Zabezpiecz swój dom na zimę - porady, które warto wdrożyć już teraz

Zima potrafi zaskoczyć, a krótkie jesienne dni często kończą się nagłym ochłodzeniem, które przypomina nam o niedokończonych przygotowaniach, takich jak ocieplenie domu. Jeśli planujemy termomodernizację przed sezonem grzewczym, to teraz jest ostatni moment na zorganizowanie prac. Jeśli czekamy z izolacją nowego budynku na ochłodzenie, warto upewnić się, że wszystko jest gotowe.

Zabezpiecz swój dom na zimę - porady, które warto wdrożyć już teraz
Styropmin Styropian
www.styropmin.pl
Styropmin Styropian
Dane kontaktowe:
25 759 32 23
Sosnkowskiego nr 71, 05-300 Mińsk Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budowa nowego domu bez izolacji termicznej jest obecnie niemożliwa - wynika to z obowiązujących przepisów budowlanych, które są regularnie zaostrzane. Jednak nie warto zwlekać również z termomodernizacją już istniejących budynków. Korzyści są oczywiste: niższe rachunki za ogrzewanie i większy komfort życia. Co więcej, termomodernizacja wkrótce stanie się obowiązkowa.

NFOŚiGW zapowiada zmiany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Od 1 stycznia 2025 roku, aby skorzystać z dopłat na wymianę źródła ciepła, konieczne będzie równoczesne przeprowadzenie termomodernizacji domu. Taką informację podał już w czerwcu wiceprezes NFOŚiGW, Robert Gajda.

Dlaczego wprowadzono te zmiany? Wynikają one z rosnącej świadomości, że oszczędności można osiągnąć jedynie poprzez kompleksowe podejście do tematu. Pierwszym krokiem jest wymiana źródła ciepła, gdzie coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła. Kolejnym etapem jest izolacja termiczna, która zapobiega utracie ciepła z budynku. Coraz częściej dopełnieniem całości jest instalacja fotowoltaiczna, która dostarcza własną, zieloną energię do zasilania pompy ciepła.

„Jeśli już mamy tańsze ciepło, to nierozsądne byłoby pozwolić temu ciepłu uciekać. Wymienić źródło ciepła bez jednoczesnej termoizolacji to tak, jakby zapewnić sobie najlepszą kurtkę na zimę, ale jej nie zapiąć. To, że mamy tańsze ciepło, nie oznacza, że nie ponosimy kosztów, zarówno finansowych, jak i ekologicznych, marnowania go. Ludzie to coraz częściej rozumieją”  - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Do tej pory rząd, w ramach programu Czyste Powietrze, który działa od 2020 roku, stosował system zachęt w postaci dopłat. Choć zainteresowanie programem było spore, tempo prac termomodernizacyjnych na skalę kraju okazało się niewystarczające. Wprowadzenie obowiązkowej termomodernizacji ma szansę przyspieszyć ten proces, ale jednocześnie może zwiększyć zapotrzebowanie na materiały ociepleniowe oraz usługi ekip budowlanych.

„Nie ma więc co zwlekać, jeśli planujemy termomodernizację, czy prace ociepleniowe w nowym domu lepiej się sprężyć i zaplanować je na jesień” - radzi Dariusz Pruszkowski.

Dobry plan to podstawa każdego udanego projektu

W przypadku nowo budowanych domów stworzenie projektu to standardowy krok. Natomiast w istniejących budynkach termomodernizacja powinna być oparta na audycie energetycznym. Audyt przeprowadza specjalista, który analizuje zapotrzebowanie budynku na energię i ciepło oraz identyfikuje miejsca, w których dochodzi do ich marnowania. Co istotne, na przeprowadzenie audytu energetycznego również można uzyskać dofinansowanie.

Kolejnym krokiem jest oszacowanie kosztów oraz sprawdzenie możliwości uzyskania dofinansowania. Program Czyste Powietrze jest głównym źródłem wsparcia, ale jeśli planujemy także instalację fotowoltaiczną, warto zapoznać się z zasadami programu Mój Prąd. Najlepiej szukać informacji na stronach rządowych, aby mieć pewność, że są one aktualne i wiarygodne.

Dalsze kroki to wyszukanie i zarezerwowanie ekipy budowlanej, a wreszcie zakup materiałów ociepleniowych.

„Projekt izolacji cieplnej powinien dać wskazówki co do parametrów i ilości różnych rodzajów styropianu, którym będziemy ocieplać dom. Na przykład styropian fasadowy - uniwersalny biały lub szary pasywny - stosujemy do izolacji ścian zewnętrznych. Styropian podkładowy - do izolacji podłóg, często jest też stosowany na strychach, itd.” - mówi doradca techniczny w Styropminie.

Prace związane z montażem płyt styropianowych należy wykonywać, gdy temperatura powietrza wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Ważne jest także, aby płyty były chronione przed działaniem promieni słonecznych. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, czy opakowania płyt nie są uszkodzone, a same paczki powinny być przechowywane w przewiewnym, zadaszonym pomieszczeniu.

Jeśli montaż odbywa się w słoneczne dni, ekipa powinna rozłożyć specjalne osłony, które zapewnią cień podczas pracy. Dzięki temu materiały będą odpowiednio zabezpieczone, a prace przebiegną zgodnie z planem.

źródło i zdjęcia: Styropmin