

Przy jego pomocy możliwa jest lokalizacja punktów wycieku m.in. w przydomowych instalacjach gazowych, instalacjach zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, ale także w przemysłowych instalacji gazowych, w domowej kotłowni, itp.

Urządzenie jest bardzo intuicyjne. Odczyt pojawia się na przejrzystym wyświetlaczu OLED jako określona wartość, a także za pomocą wskaźnika barycznego. Dodatkowo o przekroczeniu progu stężenia informuje sygnał dźwiękowy, przy czym wraz ze wzrostem stężenia zwiększa się częstotliwość sygnalizatora.

Detektor zasilany jest za pomocą akumulatora litowo-jonowego, którego pojemność wystarcza na około 10 godzin pracy ciągłej. Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach umiejscowienia czujnika:  GD-8/P - wersja podstawowa z czujnikiem umieszczonym w obudowie przyrządu, GD-8/S - wersja z czujnikiem umieszczonym na giętkiej sondzie, GD-8/RS - wersja z czujnikiem umieszczonym w ręcznej sondzie z przewodem dołączonym do detektora.

Domowy Alarm Gazowy

Przyrząd przeznaczony jest do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych - monitoruje poprawną pracę czujnika gazu i w razie jego uszkodzenia lub nieprawidłowego funkcjonowania generuje sygnał awarii. Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy ciągłej w instalacji stacjonarnej i zasilane jest z sieci elektrycznej 230VAC/50Hz za pomocą przewodu sieciowego z wtyczką.

Domowy Alarm Gazowy - przyrząd dostępny w sklepie internetowym Alter S.A.
Domowy Alarm Gazowy - przyrząd dostępny w sklepie internetowym Alter S.A.

DAG może być stosowany do zabezpieczania pomieszczeń budynków opalanych paliwem gazowym (gaz ziemny lub LPG), kotłowni wbudowanych budynków mieszkalnych, odcinków instalacji gazowych budynków mieszkalnych, w których występują odbiorniki gazu, podziemi budynków szczególnie narażonych na możliwość migracji gazu, a także innych pomieszczeń domowych, w których występuje możliwość (poprzez niekontrolowany wyciek gazu) powstania zagrożenia wybuchem gazu.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Alter S.A.

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.