Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Ocieplenie budynku styropianem pasywnym - jakie są zalety?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Izolacja wykonana za pomocą styropianu to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów ocieplenia budynków. Jednak nie każdy wie, że ten uniwersalny materiał występuje w różnych wariantach, różniących się od siebie właściwościami. Producenci styropianu oferują szeroki wachlarz płyt styropianowych. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się styropian pasywny. Czym różni się on od standardowego rozwiązania i dlaczego warto wykorzystać go do ocieplenia swojego domu?

Styropian pasywny najłatwiej rozpoznać po jego charakterystycznej szarej barwie, którą zawdzięcza dodatkowi grafitu. To właśnie dzięki niemu właściwości termoizolacyjne materiału są wyjątkowo dobre.


Dla przykładu płyty Passive λ Pro 31 firmy Styropmin charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda)na poziomie zaledwie (λD) ≤ 0,031 [W/(m•K)]. To jedna z najniższych wartości wśród styropianów dostępnych na rynku,  jak wiemy – im niższa lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne. Dlatego właśnie styropiany pasywne plasują się w zdecydowanej czołówce materiałów izolacyjnych chroniących przed ucieczką ciepła - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Jak liczyć koszty styropianu pasywnego, czyli dlaczego jest to najtańszy materiał na rynku?

Część osób rezygnuje z wykorzystania styropianu pasywnego kierując się jedynie wyższą ceną w stosunku do standardowych płyt. Jednak wcale nie oznacza to wyższych kosztów podczas użytkowania domu - wręcz przeciwnie. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym styropianu pasywnego, zużyjemy go znacznie mniej niż klasycznych, białych płyt.

Dzięki temu ściany zewnętrzne będą cieńsze. Co jednak znacznie bardziej istotne, niski współczynnik przewodzenia ciepła styropianu pasywnego sprawi, że mniejszym kosztem osiągniemy komfort termiczny w naszym domu. Wpłynie to bezpośrednio na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie już w pierwszym sezonie grzewczym, dlatego takie rozwiązanie jest inwestycją na długie lata.

Standardy budownictwa przyszłości

Energooszczędne budownictwo i wykorzystanie ekologicznych materiałów przestają być tylko jedną z możliwości, a stają się koniecznością. Już od 1 stycznia 2021 roku ze względu na zmianę przepisów prawa budowlanego, każdy właściciel domu będzie musiał zadbać o spełnienie bardziej rygorystycznych norm związanych z oszczędzaniem energii.

Co więcej, prowadzone są liczne działania, na przykład z ramienia Unii Europejskiej, dzięki którym możliwe jest otrzymanie dotacji na budowę najbardziej energooszczędnych domów. Warto sprawdzić, czy nie spełniamy wymagań jednego z takich programów, ponieważ dopłaty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia termoizolacja.

Pasywny styropian jest doskonałym rozwiązaniem do wykorzystania nawet w najbardziej energooszczędnych domach, czyli domach pasywnych. Płyty takie jak Passive λ Pro 31 firmy Styropmin sprawdzą się zarówno przy ociepleniu ścian zewnętrznych, szkieletowych ścian działowych, dachów krokwiowych, jak i podłóg na legarach. Ich zaletą są nie tylko bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale także rozmaite możliwości zastosowania.

źródło i zdjęcie: Styropmin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum