PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Styropian z grafitem - na najbardziej wyśrubowane oczekiwania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Styropian jest wciąż jednym z najbardziej popularnych materiałów dociepleniowych. Jeśli wybierzemy produkt o dobrej jakości, parametry izolacyjne, jakimi będzie się charakteryzował, spełnią normy również najnowszych przepisów zawartych w Warunkach Technicznych, które weszły w życie w tym roku. Przypomnijmy, że zgodnie z nimi zmniejszeniu uległ akceptowalny współczynnik przenikania ciepła.

Zadbaj o energooszczędne właściwości budynku już na etapie projektu

Przepisy, które regulują parametry odpowiadające za energooszczędność budynków wynikają z potrzeby zatrzymania niebezpiecznych zmian klimatycznych. Stanowią nie tylko wymóg prawny, ale również etyczny i moralny, bowiem od tego, w jaki sposób będziemy postrzegać proekologiczne rozwiązania, zależy przyszłość kolejnych pokoleń.

Przemysł budowlany w większości przypadków przygotował się na nowe wytyczne. Jak one się kształtują? Przypomnijmy, że w zakresie współczynnika przenikania ciepła od 1 stycznia 2021 roku maksymalne wartości wynoszą: dla ścian zewnętrznych - 0,20 W/m2K; dla dachów - 0,15 W/m2K, dla podłóg 0,30 W/m2K a dla okien i drzwi balkonowych 0,90 W/m2K.

Kalkulatory ciepła - sprawdź

Dbałość o energooszczędne właściwości budynku zaczyna się już na etapie projektu. Dokonuje się w nim obliczeń, uwzględniających źródła energii, jakie będą zasilały obiekt, wykorzystane materiały budowlane oraz ilość i wielkość okien i drzwi. Ich wynik musi mieć taką wartość, która będzie zgodna z obowiązującym od początku tego roku standardem energetycznym.

Biały czy szary? Czym różnią się styropiany?

Styropian nadal jest jednym z najbardziej skutecznych izolatorów, stąd jego niegasnąca popularność. Pod nazwą "styropian" kryje się jednak wiele mocno zróżnicowanych produktów, które w sposób istotny różnią się od siebie parametrami. Gdy myślimy o styropianie, przed oczami najczęściej staje nam biała płyta zbudowana z "kuleczek".

Szary styropian pasywny taki jak Passive Pro 31 firmy Styropmin wytwarzany jest z polistyrenu spienialnego uszlachetnionego grafitem
Szary styropian pasywny taki jak Passive Pro 31 firmy Styropmin wytwarzany jest z polistyrenu spienialnego uszlachetnionego grafitem

Jednak jak wszystko obecnie, również i ten materiał podlega zmianom technologicznym. Dzięki nim powstał styropian pasywny, ze względu na swój kolor zwany także szarym. Barwę tę zawdzięcza dodanemu do niego grafitowi, który znacznie polepszył jego parametry termoizolacyjne, powodując, że dużo skuteczniej zatrzymuje ciepło.

Zatem z dwóch styropianów - białego i szarego - niższy współczynnik przenikania ciepła ma ten drugi. W przypadku styropianu Styropmin Passive λ Pro 31 kształtuje się on na poziomie λ ≤ 0,031. To produkt o jednym z najkorzystniejszych parametrów na rynku, bowiem - dla porównania - współczynniki większości białych styropianów oscylują w granicach ok. λ ≤ 0,040 – 0,042.

Styropiany pasywne, Styropiany fasadowe, Styropiany podkładowe, Styropiany specjalne, XPS Prime - poznaj całą ofertę!

Większość z nas zapewne pamięta z lekcji fizyki, że najlepszym izolatorem jest powietrze. Zasada ta wykorzystana jest np. w kurtkach puchowych albo w termosach. Tam warstwa powietrza utrzymuje ciepło. To właśnie z powietrza, i to w aż 98%, składa się styropian. Dlatego też charakteryzuje się tak doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi.

Szary styropian pasywny taki jak Passive Pro 31 firmy Styropmin wytwarzany jest z polistyrenu spienialnego uszlachetnionego grafitem, który potrafi pochłaniać lub odbijać promieniowanie podczerwone. Oczywiście, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu zarówno biały jak i szary styropian nadają się do izolacji i pozwalają uzyskać podobny standard energetyczny, wpisujący się w założenia obowiązujących warunków technicznych.

Jednak ze względu na mniejszy współczynnik przenikania ciepła, warstwa styropianu pasywnego, którą należy ocieplić ścianę, jest cieńsza niż uniwersalnego, przy tym samym efekcie zatrzymania ciepła.

Styropmin Passive λ Pro 31 to produkt o jednym z najkorzystniejszych parametrów na rynku
Styropmin Passive λ Pro 31 to produkt o jednym z najkorzystniejszych parametrów na rynku

Co zyskujemy stosując styropian pasywny?

Termoizolacja z grubszego, białego styropianu nie jest zalecana szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia ze ścianami, które nie są odporne na obciążenia mechaniczne. Warto również zauważyć, że cieńsza warstwa ocieplenia (a zatem wykonana ze styropianu szarego) pociąga za sobą mniejsze zużycie materiałów, a co za tym idzie – obniża koszty inwestycji.

Redukcji ulega nie tylko ilość materiału użytego do izolacji, ale także pozostałych elementów niezbędnych do wykonania ocieplenia, w tym siatek zbrojących, zaprawy tynkarskiej czy łączników mechanicznych.

Wykonawcy zauważają także, że zastosowanie styropianu pasywnego pozwala na łatwiejsze i tańsze ocieplenie przestrzeni przy parapetach i miejscach instalacji na elewacji innych elementów wykończeniowych. W przypadku styropianów marki Styropmin nie bez znaczenia jest także aż 10-letnia gwarancja udzielona na ten materiał przez producenta.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum