Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Sposób na izolację w miejscach wilgotnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli zależy nam na skutecznej termoizolacji, powinniśmy pamiętać, że musi ona pozostać odporna na oddziaływanie wilgoci. W takich przypadkach bardzo istotna jest cecha jaką charakteryzuje się styropian, który… prawie wcale nie chłonie wody

Styropian perymetryczny - czyli jaki?

Jednak niektóre płyty izolacyjne, wykonane z tego materiału, wykazują jeszcze mniejszą zdolność absorpcji płynów. To wszystko dzięki odpowiedniej metodzie produkcji! Właśnie takie produkty z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach o podwyższonej wilgotności - takich jak piwnice, fundamenty czy dachy.

Styropiany perymetryczne, czyli wodoodporne, są niezwykle skuteczne dzięki specjalnej technologii wytwarzania agregatowego. Oznacza to, że każda płyta produkowana jest osobno, a nie wycinana z bloku. System drenów sprawia, że woda zostaje na bieżąco odprowadzana, a płyta pozostaje sucha.

Pomimo wilgotnego środowiska, takie tworzywo jest bardzo dobrym termoizolatorem. Jednym z najbardziej innowacyjnych materiałów izolacyjnych na rynku, doskonałym do miejsc o podwyższonej wilgotności, jest styropian Styropmin Hydromin.

Przeznaczony jest on do izolacji fundamentów poniżej poziomu gruntu, cokołów, ścian piwnic oraz podłóg, ścian i stropów. Znajduje zastosowanie również jako izolacja termiczna dachów odwróconych, czyli takich konstrukcji, w których zamieniona jest kolejność warstw hydroizolacji i termoizolacji w stosunku do dachów tradycyjnych.

Od jakiego miejsca rozpocząć hydroizolację budynku?

Właściwa hydroizolacja oznacza stworzenie szczelnej i wytrzymałej powłoki – szczególnie istotne jest to w miejscach tak newralgicznych jak styki ścian fundamentowych z ławami bądź płytami fundamentowymi.

„Wiemy powszechnie jak zatrzymać ciepło uciekające przez dachy i ściany, ale zazwyczaj zapominamy o „stopach” domu. Stosując analogię do człowieka to czapka i kurtka zatrzymują ciepło, ale abyśmy czuli się komfortowo, musimy mieć suche i ciepłe obuwie. Podobnie w naszym domu.

Jeśli będziemy mieli zimne i mokre fundamenty, odczujemy dyskomfort cieplny – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Odpowiednio ocieplone fundamenty to nie tylko ochrona przed niskimi temperaturami, ale też przed rozwojem mikroorganizmów na powierzchni ściany. Dlatego właśnie tak ważne jest zastosowanie styropianu dedykowanego miejscom o wysokim poziomie wilgotności.

Jak zabezpieczyć piwnicę?

Sposobów zagospodarowania piwnicy jest bardzo wiele. Nie musi służyć nam ona jedynie za pralnię, suszarnię lub spiżarnię. Jest to miejsce doskonałe także na kino domowe, siłownię czy pokój gier i zabaw. Czasem jednak wiemy, że nie będziemy korzystać z tego pomieszczenia bezpośrednio po budowie domu, lecz taka chęć lub konieczność pojawia się dopiero kilka lat później.

Dlatego właśnie lepiej jest przygotować je w trakcie budowy tak, by potem aranżacja była możliwa w dowolnym momencie, idealnie dostosowanym do naszych potrzeb. Do izolacji termicznej piwnicy powinniśmy wybrać materiały odporne na wilgoć oraz pleśń. Istotne jest również, by miały dużą wytrzymałość mechaniczną, ponieważ będą wystawione na napór gruntu.

Izolacja termiczna jest najczęściej umieszczana na izolacji przeciwwodnej i zabezpiecza ją właśnie od strony gruntu. W tej roli doskonale sprawdzi się styropian.

„Zewnętrzne ściany piwnicy zaleca się ocieplać w całości – nie tylko do strefy przemarzania. Warto również zwrócić uwagę na miejsca, które mogą przemarzać i ocieplić je ze szczególną starannością – chodzi tu przede wszystkim o drzwi, zjazdy do garażu oraz okna” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Źródło i zdjęcia: Styropmin 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum