Klawiatury numeryczne - gdzie się sprawdzą?
Na tak postawione pytanie odpowiedź brzmi: Wszędzie, zarówno w firmie jak i w domu! W biurze jak i na hali produkcyjnej będzie to bardzo praktyczne i wygodne, ponieważ odpowiednie osoby będą miały dostęp jedynie do wyznaczonych dla nich obszarów. Lokalizacja klawiatury w uchwycie drzwi jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ułatwia to obsługę drzwi jedną ręką.
W zastosowaniu domowym także spełni swoją funkcję, ponieważ żadna niepowołana osoba nie otworzy drzwi wejściowych. System ten ma zastosowanie w uchwytach oferowanych przez firmę WALA, która charakteryzuje się wielką dbałością o wzornictwo oraz jakość i precyzję wykonanych uchwytów. Ich podstawowym walorem jest bardzo estetyczne wtopienie urządzenia kontroli dostępu w znakomicie zaprojektowany pochwyt, dzięki czemu stają się jego integralną częścią.
Takie urządzenie otwiera drzwi po wprowadzeniu zaprogramowanego kodu. W zależności od oczekiwanego wyglądu mamy do wyboru kilka możliwości. Ostatnio często spotykane są klawiatury z panelem szklanym, które zastosowanie znajdują w płaskownikach uchwytu PS, PS-W oraz w rurach uchwytów 50x25.
Wyposażone są w dodatkową funkcję np. Bluetooth, wi-fi, która umożliwia użytkownikom otwieranie drzwi za pomocą aplikacji na smartfonie oraz 6-cyfrowym kodem. Są też dostępne bardziej klasyczne klawiatury profesjonalnych firm IDENCOM, EKEY oraz SOMMER, które dają możliwość montażu w wielu designerskich uchwytach serii Q o rurze 40x40.
Pochwyty biometryczne - odcisk palca zamiast klucza
Jeszcze do niedawna kontrola dostępu uruchamiana za pomocą identyfikacji linii papilarnych widywana była jedynie w filmach s-f. Rzeczywistość dogoniła wizje scenarzystów i dziś to rozwiązanie wyznacza nowe standardy.
Zwłaszcza, że okazuje się bezpieczniejsze, niż kod na klawiaturze numerycznej, czy używanie zwykłych zamków na klucz, ponieważ odcisku palca nie da się podrobić czy ujawnić. Nie da się go też zgubić czy zapomnieć. Zawsze mamy go przy sobie. Zawsze mamy możliwość otworzenia drzwi.
Firma WALA w swoich pochwytach zastosowała najlepsze tego typu urządzenia. Czytniki linii papilarnych takich producentów jak EKEY, IDENCOM, SOMMER oraz FUHR, które w zależności od modelu dają możliwość zapisania od 50 aż do 150 odcisków palców.
Za pośrednictwem jednego urządzenia w zależności od jego konfiguracji możemy mieć możliwość obsługi od 1 do 3 funkcji, np. otwarcie drzwi domu, bramy wjazdowej czy zainicjowanie systemu alarmowego.
Możliwe jest także podłączenie czytnika do systemów "inteligentny dom". To niezwykle eleganckie i bezpieczne oraz co najważniejsze bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie stosowane może być z uchwytami WALA serii Q oraz D i P.
System sprawdzi się zarówno w domu jak i w firmie, będzie bardzo wygodny dla dzieci, jak i dla dziadków, przy okazji warto wspomnieć, że czytnik rozpozna odcisk nawet przy niewielkim zranieniu palca. Może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz. Świetnie będzie funkcjonował w biurze i w innych pomieszczeniach użyteczności publicznej do których dostęp powinien być ograniczony dla osób niepowołanych.
Mikrosensor, sensor dotyku oraz mikroprzełącznik
W zakresie bezpieczeństwa ważnym elementem jest także dzwonek do drzwi. To on oznajmia przybycie kogoś spoza ścisłych domowników. Te najnowocześniejsze oparte są na sensorach dotyku. Sensory umieszczone w drzwiach mogą mieć zresztą szereg zastosowań. Pozwalają na sterowanie jednym lub dwoma niezależnymi układami elektrycznymi.
Kompatybilne są także z elektrozaczepami i elektrozasuwnicami, przez co mogą umożliwiać otwieranie i zamykanie drzwi. Co więcej, za pośrednictwem tego typu sensorów można także sterować punktami świetlnymi w uchwycie lub np. oświetleniem budynku. W ofercie firmy WALA mikrosensory i mikroprzełączniki zastosowanie mogą znaleźć w niemalże każdym uchwycie.
Generalnie można wyciągnąć wniosek: nowoczesne elektroniczne systemy zabezpieczeń dostępu są krokiem ku usprawnieniu sobie codzienności i ułatwieniu funkcjonowania w domu i w firmie, podniesieniu wygody dla użytkowników oraz przede wszystkim bezpieczeństwa i spokoju.
źródło i zdjęcie: WALA