Oczywiście, to pewien skrót myślowy. Choć granice między porami roku coraz bardziej się zacierają, wiele zależy od regionu geograficznego. Zima w górach różni się od tej nad morzem, gdzie dodatkowym czynnikiem jest wiatr. Uwzględnienie warunków zewnętrznych przy planowaniu prac ociepleniowych jest kluczowe.
Zacznijmy od temperatury
Optymalny zakres temperatur dla prac ociepleniowych wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować orientacyjny termin wykonania termoizolacji. Jeśli termin przypadnie w środku sezonu letniego, należy upewnić się, że wybrana ekipa budowlana będzie elastyczna i dostosuje się do warunków atmosferycznych, nie spiesząc się, gdy na zewnątrz panują upały.
Ochrona przed słońcem
Nawet gdy pogoda będzie sprzyjać i zmieścimy się w optymalnym zakresie temperatur, styropian nadal trzeba chronić przed nasłonecznieniem. Promienie słoneczne to praktycznie jedyny czynnik zewnętrzny, który negatywnie wpływa na styropian. Płyty mogą się deformować i tracić swoje właściwości.
Szary (grafitowy) styropian szybciej reaguje na promienie UV, ponieważ jako ciemny materiał szybciej się nagrzewa. Niemniej jednak, podstawową zasadą pracy z płytami styropianowymi, niezależnie od ich rodzaju, powinna być ochrona przed słońcem od początku do końca prac.
Osłony to już zadanie dla ekipy budowlanej. Jeśli dom jest piętrowy, zazwyczaj rozstawia się rusztowania i na nich rozciąga siatki ochronne. W przypadku budynków parterowych, robotnicy zazwyczaj korzystają z podestów zamiast rusztowań. Warto wcześniej zapytać ekipę, jak planuje zamocować osłony, aby skutecznie chronić styropian przed słońcem.
Termoizolacja to ulga także latem
Na koniec warto pamiętać, że efekty prawidłowo położonej termoizolacji będą odczuwalne również w czasie upałów. Termoizolacja jest najczęściej kojarzona z "trzymaniem ciepła" co sugeruje, że jej główną zaletą jest ochrona przed zimnem zimą. Im mniej ciepła ucieka, tym bardziej komfortowo jest w domu i tym niższe są koszty ogrzewania.
Jednak termoizolacja chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem się domu w wysokich temperaturach. Oznacza to większy komfort w czasie upałów, zapewniając przyjemniejszy klimat wewnątrz budynku.
źródło i zdjęcie: Styropmin