Czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową (PUR)?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową (PUR)?

Mam dom z nieużytkowym poddaszem, przykryty kopertowym dachem. Z oczywistych względów chcę go ocieplić. Zastanawiam się, czy nie zastosować do tego pianki PUR. Mam złe doświadczenia z ociepleniem dachu wełną. U moich rodziców okazało się przy remoncie, że wełna była w trudniej dostępnych miejscach niechlujnie docięta i ułożona ze sporymi przerwami. Nie chcę z kolei układać izolacji na stropie, bo strych zrobiłby się przez to sporo niższy, trudny już do wykorzystania.

Pianka poliuretanowa (PUR) to materiał termoizolacyjny wciąż niezbyt rozpowszechniony w domach jednorodzinnych, ale znany od dość dawna i z powodzeniem od lat stosowany w większych obiektach (np. chłodniach). Występuje w trzech podstawowych rodzajach istotnie różniących się właściwościami:

  • piana otwartokomórkowa;
  • piana zamkniętokomórkowa;
  • płyty z pianki zamkniętokomórkowej.

Dwie pierwsze nanosi się natryskowo za pomocą specjalnego agregatu. Płyty zaś są twarde i wytrzymałe. Przy układaniu trzeba je docinać, podobnie jak te ze styropianu czy twardej wełny mineralnej. Różnica jest zatem istotna pod względem wykonawczym - sposobu pracy i osiąganego efektu. Pianka aplikowana natryskowo jest materiałem, który zwiększa objętość po nałożeniu, analogicznie jak pianka używana np. do osadzania okien i drzwi.

W związku z tym sama dopasowuje się do kształtu izolowanych miejsc. Przydaje się to przede wszystkim tam, gdzie więźba ma skomplikowaną konstrukcję, wiele załamań, krzyżujących się elementów itp. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie wełnę mineralną trzeba by docinać w nieregularne, nietypowe kształty. Co w praktyce kończy się często tak, że jakość wypełnienia takich miejsc pozostawia wiele do życzenia. Należy też zaznaczyć, że upychanie tam miękkich odmian wełny także nie jest dobrym rozwiązaniem. Izolacyjność i tak okaże się wyraźnie gorsza.

Płyty z twardej pianki zamkniętokomórkowej
Płyty z twardej pianki zamkniętokomórkowej trzeba docinać. To bardzo dobry materiał, jednak sposób jego układania jest zupełnie inny. (fot. BALEX METAL (THERMANO))

Sztywne płyty charakteryzuje duża wytrzymałość mechaniczna, porównywalna z bardzo twardymi odmianami styropianu. Układanie ich wymaga starannego przycinania na wymiar. Nie dopasujemy ich łatwo do nieregularnych przestrzeni. Dlatego w ociepleniu dachów najczęściej używa się ich jako tzw. izolacji nakrokwiowej - mocując je do więźby od góry. To pozwala od razu wyeliminować krokwie jako liniowe mostki termiczne. Bowiem drewno, chociaż postrzegamy je jako materiał "ciepły", ma przynajmniej 4 razy gorszy współczynnik przewodzenia ciepła od typowych materiałów izolacyjnych - wełny czy styropianu.

Przy tym płyty są na tyle wytrzymałe, że można je przytwierdzać bezpośrednio do krokwi, tworzą nośny podkład pod pokrycie. Jak widać, to zupełnie inne rozwiązanie, niż klasyczne ocieplenie połaci dachu. Co ważne, pianka w postaci płyt ma zbliżone właściwości do natryskiwanej piany zamkniętokomórkowej. Najczęściej jednak do izolacji dachu używa się odmiany otwartokomórkowej, znacznie różniącej się najważniejszymi właściwościami. Znacznie droższą pianę zamkniętokomórkową - cięższą, lepiej izolującą i odporną na działanie wody - stosuje się do izolacji fundamentów, tarasów, podłóg.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Prawidłowy natrysk pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa nakładana natryskowo to materiał ostatecznie powstający dopiero na miejscu. Wprawdzie wykonawca pracuje, wykorzystując piankę firmy X czy Y, w zasadzie dostarczają one tylko półprodukt, składniki, które zostaną ostatecznie przygotowane dopiero w agregacie. Żeby efekt był właściwy, trzeba uwzględnić wiele czynników - temperaturę i wilgotność powietrza oraz podłoża, ciśnienie w samej maszynie itd. Ponadto właściwe operowanie lancą do natrysku też wymaga pewnych umiejętności.

Tak samo, jak zdajemy sobie przecież sprawę, że nie mając umiejętności i doświadczenia, nie sposób dobrze nałożyć np. tynk z agregatu. Choćby sama maszyna i surowce były najwyższej jakości. Dlatego jeżeli decydujemy się na tego rodzaju izolację, koniecznie poprośmy wykonawcę o zaprezentowanie zdjęć z kilku wcześniejszych realizacji. Jeszcze lepiej, jeśli może poza tym skontaktować nas z zadowolonymi klientami. Co możemy ocenić sami na zdjęciach?

Materiał powinien być nałożony równomiernie, tworzyć jednolitą, choć nie całkiem równą powierzchnię. Odróżniające się na niej smugi od kolejnych pociągnięć to rzecz normalna, jednak nie może być tak że widać poszczególne warkocze z pianki, a pomiędzy nimi puste przestrzenie.

Grubość uzyskanej warstwy nigdy nie jest wszędzie taka sama. Różnica 2-3 cm jest jak najbardziej dopuszczalna. Jednak nie może być tak, że tam gdzie miało być nałożone 20 cm, nagle mamy 5-10 cm, bo będziemy mieć tam mostki termiczne. A takie rzeczy zdarzają się niesolidnym firmom bez doświadczenia. Dłuższa praktyka jest ważna także z tego względu, że wówczas fachowcy potrafi ą dobrać np. najlepszą piankę do warunków letnich, albo przeciwnie - zimowych. Nie chodzi tylko o znajomość podstawowych parametrów z karty technicznej wyrobu, ale i doświadczenie.

Koszty natrysku pianką poliuretanową 

Zróżnicowanie kosztów wykonania izolacji z pianki otwartokomórkowej jest zwykle nieznaczne pomiędzy firmami. Za 1 m2 ocieplenia o grubości 20 cm zapłacimy 50-60 zł. A taka grubość jest niezbędna, żeby spełnić obecne wymagania co do współczynnika U dachów (0,18 W/ (m2·K)). Zróżnicowanie kosztów jest niewielkie, bo ok. 3/4 ceny to sam materiał. To wyraźna różnica w porównaniu z wełną mineralną, gdzie cena za jej miękką lub półtwardą odmianę (stosowaną do ocieplenia dachów) jest niższa, ale na ostateczny koszt duży wpływ ma robocizna.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Izolacja piankowa jest opłacalna przede wszystkim wtedy, gdy:

  • skomplikowany kształt dachu wymagałby pracochłonnego przycinania wełny na wiele zróżnicowanych elementów;
  • trzeba działać na dużej wysokości, gdy kondygnacje są bardzo wysokie, albo np. nad salonem nie ma stropu, lecz jest otwarta przestrzeń aż do szczytu dachu;
  • zależy nam na czasie, bo ocieplenie w ten sposób poddasza średniej wielkości domu jednorodzinnego zajmuje zaledwie 1-2 dni.

Trzeba od razu zastrzec, że szybkość realizacji ma i złą stronę. Firmy niechętnie podejmują się ocieplania powierzchni mniejszej niż 100 m2. Należy się wówczas liczyć z nieco wyższą ceną. Dla wykonawcy ważne jest przecież to, że i mała powierzchnia oznacza dla niego ostatecznie dzień pracy. Dla odmiany, przy dużych zleceniach mamy szansę wynegocjować rabat.

Najlepiej od razu, przed rozpoczęciem robót, umówić się z fachowcem, że dokona on pomiaru naszego dachu i jego oględzin, potem poda ostateczną cenę za całą usługę. Dokonywanie obmiarów po fakcie może skończyć się sporem z wykonawcą, tym bardziej, że zmierzenie powierzchni skomplikowanego dachu jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Później sporne 10 m2 to już znacząca różnica.

Nakładanie pianki otwartokomórkowej
Właściwe nałożenie pianki wymaga sporego doświadczenia. Jednak zawsze trzeba się liczyć z tym, że powierzchnia nigdy nie będzie idealnie równa. (fot. WWW.PURSYSTEM.PL)

Trzeba odradzić też rozliczanie się według wskazań licznika agregatu, pokazującego zużycie pianki (surowca). Amator nie będzie przecież i tak w stanie ocenić, jakiego zużycia się spodziewać. Zawierzy słowom wykonawcy, a potem może zostać bardzo nieprzyjemnie zaskoczony wyższym rachunkiem.

Trzeba koniecznie pamiętać, że jeśli na tak ocieplonym poddaszu planujemy urządzić pomieszczenia mieszkalne, to od strony wnętrz niezbędne będzie jeszcze wykończenie połaci, (np. płytami gipsowo-kartonowymi). Najczęściej do krokwi przykręca się metalowe wieszaki, do których już po nałożeniu pianki mocowany będzie typowy ruszt ze stalowych profili, a do niego płyty g-k.

Ważne parametry pianki poliuretanowej

Warto znać podstawowe parametry pianki. Tym bardziej, że zdarza się wprowadzanie klientów w błąd, wynikające z niewiedzy albo pomieszania parametrów różnych jej rodzajów - odmian otwarto- i zamkniętokomórkowej.

Współczynnik lambda (λ) pianki otwartokomórkowej jest podobny do typowego w przypadku wełny mineralnej i wynosi 0,035- 0,037 W/(m·K). Oznacza to, że do osiągnięcia takiej samej izolacyjności dachu potrzebna jest taka sama grubość warstwy materiału. Pianka może okazać się w praktyce nieco lepsza, gdyż jest w stanie bardzo szczelnie wypełnić każdą przestrzeń. A nawet drobne szczeliny i ubytki stają się przecież mostkami termicznymi. Pianki otwartokomórkowej nie można mylić z zamkniętokomórkową, której lambda jest sporo niższa - to ok. 0,023 W/(m·K).

Opór dyfuzyjny (μ) odmiany otwartokomórkowej - czyli to, na ile hamuje ona przepływ pary wodnej zawartej w powietrzu - jest niewielki i wynosi zazwyczaj ok. 3-4. To niewiele, bo podobne właściwości ma np. bardzo popularny beton komórkowy. Paroprzepuszczalność wełny mineralnej jest większa, za to np. styropianu kilkadziesiąt razy niższa. Przy czym ani wysoki, ani też niski opór dyfuzyjny sam w sobie nie jest cechą ani szkodliwą, ani szczególnie pożądaną.

W przypadku pianki otwartokomórkowej, zwykle rezygnuje się z układania folii paroizolacyjnej od strony pomieszczenia. Jednak od zewnętrznej trzeba zapewnić możliwość przenikania pary wodnej. Dlatego może ona stykać się z wysokoparoprzepuszczalną folią dachową (tzw. membraną), lecz pomiędzy pianką i deskowaniem wykonanym bez przerw z desek lub płyt drewnopochodnych, a tym bardziej krytych papą, lepiej jest pozostawić szczelinę wentylacyjną. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, drewno charakteryzuje bowiem bardzo wysoki opór dyfuzyjny. Ułożenie pianki na styk z deskowaniem oznaczałoby uniemożliwienie odprowadzania pary wodnej na zewnątrz.

Pianka otwartokomórkowa jest poza tym materiałem elastycznym i bardzo lekkim, o gęstości poniżej 10 kg/m3. To mniej niż styropian. W praktyce spowodowane jej użyciem obciążenie dachu jest znikome. Warstwa 20 cm to mniej niż 2 kg/m2 dachu.

Pianka jest przy tym materiałem samogasnącym. Podobnie jak styropian nie jest więc odporna na działanie ognia - topi się i zwęgla, ale po odjęciu płomienia samoczynnie gaśnie.

Jarosław Antkiewicz
Zdjęcie otwierające (od lewej): BALEX METAL (THERMANO) oraz WWW.PURSYSTEM.PL

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Janusz

22 Wrz 2022, 20:45

Artykuł zawiera nieprawdziwe informacje. U max dla dachu wynosi 0,15 a nie 0,18. Zresztą tyle to daje deweloper aby na odpierdziel spełnić wymagania. Każdy rozsądny budujący dom spokojnie schodzi z U poniżej 0,1 chyba że lubi dużo płacić za ogrzewanie

time image

04 Lip 2022, 08:13

Jeszcze taka moja obserwacja a propos ocieplania budynku. Wprawdzie budynek w którym mieszkam jest ocieplany styropianem, ale widzę taką różnicę, że: osoby, któe nie mieszkają w ocieplonym domu/czy bloku, latem zwłaszcza w takie gorące dni jak teraz mają cieplej w domu niż ja. ...

time image

Gość Marcin

03 Lip 2022, 13:14

Ja mam większy problem. Dach kopertowy do tego na trzech poziomach i pełne deskowanie z papą. Co z tym z zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.

time image

Gość Egon

04 Gru 2021, 22:17

Szczelinę wentylacyjną przy pełnym deskowaniu najlepiej zrobić montując kominek wentylacyjny na dachu a od niego rura schodząca poniżej piany tak, żeby para wodna zgromadzona w najwyższych miejscach na ocieplonym dachu miała ujście na zewnątrz. Inaczej będzie się tworzył grzyb.

time image

Gość KrzysztofM

29 Lip 2019, 13:51

Witam Macieju J. Ja zrobiłem przerwę w postaci membrany przybitej do krokwi po bokach oraz deskowania na odpowiednich dystansach ze styropianu . Piana więc trzyma się membrany i krokwi. akurat wykonanie pozostawia wiele do życzenia ale nie jest najgorzej. Wygląda jak w grocie solnej.

time image

Gość Maciej J

28 Lip 2019, 06:59

Jak technicznie rozwiązać problem zrobienia szczeliny wentylacyjnej? Mam pełne deskowaniu i papę, czy ta szczelina to przerwa między deskami a pianą, tylko jak ta piana ma się wtedy trzymać? Proszę o poradę :-)

time image

Gość Sławek

25 Lip 2019, 06:51

"Współczynnik lambda (λ) pianki otwartokomórkowej jest podobny do typowego w przypadku wełny mineralnej i wynosi 0,035- 0,037 W/(m·K). " oraz " Pianki otwartokomórkowej nie można mylić z zamkniętokomórkową, której lambda jest sporo niższa - to ok. 0,023 W/(m·K)." -- Proszę o ...

time image

31 Gru 2018, 07:59

Które wykonanie jest tańsze : czy docieplenie pianką czy ze styropianem?

time image

30 Gru 2018, 15:23

Dnia 23.12.2018 o 11:54, krzyho17 napisał: Ile trzeba centymetrów pianki na ścianę domu wybidowanego w ubiegłym wieku?? Bida-dom ale mega termoizolacja. To może mieć sens

time image

28 Gru 2018, 16:43

A ile w nowych domach? Jak się liczy koszty za zalanie piank ą ? 

time image

24 Gru 2018, 10:44

23 godziny temu, krzyho17 napisał: Ile trzeba centymetrów pianki na ścianę domu wybidowanego w ubiegłym wieku?? Tyle samo, ile na wybudowany w tym wieku. 

time image

23 Gru 2018, 10:54

Ile trzeba centymetrów pianki na ścianę domu wybidowanego w ubiegłym wieku??

Dnia 25.06.2017 o 07:45, Mistrz Jan napisał: Jak czytam (słyszę) o oddychaniu ściany to mnie krew zalewa. Masło maślane . 100% szczelności a oddycha. Jan Za wymianę powietrza odpowiada wentylacja a ściana obłożona styropianem i obrzucona tynkiem najwyżej ...

time image

Gość Adam

28 Maj 2018, 11:48

Dobrą decyzją było zamówienie pianki pur z całą obsługą monterów na doskonalaizolacja.pl. Teraz to widzę już po montazu jak wszystko już jest wytłumione, docieplone – efekt rewelacja. Mój kumpel kupował jakąś tańszą piankę i u niego może czuję z 10 procent tej izolacji co ja mam .

time image

Gość Marek

25 Sty 2018, 12:30

Dla mnie nie ma lepszej metody na ocieplenie domu! Wybrałem pianke poliuretonową. Ma super właściwości i jest szczelna. Mi się jeszcze spodobało, że jest to bardzo szybka metoda. Fachowcy wykonali aplikację w ciągu jednego dnia.

time image

31 Lip 2017, 09:21

Proszę zerknąć np. na YouTube, jest tego dużo. Pierwszy z brzegu filmik:  

time image

Gość IzolByd

31 Lip 2017, 08:34

Czy mogę poprosić o parę słów rozwinięcia w kwestii termomodernizacji? Jak przebiega proces?

time image

25 Cze 2017, 15:16

Tiiiiaaaaaaaaa. ściana/przegroda oddycha - ale tylko do czasu aż przyjdzie Janusz polskiego budownictwa i ją zamorduje/udusi, malując farbą która nie jest paroprzepuszczalna.

time image

25 Cze 2017, 13:55

6 godzin temu, mhtyl napisał: Dla małego wyjaśnienia Jak zwykle nic nie wyjaśnileś. I nie przeczytałeś porządnie artykułu.  W artykule jest pewien błąd, bo nie jest napisane wprost, czego dotyczy szczelność. Ale potem tak. 7 godzin temu, Mistrz ...

time image

Gość mhtyl

25 Cze 2017, 07:19

9 godzin temu, Pomocnik napisał: Odpowiedź eksperta: Główną zaletą stosowania otwartokomórkowych pianek poliuretanowych do ocieplania budynków jest uzyskanie 100% szczelności. Dzięki technologii natrysku pianka tworzy jednolitą, pozbawioną mostków termicznych warstwę ...

time image

25 Cze 2017, 05:45

Jak czytam (słyszę) o oddychaniu ściany to mnie krew zalewa. Masło maślane . 100% szczelności a oddycha. Jan

time image

Gość tomek

24 Cze 2017, 21:19

same zalety, bez wad? Totalna manipulacja. Proszę o bardziej fachowe wypowiedzi.

time image

Gość JM

02 Sty 2017, 10:39

Jak są bardzi silne wiatry i nie ma całkowitego deskowania to ciepło będzie wywiewane. Pianka jest lepsza. JM

time image

Gość Matma

30 Wrz 2016, 17:53

... ICYNENE wynosi ok. 1,2 kg/m2...A od kiedy to wagę podaje się w kg na m2 ???Taki zapis należałoby rozumieć jako 1,2 kg na m2 przy nieskończenie małej grubości.Tego zaden dach by nie wytrzymał )))))

time image

Gość Maras

26 Wrz 2016, 10:25

popieram, te pianki do termoizolacji są świetne. Kiedyś długo szukałem skutecznej izolacji poddasza u siebie w domu i szwagier mi polecił bo sam brał pianę systemową od Kadri. Wiadomo sprawdzony produkt jest pewniejszy. I ja nie mam do teraz żadnych problemów. Poddasze świetnie zaizolowane.

time image

Gość Piotrek

02 Wrz 2016, 09:14

W pełni zgadzam się z artykułem! Pianka ma sporo zalet - dobra termoizolacja i ekonomiczna, chociaż dla mnie najważniejsze było to, że jest polecana dla alergików (mam w domu alergika i astmatyka ;)) i nie powoduje mikropylenia tak jak wełna.

time image

Gość Zbigniew W.

25 Sty 2016, 11:28

Przeglądając materiały o izolacjach (stoję właśnie przed wyborem czy pianka czy wełna) napotkałem Państwa komentarze.WalDzik - na stronie producenta podają, że ta pianka ma gestość ok. 8,3kg/m3 więc podana tu waga około 1,2 kg odnosi się do ok. 15cm grubości.Co do wypowiedzi ...

time image

24 Sty 2016, 16:00

Cytat Przy ociepleniu dachu pianką poliuretanową zagrożenie zawilgoceniem i gniciem desek powodowane jest głównie na skutek zamknięcia drewna między dwiema warstwami o niskiej paroprzepuszczalnosci, gdy deskowanie pokryto papą. Pianka charakteryzuje ...

time image

22 Sty 2016, 14:35

Cytat Nie można też wykluczyć zawilgocenia drewna w wyniku przecieków czy niedostatecznego wysuszenia przed ociepleniem. Co jest bardzo istotne przy grubszych elementach drewnianych osnutych pianką, szczególnie zamknięto - komórkową.

Cytat A ja mam do wszystkich ekspertów pytanie?Jak wiadomo gdy na dach jako ocieplenie daje się wełnę to pomiędzy nią a deski pozostawia się 2-3 cm dylatacji w celu przewiewu między deskami a watą. Wiadomo różnica temperatur w zimie ...

time image

Gość termowizjer

22 Sty 2016, 12:57

Woda pojawia się w momencie powstania tzw. punktu rosy. A więc muszą być spełnione 3 warunki: odpowiednia wilgotność, oraz duża różnica temperatur na jednej powierzchni (efekt wejścia zimą w okularach z dworu do pomieszczenia). Nic tam się zimą samo nie skrapla pod dachem, chyba ...

time image

Gość Wiktor

22 Sty 2016, 11:45

A ja mam do wszystkich ekspertów pytanie?Jak wiadomo gdy na dach jako ocieplenie daje się wełnę to pomiędzy nią a deski pozostawia się 2-3 cm dylatacji w celu przewiewu między deskami a watą. Wiadomo różnica temperatur w zimie skraplanie się wody, przemarznięcia itp. ogólnie robi ...

time image

Gość termowizjer

21 Sty 2016, 08:59

Co za bzdury z tym "termosem" - słyszę tę gadkę zawsze jak mówię ludziom o zaletach pianki. "Pianę na poddasze? Nie rób se pan z domu termosu". Głupota powielana przez kolejne pokolenia zwolenników wełny jako jedynej słusznej metody ocieplania domu. O wiele lepsze parametry ma piana ...

time image

Gość WalDzik

21 Sty 2016, 07:49

Ciężar pianki 1,2 kg/m2 , a ile tej pianki tyle waży 1cm czy 50cm , bo podana informacja jest błędnie podana a przynajmniej nie precyzyjnie. Dodam że jeszcze parę lat temu tj zanim polska przyjęła się w Europie polskie normy nie dopuszczały stosowania takich pianek w budownictwie ...

time image

21 Sty 2016, 07:49

Odpowiedź eksperta: Główną zaletą stosowania otwartokomórkowych pianek poliuretanowych do ocieplania budynków jest uzyskanie 100% szczelności. Dzięki technologii natrysku pianka tworzy jednolitą, pozbawioną mostków termicznych warstwę – należy pamiętać, że pianka otwartokomórkowa ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!