Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Sterowanie, montaż, konserwacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Sterowanie, montaż, konserwacja

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Obecnie, gdy za oknami mocno świeci słońce, najbardziej docenimy to, że zapewniają we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ponadto stanowią ochronę przed hałasem i utrudniają włamywaczom wtargnięcie do domu. Jeżeli o ich zainstalowaniu nie pomyśleliśmy na etapie budowy - nic straconego. Takie osłony można montować również w istniejących budynkach.

aktualizacja: 2022-06-07 06:07:37
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?
  • Jaki model rolety zewnętrznej wybrać?
  • Jakie są możliwości sterowania roletami zewnętrznymi?
  • Na co zwracać uwagę podczas montażu rolet zewnętrznych?
  • Jak dbać o rolety zewnętrzne?
  • Jakie są orientacyjne ceny rolet zewnętrznych?

O ile w nowo budowanych domach rolety zewnętrzne są często spotykanym elementem wyposażenia, to w wielu starszych budynkach brakuje tego typu osłon okien. Powody są różne - część inwestorów świadomie z nich zrezygnowała, inni nie pomyśleli o ich zaplanowaniu, kolejni - z powodu dużych wydatków - odłożyli tę inwestycję na później.

Obecnie ceny rolet są bardzo przystępne - najtańsze modele można nabyć już za niespełna 200 zł (roleta ręcznie sterowana do pojedynczego okna o wymiarach 146,5 × 143,5 cm). Ponadto ich wybór jest bardzo szeroki, a zamontowanie odpowiednio dobranego modelu nie wiąże się z dużym remontem.


Popularność rolet rośnie, a ich ceny są obecnie bardziej przystępne niż przed laty - najtańsze modele można kupić już za ok. 200 zł. (fot. Krispol)

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Skąd taka popularność rolet? Przede wszystkim elementy te pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła w budynku - co jest szczególnie istotne w dobie rosnących kosztów ogrzewania. Pancerz wykonany z aluminium, stali, PVC lub drewna wypełniony jest bowiem materiałem izolacyjnym - najczęściej pianką poliuretanową - dzięki czemu stanowi dodatkową przegrodę cieplną.

Dodatkowo rolety ograniczają wychładzające działanie wiatru. Pomiędzy oknem a zaciągniętą roletą tworzy się bowiem warstwa powietrza, której ruch jest ograniczony. Warunkiem jest jednak zaciąganie rolet w chłodne dni, z nastaniem zmierzchu oraz wtedy, gdy wychodzimy z domu na dłużej. Taka osłona stanowi też dodatkową barierę dla włamywacza. Szczególnie, gdy zdecydujemy się na model antywłamaniowy, który poza standardowymi zabezpieczeniami (rygle, zamki), wyposażony jest we wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice oraz pancerz z grubszego i sztywniejszego materiału.

Schemat budowy rolety
Schemat budowy rolety. (fot. Aluprof)
Różne rodzaje skrzynek roletowych
Najczęściej stosowane są skrzynki o przekroju kwadratowym, ale w sprzedaży dostępne są też inne rozwiązania. fot. Aluprof

Rolety pełnią też ochronę akustyczną. Szacuje się, że obniżają one hałas o ok. 10 dB, co jest ważne przede wszystkim dla właścicieli domów zlokalizowanych w hałaśliwym sąsiedztwie. Dodatkowe osłony okien doceniają również osoby, które lubią spać w całkowicie zaciemnionym wnętrzu oraz ci, którzy w takich warunkach preferują oglądanie telewizji. Warto dodać, że według specjalistów od wyceny nieruchomości rolety zewnętrzne podnoszą wartość budynku.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej
Infografika: Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?
Infografika: Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Jaką roletę zewnętrzną wybrać?

W istniejących domach można założyć jeden z trzech rodzajów rolet zewnętrznych: elewacyjną, naokienną lub nakładaną na okno.

Najczęściej spotykany jest model elewacyjny. Skrzynkę takiej rolety mocuje się do elewacji domu (stąd jej nazwa), tuż nad oknem, natomiast prowadnice - po bokach wnęki okiennej. Kasetę można zamówić pomalowaną fabrycznie na jeden z wielu kolorów z palety RAL, albo samodzielnie pomalować farbą elewacyjną pasującą do ściany. Roletę najłatwiej przytwierdzić do przegrody jedno- lub trójwarstwowej - w takim przypadku wystarczą zwykłe kołki montażowe. Więcej zachodu wymaga montaż do ściany dwuwarstwowej. Ze względu na małą wytrzymałość warstwy ociepleniowej, trzeba bowiem zastosować specjalne długie kotwy, które znajdą oparcie w warstwie nośnej muru.

Wadą tego typu rolet jest to, że na fasadzie tworzą się nieestetyczne wypustki, na których osadza się brud, wilgoć, a zimą śnieg.

Takich problemów nie ma w przypadku modeli naokiennych. Skrzynkę mocuje się bowiem we wnęce okiennej - do ramy okna pod nadprożem, natomiast prowadnice - do profili pionowych. Wiąże się to z tym, że po założeniu rolety do wnętrza domu wpada mniej światła, ponieważ kaseta zasłania górną część oszklenia. Wariant ten nie sprawdzi się więc w przypadku mniejszych okien. Rolety naokienne oferowane są w dwóch wersjach - lewo- lub prawoskrętnie zwijanej. Te drugie otwierają się dalej od okna, dzięki czemu w przestrzeni pomiędzy pancerzem a szybą okna zostaje uwięziona nieco większa ilość powietrza, która ma właściwości izolujące.

Trzecie rozwiązanie - model nakładany - można zastosować tylko wtedy, gdy wymieniamy okna. W tym wariancie skrzynkę osłony umieszcza się pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Okno musi być więc niższe niż dotychczas. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite ukrycie kasety w ścianie. Z zewnątrz osłania ją bowiem ocieplenie i tynk, natomiast od środka - specjalne profile maskujące.

Roleta elewacyjna.
Roleta elewacyjna.
Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana.
Roleta naokienna prawoskrętnie zwijana.
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana.
Roleta naokienna lewoskrętnie zwijana.
Roleta zewnętrzna nakładana
Roleta nakładana.
Rolety zewnętrzne dobrane do koloru stolarki
Dobierając rolety należy zwrócić uwagę, aby pasowały do kolorystyki stolarki okiennej i elewacji. (fot. Pracownia Projektowa Archon+)

Sterowanie roletami - ręczne vs elektryczne

Wybierając roletę, trzeba też zdecydować, w jaki sposób będzie ona sterowana.

Możliwe są dwa warianty:

  • ręczny - roleta wyposażona jest w zwijacz z taśmą bądź linką, umieszczony po wewnętrznej stronie okna. W przypadku większych pancerzy do sterowania służy natomiast mechanizm korbowy;
  • elektryczny - w wale osłony znajduje się silnik elektryczny, który może być połączony przewodami z łącznikiem na ścianie lub odbierać fale radiowe, kierowane z pilota. Mając rolety z napędem można sterować każdą oddzielnie lub wszystkimi jednocześnie. Ten wariant jest droższy od ręcznego, ale znacznie wygodniejszy. Dodatkowo umożliwia podłączenie rolet do inteligentnego systemu sterowania budynkiem oraz instalacji alarmowej, co pozwala np. symulować obecność domowników, zaprogramować pracę rolety o określonej godzinie czy wzbudzać alarm w razie próby sforsowania osłony.
Pomieszczenie z roletami zewnętrznymi
Latem szczególnie docenimy to, że rolety zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń. (fot. Aluprof)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Montaż rolet zewnętrznych

Montaż rolet elewacyjnych nie jest zbyt trudny, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Pierwszym krokiem jest przyłożenie skrzynki wraz z prowadnicami do ściany i wyznaczenie punktów mocowania. Otwory należy wywiercić dopiero po sprawdzeniu ich położenia za pomocą poziomnicy. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich kołków rozporowych - w zależności od technologii wykonania ściany i wagi rolety.

Łączniki powinny być zakotwione w warstwie nośnej muru co najmniej na głębokość 60 mm. Przed przytwierdzeniem prowadnic, w ścianie trzeba przygotować otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Najlepiej umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.

Po przykręceniu prowadnic, nad wnęką okienną montuje się wałek, nad którym przeprowadza się pancerz. Ten element umieszcza się w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy. Następnie przytwierdza się kasetę - w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy nią a murem należy uszczelnić silikonem. Ostatnim krokiem jest zamocowanie po wewnętrznej stronie ściany zwijacza, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez wcześniej przygotowany otwór.

Roletę elewacyjną, w przeciwieństwie do naokiennej, montuje się nad otworem okiennym, dzięki czemu nie ogranicza się dopływu światła dziennego do pomieszczenia. (fot. Krispol)
Roleta musi być zamontowana w taki sposób, aby można było łatwo się dostać do pokrywy rewizyjnej. (fot. Fotolia)

Montaż modelu instalowanego wraz z oknem jest znacznie bardziej skomplikowany, dlatego zazwyczaj takie prace zleca się fachowcom. Dokonując wyboru ekipy, warto skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Dzięki temu, w przypadku nieprawidłowości w trakcie ich użytkowania, unikniemy problemów z uznaniem gwarancji.

Zwijacz taśmy służącej do sterowania roletą
Zwijacz taśmy służącej do sterowania roletą montuje się na dowolnej wysokości - ważne jednak, by dostęp do niego był wygodny. (fot. L. Jampolska)

Konserwacja rolet zewnętrznych

Aby rolety służyły przez lata, trzeba je regularnie czyścić, a pasek lub linkę oraz uszczelki smarować. Należy zwracać uwagę, aby podczas opuszczania lub podnoszenia osłon, w świetle otworu nie znajdowały się żadne przeszkody (np. donice z kwiatami), bo może to doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia pancerza i mechanizmu nawijającego.

Szczególną ostrożność trzeba zachować zimą - zdarza się, że w ujemnej temperaturze na pancerzu pojawia się lód. Uruchomienie zamarzniętej rolety może narazić ją na zniszczenie, dlatego najpierw trzeba delikatnie unieść dolną listwę pancerza, aby z rolety odpadł szron i nadmiar lodu.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Decydując się na zakup rolet, trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych za sztukę. Z pewnością jest to jednak inwestycja warta rozważenia. Najtańsze, ręcznie sterowane rolety (pancerz z aluminium) na małe okno (80×80 cm) kosztują poniżej 200 zł. Taki sam rozmiar w wersji antywłamaniowej z atestem około 400 zł. Zwykle cenę wylicza się z metra kwadratowego - najtańsza roleta elewacyjna to około 200 zł/m2, podtynkowe są droższe (o jakieś 20%).

Roleta zewnętrzna na okno dachowe (55×78 cm) sterowana ręcznie kosztuje około 1000 zł, elektryczna jest kilkaset złotych droższa.

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Krispol

Zdaniem naszych Czytelników

Różnica jest taka, że w domach drewnianych zwykle nie ma warstwy izolacji na ścianie, pod którą można schować roletę. Ściana jest cieńsza, a w wersji szkieletowej izolacja mieści się właśnie w grubości ściany. Dlatego najczęściej używane są rolety rolety elewacyjne, czyli ...

Jest kilka systemów rolet i kasetę można zamocować na kilka sposobów. Przecież często widuje się zdjęcia domów drewnianych z opuszczonymi roletami. Oto jeden z przykładów:

Gość Adam

17 Feb 2022, 22:45

Czy można zainstalować rolety zewnetrzne w domu o konstrukcji drewnianej ?

18 Jun 2021, 15:05

Serdecznie polecamy zarówno żaluzje fasadowe - które są obecnie bardzo modne, jak i rolety zewnętrzne. Serdecznie polecamy wszystkim obserwowanie kanałów w social mediach KRISPOL, już wkrótce LIVE, w którym będziemy odpowiadać na najczęściej zadawane pytania z tego zakresu.   Dla ...

Bez względu na wybór producenta, odczujesz efekt na własnej skórze - bezpieczeństwo i zabezpieczenie przed włamaniem, ale w upał opuszczasz i masz kilka stopni mniej w pomieszczeniu. Warto pomyśleć nad markizami. Jest ogromy wybór na rynku i dlatego lepiej podejść do przedstawiciela ...

Gość Dopler

28 Jul 2017, 13:21

Markizy zewnętrzne zapewniają większą ilość światła, jednak w stosunku do rolet zewnętrznych stopień bezpieczeństwa jaki oferują jest niski. Ulubionym miejscem włamywaczy przez które dostają się do naszego domu, mieszkania są okna. Z tego powodu rolety sterowane elektrycznie ...

Gość klamka

14 Oct 2016, 10:06

długo szukałem odpowiednich rolet do okien w salonie swojego mieszkania i w końcu zostałem namówiony przez znajomego na montaż markiz zewnętrznych do okien, które w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych umożliwiają napływ naturalnego światła

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!