Na rynku znaleźć można szereg urządzeń tego typu, wciąż też pojawiają się nowe propozycje. Bez wątpienia trudno poruszać się w ich gąszczu. W tym artykule rzucimy trochę światła na rodzaje pomp, ich parametry i funkcje. To powinno pomóc w dokonaniu właściwego wyboru, zwłaszcza właścicielom domów jednorodzinnych, którzy najczęściej decydują się na rozwiązania oparte na OZE.
Zanim zdecydujesz się na pompę ciepła…
… poszukaj odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Zacznij od funkcji, które chcesz, aby spełniała - czy jej działanie ma się ograniczać do ogrzewania domu, czy też służyć ma również do podgrzewania C.W.U.? Warto także z góry określić, czy pompa będzie pracować samodzielnie, czy będzie wspomagała inne źródło ogrzewania. I w końcu - czy ma tylko grzać, czy również chłodzić pomieszczenia podczas upałów?
Z pewnością w swoich poszukiwaniach zetkniesz się z pojęciem współczynnika COP. Warto jednak wziąć pod wagę, że jest to współczynnik zmienny, który nie jest miarodajny przy zmieniających się warunkach temperatury zewnętrznej czy temperatury zasilania współpracującej z pompą instalacji. Bardzo ważne jest natomiast to, jakie zapotrzebowanie na energię cieplną posiada twój dom.
Tę informację można uzyskać na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej lub po wykonaniu audytu energetycznego. Wybór określonej pompy ciepła może również być podyktowany wielkością działki, rodzajem gruntu, na jakim stanie dom oraz kwestiami finansowymi.
Wodne pompy ciepła
Wodne pompy ciepła są najrzadziej stosowanym rodzajem tego typu urządzeń, ponieważ nieczęsto się zdarza, by działka miała dostęp do odpowiedniego źródła wody powierzchniowej lub podziemnej.
Gruntowe pompy ciepła
W przypadku posiadania większej wolnej przestrzeni na działce i mając badania geologiczne możemy pomyśleć o gruntowych pompach ciepła. Dolne źródło ciepła przyjmuje wówczas kształt rurowego wymiennika ciepła zalanego glikolem i może być ułożone w poziomie lub w pionie w zależności od możliwości jakie daje nam działka.
Przed układ sprężarkowy ciepło przekazywane jest z dolnego źródła ciepła do wody układu centralnego ogrzewania. Układ można rozdzielić na produkcję ciepłej wody użytkowej przygotowywanej w zasobniku C.W.U. oraz na ciepło przekazywane do ogrzewania podłogowego, fancoili lub grzejników.
Pompy ciepła Aleut mają moduł chłodzenia pasywnego i jako opcja moduł chłodzenia aktywnego co pozwala się schłodzić w gorące dni. Główną zaletą pomp gruntowych jest dolne źródło ciepła, które ma stałą temperaturę co pozwala uniezależnić się i uzyskać efektywną produkcję ciepła niezależnie od warunków atmosferycznych. To przekłada się na wysoką efektywność nawet do dwóch razy lepszą niż w przypadku pomp ciepła powietrze-woda.
Pompa ciepła powietrze-woda
Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Ich zaletą jest łatwa dostępność dolnego źródła ciepła, którym jest po prostu powietrze atmosferyczne. Tego rodzaju urządzenia stosowane są do zapewnienia określonej temperatury wody - ciepłej w trybie grzania lub zimnej w trybie chłodzenia.
Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest pompa ciepła powietrze-woda typu Split marki Mistral. Cechuje ją wysoka klasa energetyczna wynosząca A+++ (dla zasilania 35°C) lub A++ (dla zasilania 55°C). Typ Split oznacza, że na urządzenie składają się dwie jednostki – zewnętrzna (agregat) oraz moduł hydrauliczny montowany wewnątrz budynku.
Zaletą pompy ciepła powietrze-woda marki Mistral jest bez wątpienia cicha praca - poziom dźwięku, jaki generuje porównywalny jest do zwykłej rozmowy. W naszych warunkach klimatycznych korzystne może się okazać także to, że urządzenie jest w stanie pracować z wysoką wydajnością w temperaturze sięgającej nawet -25°C.
Pompa Mistral powietrze-woda posiada wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwoli ci sterować nią zarówno z poziomu sterownika przewodowego, jak i aplikacji mobilnej.
Zwróć uwagę na ustawę f-gazową
Aby nie być zobligowanym do rejestracji pompy w krajowym rejestrze, monitoringu i zlecania corocznych kontroli szczelności - a takie obowiązki nakłada ustawa f-gazowa, warto postawić na takie pompy ciepła, które zawierają mniej niż 5 ton ekwiwalentu CO2 w przypadku pomp typu split, lub mniej niż 10 ton ekwiwalentu CO2 w przypadku pomp gruntowych oraz monoblokowych pomp powietrznych. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pompy, która podlega ustawie - narzucone nią obowiązki nie powinny być trudne do spełnienia.
Klimatyzatory TCL
Dla zapewnienia komfortowych warunków cieplnych, warto przemyśleć także zakup urządzeń klimatyzacyjnych z funkcją grzania marki TCL. Występują one w trybach split oraz w systemach multi split (FMA). Klimatyzatory TCL są nowoczesne - również w wyglądzie - a do tego mają wysoką klasę energetyczną: A++/A+.
Warto podkreślić, że zastosowany w nich został ekologiczny czynnik R32. To nie wszystko - ich ogromnym walorem jest mnogość nowoczesnych funkcji, w jakie zostały wyposażone, a które poprawiają komfort użytkowania. Jest to m.in. funkcja I Feel, oparta na dodatkowym czujniku temperatury w pilocie, czy funkcja I Set, czyli dedykowany przycisk dla ustawień osobistych.
Z pewnością spodoba ci się także inteligentny nawiew, czyli tryb przyjemnie chłodnej mgiełki lub ciepły nawiew od dołu. Przydatna może być także pamięć ustawień żaluzji.
źródło i zdjęcia: Lindab