Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Dom w ekoklimacie! Jak zadbać o energooszczędność w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Systemy fotowoltaiczne, pompy ciepła i rekuperacja to obecnie już nie nowości, a standardowo stosowane rozwiązania, pozwalające na zachowanie takiego poziomu emisyjności, jaki wynika z obowiązujących przepisów. To jednak nie wszystkie rozwiązania, które są oczekiwane przez współczesnych inwestorów. Odpowiedni system klimatyzacyjny i przydomowa stacja ładowania pojazdów to niektóre z nich. Wszystkie te udogodnienia, wraz z pokryciem dachowym i systemem rynnowym zakupić można w jednym miejscu. Taką możliwość oferuje firma Lindab w ramach nowego projektu "Dom w ekoklimacie", która stawia na komplementarność oferty.

Dom zaczyna się od dachu nad głową

Są efektowne, lekkie i solidne. Pokrycia dachowe ze stali i aluminium. Te chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązania sprawdzą się wszędzie, tam, gdzie występuje więźba o nietypowym kształcie. Ich stosunkowo mały ciężar powoduje, że nie obciążają wytrzymałości fundamentów (zwłaszcza aluminium). Dodatkowo długo zachowują swój pierwotny wygląd, co w naszym klimacie jest walorem nie do przecenienia.

Co istotne, w projekcie "Dom w ekoklimacie" znajdziemy szereg możliwych rozwiązań dachowych – blachy na rąbek stojący, panele dachowe na klik czy blachówki modułowe. Ich powłoki mogą występować w wersjach Classic i Classic mat, Elite i Elite mat oraz DuraFrost. Ofertę uzupełniają trwałe systemy rynnowe stalowe i aluminiowe, objęte nawet 40-letnią gwarancją.

Istnieje możliwość wyboru pomiędzy rynnami niemalowanymi i kolorowymi. Do produkcji systemu rynnowego Lindab Rainline stosowana jest stal o grubości 0,6 mm lub aluminium o grubości 0,7 mm z zachowaniem bardzo małych tolerancji, dzięki czemu wszystkie elementy idealnie do siebie pasują.

Dobra energia w domu dzięki ekologicznym rozwiązaniom Lindab
Dobra energia w domu dzięki ekologicznym rozwiązaniom Lindab

Energia ze słońca - fotowoltaika

Wielu inwestorów rozważa zakup i montaż instalacji PV. Znacznie łatwiej zdecydować się na to, wybierając komplementarną ofertę firmy Lindab. Dodatkowym atutem są tu tzw. dachy solarne. W praktyce są to panele dachowe zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi. To wygodny i estetyczny sposób skorzystania z dobrodziejstw energii odnawialnej, jaką jest ciepło słoneczne.

Dachy solarne tej firmy sprzedawane są pod nazwą Lindab SolarRoof™. Zbudowane są z użyciem paneli słonecznych typu CIGS, czyli nowoczesnej, cienkowarstwowej technologii o wysokiej wydajności w każdych warunkach oświetleniowych. Zaletą zakupu takiego dachu w firmie Lindab jest możliwość dopasowania do pokrycia dachowego właściwej ilości i wymiarów paneli wraz z falownikami.

System wentylacyjny z rekuperacją

Bolączką współczesnych domów jest to, co jest jednocześnie ich zaletą, zwłaszcza w ekologicznym aspekcie - szczelność. Znacznie utrudnia ona wentylację pomieszczeń, a to z kolei może prowadzić do powstawania niezdrowych grzybów i pleśni. Jak dotąd najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie systemu wentylacyjnego z rekuperacją.

Rekuperacja pozwala dodatkowo zminimalizować koszty ogrzewania pomieszczeń, bowiem przekazuje ciepło zużytego powietrza temu, które nawiewane jest z zewnątrz, nie mieszając ich ze sobą. W ofercie Lindab polecane są centrale rekuperacyjne dwóch uznanych marek: SALDA i Vent-Axia.

Klimatyzacja - dobrodziejstwo na letnie upały

To, że klimat na świecie się ociepla, jest niepodważalnym faktem. W naszym kraju przejawia się to m.in. w rosnących średnich temperaturach lata oraz suchych zimach. W pierwszym przypadku nieznośny skwar można pokonać klimatyzatorem. Firma Lindab proponuje klimatyzatory ścienne marek Mistral i TCL, wprost idealne dla tych właścicieli domów, którzy poszukują dobrej jakości w przystępnej cenie.

W ofercie klimatyzatorów ściennych, firma oferuje także urządzenia multi split, charakteryzujące się dobrym wzornictwem oraz wysoką klasą energetyczną A++. Są to klimatyzatory wyposażone w nowoczesne udogodnienia, mają kompaktowe wymiary a także przydatną w okresie przejściowym opcję grzania.

Ciepło z pompą

Tak jak latem doskwiera upał, tak jesienią i zimą, a czasem nawet wiosną, nie można zapomnieć o mrozach. Ekologicznym sposobem na ogrzanie pomieszczeń jest użycie wysokotemperaturowych pomp ciepła. Tego typu urządzenia składają się z agregatu zamontowanego na zewnątrz budynku oraz z jednostki wewnętrznej.

Stwórz z Lindab dobry ekoklimat na resztę życia!
Stwórz z Lindab dobry ekoklimat na resztę życia!

Przewodami urządzenia płynie czynnik chłodniczy, któremu zawdzięczamy ciepło. Pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym oraz klimakonwektorami. Pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności, a także na znaczące zmniejszenie emisji CO2.

Najnowsze pompy ciepła wyposażone są w urządzenia pozwalające na zdalne sterowanie (z tzw. pozycji fotela). System pracuje właściwie bezobsługowo. Co warto podkreślić – istnieje szereg programów lokalnych i rządowych, które poprzez przyznawanie dotacji zmniejszają początkowe nakłady na inwestycję w pompę ciepła.

Przydomowa instalacja do ładowania samochodów elektrycznych

Wolumen sprzedaży samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie. Stąd rosnąca popularność przydomowych stacji ładowania. Wbrew pozorom nie są to urządzenia szczególnie drogie, a bez wątpienia dla właścicieli "elektryków" niemal niezbędne.

Ekologiczne rozwiązania Lindab = niskie rachunki
Ekologiczne rozwiązania Lindab = niskie rachunki

W związku z tym, że fotowoltaika znajduje coraz szersze zastosowanie, nie mogło jej zabraknąć także w przypadku stacji ładowania. Oferta firmy Lindab zawiera stacje ładowania najlepszych marek. Dysponują one regulowaną mocą w zakresie od 1,8 do 22 kW.

Korzyści programu "Dom w ekoklimacie"

Wszystkie wymienione elementy składają się na obraz nowoczesnego i ekologicznego domu. Zakup pakietu rozwiązań w jednej firmie – w tym przypadku w Lindab – wiąże się z wieloma korzyściami. Zakup w ramach kompletnej oferty Domu w Ekoklimacie to przede wszystkim duża oszczędność czasu, gwarancja profesjonalnego wykonania i dostosowania wszystkich rozwiązań do potrzeb klienta.

"Dom w ekoklimacie" Lindab oferuje usługę wykonania niezbędnych projektów do wykonania montażu instalacji, firma pomoże także w zorganizowaniu transportu na miejsce budowy, wykona montaż instalacji "pod klucz" i ułatwi dokonanie niezbędnych formalności związanych z dotacjami w ramach obowiązujących programów.

źródło i zdjęcia: Lindab

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum