Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykonanie instalacji alarmowej i automatyki budynkowej

Dom, w którym już mieszkamy, ma istotną zaletę, w porównaniu z dopiero budowanym - znacznie lepiej wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy dodać. Ma też, niestety, zasadniczą wadę - trudno układać okablowanie. Aczkolwiek nie dotyczy to sytuacji, gdy decydujemy się na zasadniczy remont instalacji elektrycznej, związany z wymianą przewodów. To najlepszy czas na wykonanie instalacji alarmowej i automatyki.

Jakie prace trzeba koniecznie przeprowadzić od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać? Przede wszystkim, należy powierzyć dobremu specjaliście sporządzenie projektu, uwzględniającego potencjalną rozbudowę. Dzięki temu elektryk rozbuduje instalację tak, by można było do niej podłączyć w przyszłości większą liczbę urządzeń. Żaden siłownik czy silnik napędu nie zadziała przecież bez zasilania.

Rozwiązaniem może być założenie większej liczby gniazd (czy samych zaślepionych puszek), np. w pobliżu okien. Lepiej przy tym (oczywiście, w granicach rozsądku) zapewnić poszczególnym urządzeniom zasilanie z oddzielnych obwodów. Elementy odpowiedzialne za ich włączanie i wyłączanie będzie można ukryć w rozdzielnicy elektrycznej, w której powinno być na to dość miejsca  więc najkorzystniej, jeśli elektryk zastosuje rozdzielnicę z odpowiednim zapasem, aby nie trzeba jej było potem wymieniać.

Elementy instalacji alarmowej i automatyki budynkowej - komunikacja przewodowa

Komunikacja pomiędzy elementami instalacji alarmowej oraz automatyki budynkowej najczęściej odbywa się przewodowo. W instalacjach alarmowych służą do tego cienkie przewody łączące czujniki z centralą.

W instalacjach inteligentnych okablowaniem sygnałowym może być dodatkowy przewód systemowy (np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub uzupełniająca żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN).

W drugim przypadku, układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych. Dodatkowy przewód systemowy (zwany magistralą) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów, zatem jest współdzielony przez wszystkie urządzenia, podobnie jak w samochodowej sieci CAN.

Zużywa się go więc względnie niewiele, dlatego na etapie układania instalacji najlepiej wykonać przynajmniej samo okablowanie, niejako na zapas, nawet jeżeli nie zamierzamy od razu instalować wielu urządzeń.

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) - komunikacja bezprzewodowa

Elementy instalacji inteligentnej (lub alarmowej) mogą się komunikować bezprzewodowo. W kraju popularność zdobył pracujący w ten sposób system Xcomfort, stosuje się też bezprzewodową (i uproszczoną) odmianę systemu KNX. Czujniki i elementy sterujące w takiej instalacji nie wymagają okablowania, ale elementy wykonawcze, np. siłowniki, muszą mieć doprowadzone zasilanie.

Niewątpliwą zaletą instalacji bezprzewodowych jest łatwość montażu w już wykończonych domach oraz możliwość zmiany lokalizacji czujników i przycisków, a także umieszczenia ich w nietypowych miejscach, np. na szybie. Docenimy to teraz przy remoncie, lecz i w przyszłości, gdy zechcemy przemeblować wnętrza. Czujnik lub przycisk sterujący, który zasłoniłaby szafa, po prostu zdejmujemy i przenosimy w inne miejsce.

Układając niezbędne okablowanie w remontowanym domu, gdzie pragniemy ograniczyć zakres prac - trzeba myśleć nieszablonowo. Lepiej ułożyć przewody dłuższe, łatwiejsze do ukrycia, niż krótkie, za to wymagające wykonania bruzd w tynku. Z tego względu warto np. ułożyć przewody na nieużytkowym poddaszu czy suficie podwieszanym.

Instalacja alarmowa - schemat
Instalacja alarmowa oraz inteligentna mogą korzystać z tych samych czujników. Jednak ta pierwsza ma za zadanie tylko jeden cel - zapewnić nam bezpieczeństwo, druga zaś integruje wszystkie domowe urządzenia, zwiększając komfort i oszczędzając energię (fot. Zamel)

Instalacja alarmowa i system inteligentny - z centralą czy bez?

Instalacje alarmowe to systemy scentralizowane. Ich ogólny schemat budowy jest zawsze ten sam:

  • czujniki, odbierające informacje o zmianach zachodzących w chronionym obszarze, np. wykrywające ruch;
  • manipulator, najczęściej w postaci klawiatury lub ekranu dotykowego, umożliwiający komunikację (włączenie, wyłączenie, zmianę ustawień) użytkownika z systemem;
  • centrala, odbierająca i interpretująca spływające sygnały, a w przewidzianych programem sytuacjach - uruchamiająca alarm;
  • elementów wykonawczych, czyli uruchamianych przez centralę w razie wykrycia zagrożenia. Może to być syrena alarmowa, moduł powiadamiania agencji ochrony, rejestrator obrazu z kamer itd.

System inteligentny również może być scentralizowany. Wówczas wymiana informacji odbywa się zawsze za pośrednictwem głównego modułu (swoistego komputera). Jego zestaw czujników może być rozszerzony, np. o termometry lub czujniki intensywności nasłonecznienia. Elementami wykonawczymi są zaś rozmaite urządzenia domowe - kocioł, klimatyzator, rolety zewnętrzne itd.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ponadto każde z tych urządzeń także przekazuje sygnały do centrali, co tworzy sieć zależności pomiędzy nimi (np. zmniejszamy intensywność wentylacji po uruchomieniu chłodzenia).

System scentralizowany najłatwiej przeprogramować. Jednak awaria jednostki centralnej oznacza wyłączenie całej instalacji. Urządzeń można oczywiście nadal używać w trybie ręcznym (bez automatyki).

W systemie zdecentralizowanym - poszczególne urządzenia, choć połączone w sieć, same interpretują trafiające do nich sygnały i odpowiednio modyfikują swój sposób działania. Dzięki temu awaria eliminuje tylko uszkodzone urządzenie, aczkolwiek jeśli jest to np. czujnik temperatury w automatyce pogodowej, to i tak jego uszkodzenie utrudnia pracę wielu innych elementów.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje