PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Poddasze ocieplone zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Tegoroczne zmiany Warunków Technicznych (WT2021) wyśrubowały parametry izolacyjne przegród budynków mieszkalnych tak, aby uzyskać jeszcze lepszą energooszczędność i ograniczyć straty ciepła. Inwestycje, które rozpoczęły się po 1 stycznia 2021 roku będą musiały sprostać nowym, zaostrzonym wymogom.

Od 2021 jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła dla połaci dachowej

WT2021 określa m.in. nowe dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U. Dla ścian zewnętrznych od tego roku współczynnik ten nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K. Jeszcze niższe wartości przewidziane zostały dla dachów. Współczynnik przenikania ciepła UC dla tych przegród może obecnie wynosić nie więcej niż 0,15 W/(m2*K). Równocześnie współczynnik Ep nie może być większy niż 70 kWh/(m2*rok). Takie oczekiwania stawiane są wszystkim budynkom energooszczędnym, a obecnie wnoszone mogą być tylko takie budowle.

Jak sprostać nowym wymaganiom? Niższy współczynnik przenikania ciepła możemy uzyskać albo poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego, albo stosując materiały najwyższej jakości, w których deklarowana przez producenta wartość współczynnika przenikania ciepła jest jak najmniejsza.

Wełna w rolkach miedzy i na krokwiach

Obecnie dachy skośne najczęściej izoluje się wełną mineralną. Struktura wełny powoduje, że produkt ten nie wymaga sznurkowania, przez co jest ekonomiczny i łatwy w układaniu. Jest to materiał elastyczny i miękki, którym w efektywny sposób można wypełnić przestrzenie między więźbą dachową, nawet w miejscach załamań czy w narożnikach. Dzięki temu udaje się zniwelować powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Rekomendowana grubość wełny mineralnej przy ocieplaniu poddasza w myśl Warunków Technicznych 2021. fot. climowool
Rekomendowana grubość wełny mineralnej przy ocieplaniu poddasza w myśl Warunków Technicznych 2021

Jednym z największych producentów ociepleń w Polsce jest firma climowool. Produkowana przez nią wełna mineralna charakteryzuje się jednym z najwyższych oporów cieplnych na rynku. W procesie jej produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne surowce, przez co materiał ten jest uznany za bardzo ekologiczny, a do tego przyjazny mieszkańcom.

Wszystkie produkty climowool cechuje wysoka wydajność izolacyjna oraz skuteczna odporność ogniowa, na wysokim poziomie A1.

Wełna climowool a WT2021

climowool ma w swojej ofercie wełnę mineralną charakteryzującą się jednym z najwyższych parametrów cieplnych. Najniższy współczynnik lambda występuje w dwóch wariantach - w produkcie o symbolu DF33, dla którego lambda wynosi 0,033 W/(m * K) i w produkcie KF32, najcieplejszej i najbardziej sprężystej wełnie tej firmy, dla której lambda wynosi 0,032 W/(m*K). Na uwagę zasługują również dwa pozostałe warianty wełny mineralnej, oferowane przez climowool - DF35 (w którym lambda wynosi 0,035 W/(m*K)) i DF1, z lambdą o wartości 0,039 W/(m*K).

Aby uzyskać zgodny z WT2021 współczynnik przenikania ciepła połaci dachowej, należy położyć dwie krzyżujące się warstwy wełny

Dla wełny z lambdą 0,039 W/(m*K) jest to minimum 30 cm izolacji. Pierwsza warstwa ocieplenia powinna mieć taką grubość, która dopasuje się do wysokości krokwi, z zachowaniem 2-3 cm pustki powietrznej (zatem np. przy krokwiach o wysokości 18 cm należy położyć pierwszą warstwę wełny na grubość 15 cm). Aby uzyskać optymalne parametry i sprostać obowiązującym normom, druga warstwa również powinna mieć grubość 15 cm.

Montaż pierwszej warstwy mineralnej wełny szklanej (między krokwiami) podczas izolacji poddasza

Zastosowanie dwóch warstw o grubości 15 cm przy współczynniku lambda wynoszącym 0,033 pozwoli na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,132 W/m2K. W przypadku produktu KF32 współczynnik U wynosić będzie już tylko 0,128 W/m2K.

Wełna mineralna jest eko

Wełna mineralna nie tylko pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjnych, ale jest również bardzo dobrym materiałem ze względu na swoje walory prozdrowotne. Składa się aż w 70% ze stłuczki szklanej pochodzenia recyklingowego oraz piasku kwarcowego z dodatkiem dolomitu, gabro i wapienia. Zapewnia przyjazny mikroklimat, a ze względu na to, że jest odporna na grzyby i pleśń, jest idealnym materiałem izolacyjnym dla osób chorujących na alergie.

Obecnie na rynku nie ma lepszych materiałów do izolacji pomieszczeń niż wełna mineralna. Są dwa jej typy - szklana i skalna. Pierwsza z nich jest bardziej wydajna, ma mniejszą gęstość co sprawia, że lepiej izoluje oraz jest bardziej sprężysta, co pozwala na transport większej ilości. Drugą stosuje się tam, gdzie wełna musi przenosić obciążenia (dachy płaskie, fasady itp.).

źródło i zdjęcia: climowool

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum