Jak zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń po ociepleniu ścian od wewnątrz?

Dowiedz się, jak skutecznie ocieplać ściany od wewnątrz, minimalizując ryzyko wilgoci i pleśni. Sprawdź zalety wewnętrznego ocieplenia oraz krok po kroku instrukcję montażu płyt RenoTherm.

Jak zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń po ociepleniu ścian od wewnątrz?
Ecovario System ocieplania do wewnątrz, system zwalczania wilgoci i pleśni
ecovario.pl
Ecovario System ocieplania do wewnątrz, system zwalczania wilgoci i pleśni
Dane kontaktowe:
59 857 87 07
Małopolska 27a, 77-200 Miastko

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zdarza się, że ocieplenie budynku na zewnątrz nie wchodzi w grę. Jest tak wtedy, gdy inwestor nie chce ingerować w elewację, albo dlatego, że dopiero co ją położył, albo ze względu na opiekę konserwatorską, pod którą podlega. Zewnętrze ocieplenie w systemie ETICS może być kłopotliwe także wtedy, gdy miałoby zostać przeprowadzone tylko na części budynku, np. będącego elementem zabudowy bliźniaczej. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie ocieplenia ścian od wewnątrz. To rozwiązanie dotąd nie było zalecane, ze względu na ryzyko gromadzenia się wilgoci w przegrodzie konstrukcyjnej. Obecnie na rynku oferowane są produkty, które są odpowiedzią na ten problem.

Ocieplanie ścian od wewnątrz - gdzie leży problem?

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na docieplenie zewnętrznych ścian od strony wewnętrznej musimy liczyć się z tym, że wewnątrz przegrody konstrukcyjnej będzie gromadziła się wilgoć, w efekcie czego ściany pokryją się pleśnią i grzybem. Przynajmniej tak było do niedawna.

Obecnie, dzięki zastosowaniu mineralnej i ekologicznej płyty RenoTherm, oferowanej przez firmę Ecovario, zagrożenie to zostało zażegnane. Płyta charakteryzuje się wysoką termoizolacyjnością, a ponadto  posiada umiejętność szybkiego podciągania kapilarnego.

Fragment ściany ocieplony od wewnątrz płytami RenoTherm. fot Ecovario
Fragment ściany ocieplony od wewnątrz płytami RenoTherm

Dzięki temu kondensat pary wodnej, który tworzy się na ścianie zimą, zostaje wchłonięty przez płytę i samoczynnie odparowany do powietrza. Jak zatem widać, użycie płyty RenoTherm powoduje, że przegroda konstrukcyjna funkcjonuje w sposób bezpieczny i właściwy.

Zalety stosowania wewnętrznego ocieplenia

Nie tylko brak ingerencji w elewację stanowi o korzyściach płynących z zastosowania wewnętrznego ocieplenia. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w budynkach użytkowanych sezonowo, w których dzięki takiemu dociepleniu można w krótkim czasie podnieść temperaturę powietrza.

Przycinanie płyty RenoTherm piłą. fot. Ecovario
Przycinanie płyty RenoTherm piłą. fot. Ecovario

Także w pomieszczeniach użytkowych, w których występuje problem z nadmierną wilgocią, płyta RenoTherm, która jest otwarta dyfuzyjnie i kapilarnie aktywna, rozwiąże ten problem. Jest to możliwe dzięki temu, że samoczynnie reguluje ona wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach, zapewniając przy tym w nich zdrowy mikroklimat.

Przygotowanie podłoża pod płyty RenoTherm

Aby zamocować płyty RenoTherm, wystarczą standardowe narzędzia budowlane, w tym mieszadło, paca zębata 10 x 10 mm do zaczesywania kleju, pace do nakładania i wygładzania, poziomica, miara, nóż, piła ręczna, wałek do malowania oraz pędzel lub spryskiwacz do gruntowania.

Nie należy zapominać o konieczności solidnego przygotowania podłoża, tak aby zapewnić dobrą przyczepność kleju. Niedopuszczalne jest zatem, aby znajdowały się na nim wykwity, kurz, brud, luźne składniki czy rozpuszczalnik.

Preparat grzybobójczy RenoFungi. fot. Ecovario
Preparat grzybobójczy RenoFungi. fot. Ecovario

Przed montażem warto sprawdzić, czy stare tynki są wystarczająco solidne. Jeśli są odparzone, lub jeśli znajdują się na nich tapety, czy powłoki malarskie, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność podłoża - należy je usunąć. Powierzchnię starego tynku trzeba oczyścić. Jeśli znajdują się na niej grzyby lub pleśń, trzeba je usunąć, najlepiej przy użyciu preparatu o nazwie RenoFungi.

W przypadku, w którym ściana pokryta jest tynkiem gipsowym - należy go zdrapać. Podłoże może być wilgotne, ale nie mokre. Gdy ściana jest krzywa, montaż płyt trzeba poprzedzić wyrównaniem jej przy pomocy tynku mineralnego, np. cementowo-wapiennego.

Drobne ubytki na ścianie można wypełnić zaprawą klejowo-szpachlową RenoKSL. Mocno chłonne podłoże należy spryskać wodą lub zagruntować preparatem gruntującym RenoGrunt.

Montaż płyt RenoTherm krok po kroku

Masę klejowo-szpachlową RenoKSL za pomocą pacy zębatej należy rozprowadzić bezpośrednio na całą powierzchnię płyty. Można też nałożyć ją na miejsce, do którego przyklejona będzie płyta. Płytę dociskamy do ściany i poziomujemy, lekko przesuwając. Ważne jest, aby styki płyt pozostawić bez kleju. Jeśli płytę trzeba przyciąć - używamy do tego piłę płatnicę.

Masa klejowo-szpachlowa RenoKSL do przyklejania płyt RenoRherm. fot. Ecovario
Masa klejowo-szpachlowa RenoKSL do przyklejania płyt RenoRherm. fot. Ecovario

W kolejnym kroku, na powierzchnię już przyklejonych płyt należy nanieść masę szpachlową RenoKSL, przeczesując ją pacą zębatą. Następnie kolejno trzeba wtopić siatkę zbrojącą z włókna szklanego (wielkość oczka ok. 4 x 4 mm) i przeczesać pacą do uzyskania gładkiej powierzchni. Gdy szpachla przeschnie, można przeszlifować ewentualne niedociągnięcia.

Farba silikatowa do wnętrz RenoCoat. fot. Ecovario
Farba silikatowa do wnętrz RenoCoat. fot. Ecovario

Jeśli chodzi o wykończenie, wygładzone ściany można pokryć farbami silikatowymi do wnętrz np. RenoCoat lub innymi wysoce dyfuzyjnymi powłokami (farby wapienne, kredowe, gliniane). Można także położyć na docieploną ścianę płytki ceramiczne, jednak nie więcej, niż na 2/3 jej powierzchni, wcześniej przymocowując płytę kołkami do ściany. W żadnym wypadku na wykończone powierzchnie nie należy nakładać gipsu oraz powłok paroszczelnych.

Jeśli chcemy na ocieploną ścianę położyć tapety - muszą to być tapety papierowe, klejone za pomocą paroprzepuszczalnego preparatu. Nie należy pod żadnym pozorem stosować tapet winylowych.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Ecovario

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.