Dlaczego ocieplenie stropu ma znaczenie?

Nie będziemy tam wchodzić, więc to nie ma znaczenia - myślisz, ignorując nieużytkowane poddasze. - To duży błąd. To tak, jakby nad ciepłym domem unosił się ogromny bąbel wypełniony zimnym powietrzem, którego nie da się łatwo pozbyć.

Dlaczego ocieplenie stropu ma znaczenie?
Styropmin Styropian
Dane kontaktowe:
25 759 32 23
Sosnkowskiego nr 71 05-300 Mińsk Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co do zasady dom musi być ocieplony w całości. To znaczy, jeśli mamy nieużytkowe poddasze albo garaż przylegający do domu i zastanawiamy się, jak podejść z termoizolacją do tych elementów, to odpowiedź jest jedna: ocieplać - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropomin, która produkuje płyty styropianowe.

Oczywiście, nie można bezpośrednio porównać garażu, z którego regularnie korzystamy, z poddaszem, które pozostaje nieużywane. Jednak wyobraźmy sobie, że postanawiamy nie ogrzewać garażu. W takiej sytuacji mamy podobny problem - pomieszczenia nieogrzewane znajdują się tuż obok ogrzewanych pokojów, kuchni czy korytarza.

Dla ciepłego powietrza, za którego "produkcję" płacimy, to jak otwarte drzwi do ucieczki - a koszty rosną w miarę wzrostu cen energii. Izolacja termiczna ma na celu właśnie temu zapobiec: ograniczyć straty ciepła. Dlatego warto podejść do domu kompleksowo i ocieplić całość.

Warto jednak zaznaczyć pewną rzecz. W przypadku nieużytkowego poddasza kluczowymi elementami, które poddaje się ociepleniu, są: strop, czyli pozioma przegroda oddzielająca ostatnią mieszkalną kondygnację od poddasza, oraz połać dachu. Ocieplenie tej drugiej części nie zawsze jest realizowane, choć w dłuższej perspektywie jest to bardziej opłacalne.

Po pierwsze, zwiększa to szanse na maksymalną szczelność termoizolacji. Po drugie, jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na adaptację poddasza, np. na spiżarnię czy przestrzeń do przechowywania, będzie to znacznie łatwiejsze, jeśli od początku zadbamy o odpowiednią izolację tej przestrzeni.

Płyty INSTAL PANEL to specjalistyczne płyty izolacyjne, montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego wraz z innymi skoordynowanymi komponentami, z którymi zapewniają doskonały poziom ogrzewania.
Płyty INSTAL PANEL to specjalistyczne płyty izolacyjne, montażowe, do stosowania jako element systemu ogrzewania podłogowego wraz z innymi skoordynowanymi komponentami, z którymi zapewniają doskonały poziom ogrzewania.

Gruba warstwa na mijankę

Warstwa styropianu ocieplającego strop może mieć nawet około 30 cm grubości, co nie oznacza, że cała powinna składać się z jednej warstwy styropianu. Można zastosować dwie warstwy, układając je precyzyjnie i na tzw. mijankę. Oznacza to, że miejsca łączeń płyt styropianowych w jednej warstwie nie powinny pokrywać się z łączeniami w drugiej warstwie. Dzięki temu nie powstanie długa linia szczelin między rzędami płyt, przez którą ciepło mogłoby łatwo uciekać.

Do izolacji stropu wybieramy styropian z rodziny podkładowych, czyli przeznaczony do przegród poziomych. Ten rodzaj styropianu charakteryzuje się tym, że ma zwiększoną odporność na nacisk i przenoszenie ciężarów. Można wybrać styropian podkładowy z dodatkową funkcją - wygłuszania. To tzw. styropian akustyczny, ale jeśli jesteśmy pewni, że nie zmienimy zdania i poddasze na stałe będzie niemieszkalne, to nie jest to konieczne - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

Dlaczego to istotne? Styropian akustyczny wygłusza dźwięki takie jak tupanie, bieganie, stuk obcasów czy odgłos upadku przedmiotu. Jeśli jednak poddasze służy jedynie jako wyjście na dach, możemy zakładać, że będzie tam stosunkowo cicho. Niemniej, warto w każdym przypadku przykryć warstwę izolacji podłogą.

Zastosowanie: podłogi i posadzki przemysłowe, dachy płaskie z dowolną warstwą hydroizolacji, dachy płaskie w układzie stropodachów pełnych
Zastosowanie: podłogi i posadzki przemysłowe, dachy płaskie z dowolną warstwą hydroizolacji, dachy płaskie w układzie stropodachów pełnych.

To nie tylko wzmacnia efekt ocieplenia, ale również chroni termoizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet jeśli poddasze nie jest używane jako przestrzeń mieszkalna, z czasem może być wykorzystywane - choćby sporadycznie - np. jako droga na dach lub miejsce do przechowywania nart czy słoików. Z tego powodu podłoga na poddaszu jest praktycznym rozwiązaniem.

Termoizolacja jest istotna również latem.

Choć głównym celem ocieplenia domu jest zmniejszenie kosztów ogrzewania i spełnienie norm budowlanych, warto pamiętać, że dobrze zaizolowane pomieszczenia nie tylko są cieplejsze zimą, ale również chłodniejsze latem. W przypadku mocno nagrzewającego się poddasza to właśnie odpowiednio zaizolowany strop pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pozostałej części domu.

źródło i zdjęcia: Styropmin

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.