Oczywiście, nie można bezpośrednio porównać garażu, z którego regularnie korzystamy, z poddaszem, które pozostaje nieużywane. Jednak wyobraźmy sobie, że postanawiamy nie ogrzewać garażu. W takiej sytuacji mamy podobny problem - pomieszczenia nieogrzewane znajdują się tuż obok ogrzewanych pokojów, kuchni czy korytarza.
Dla ciepłego powietrza, za którego "produkcję" płacimy, to jak otwarte drzwi do ucieczki - a koszty rosną w miarę wzrostu cen energii. Izolacja termiczna ma na celu właśnie temu zapobiec: ograniczyć straty ciepła. Dlatego warto podejść do domu kompleksowo i ocieplić całość.
Warto jednak zaznaczyć pewną rzecz. W przypadku nieużytkowego poddasza kluczowymi elementami, które poddaje się ociepleniu, są: strop, czyli pozioma przegroda oddzielająca ostatnią mieszkalną kondygnację od poddasza, oraz połać dachu. Ocieplenie tej drugiej części nie zawsze jest realizowane, choć w dłuższej perspektywie jest to bardziej opłacalne.
Po pierwsze, zwiększa to szanse na maksymalną szczelność termoizolacji. Po drugie, jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na adaptację poddasza, np. na spiżarnię czy przestrzeń do przechowywania, będzie to znacznie łatwiejsze, jeśli od początku zadbamy o odpowiednią izolację tej przestrzeni.
Gruba warstwa na mijankę
Warstwa styropianu ocieplającego strop może mieć nawet około 30 cm grubości, co nie oznacza, że cała powinna składać się z jednej warstwy styropianu. Można zastosować dwie warstwy, układając je precyzyjnie i na tzw. mijankę. Oznacza to, że miejsca łączeń płyt styropianowych w jednej warstwie nie powinny pokrywać się z łączeniami w drugiej warstwie. Dzięki temu nie powstanie długa linia szczelin między rzędami płyt, przez którą ciepło mogłoby łatwo uciekać.
Dlaczego to istotne? Styropian akustyczny wygłusza dźwięki takie jak tupanie, bieganie, stuk obcasów czy odgłos upadku przedmiotu. Jeśli jednak poddasze służy jedynie jako wyjście na dach, możemy zakładać, że będzie tam stosunkowo cicho. Niemniej, warto w każdym przypadku przykryć warstwę izolacji podłogą.
To nie tylko wzmacnia efekt ocieplenia, ale również chroni termoizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet jeśli poddasze nie jest używane jako przestrzeń mieszkalna, z czasem może być wykorzystywane - choćby sporadycznie - np. jako droga na dach lub miejsce do przechowywania nart czy słoików. Z tego powodu podłoga na poddaszu jest praktycznym rozwiązaniem.
Termoizolacja jest istotna również latem.
Choć głównym celem ocieplenia domu jest zmniejszenie kosztów ogrzewania i spełnienie norm budowlanych, warto pamiętać, że dobrze zaizolowane pomieszczenia nie tylko są cieplejsze zimą, ale również chłodniejsze latem. W przypadku mocno nagrzewającego się poddasza to właśnie odpowiednio zaizolowany strop pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pozostałej części domu.
źródło i zdjęcia: Styropmin