Izolacja fundamentów ścian i piwnic - jak wykonać jesienią i zimą?

Izolacja fundamentów ścian i piwnic - jak wykonać jesienią i zimą?

Prawidłowo wykonana hydroizolacja to gwarancja skutecznej i długotrwałej ochrony budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Nie można pomijać tego kroku, szczególnie że skuteczną izolację można położyć nawet jesienią i zimą.

Izolacji fundamentów ścian i piwnic należy poświecić sporo uwagi, zarówno na etapie projektowania, jak i budowy domu. Naprawa źle wykonanej izolacji czy osuszanie zawilgoconych ścian to bowiem nie tylko niepotrzebna, ale przede wszystkim kosztowna i czasochłonna inwestycja. Dzisiaj podpowiadamy, jak skutecznie zaizolować płyty fundamentowe i zewnętrzne ściany piwnic jesienią i zimą, przy założeniu, że temperatura powietrza będzie nie niższa niż 0°C.

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, służących do zabezpieczania powierzchni zagłębionych w gruncie, są bitumiczne izolacje grubowarstwowe. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, taka hydroizolacja to skuteczna ochrona betonu przed wodą, wilgocią i agresywnymi środkami znajdującymi się w gruncie. Ogromnym plusem jest też szybki czas schnięcia preparatów bazujących na takim składzie.

Jak krok po kroku zaizolować płyty fundamentowe i zewnętrzne ściany piwnic?

Pamiętajmy, że woda gruntowa wykorzysta nawet najmniejszą szczelinę, aby przedostać się w głąb betonu i doprowadzić do jego degradacji. Dlatego tak ważne jest skuteczne zaizolowanie powierzchni zagłębionych w gruncie, czyli płyt fundamentowych i zewnętrznych ścian piwnic.

Po pierwsze, najważniejsze: przygotowanie podłoża

Musi być czyste, nośne i nieprzemarznięte. Stare powłoki malarskie, pozostałości mleczka malarskiego i środków antyadhezyjnych oraz inne zabrudzenia, np. z gruzu i ziemi, należy usunąć. Poza tym trzeba zlikwidować wszystkie wystające elementy zaprawy, a rysy, spoiny i ubytki zamknąć odpowiednim materiałem oraz wyrównać do lica.

Po drugie: zagruntowanie i uszczelnienie

Przed przystąpieniem do nałożenia izolacji, podłoże należy zagruntować. Dodatkowo, warto położyć zaprawę uszczelniającą, chroniącą przed tzw. negatywnym ciśnieniem wody. Na narożnikach wewnętrznych, przede wszystkim w miejscach połączeń ściany z ławą czy płytą fundamentową, trzeba wykonać wyoblenia z zaprawy mineralnej. Z kolei w obszarze działania wody rozbryzgowej i poniżej gruntu, należy nanieść mineralną zaprawę uszczelniającą, zachowując przynajmniej 10 cm zakład, który uchroni przed wnikaniem wilgoci pod bitumiczną powłokę uszczelniającą.

Po trzecie: wykonanie hydroizolacji

Po związaniu się wszystkich zapraw, można przystąpić do aplikacji hydroizolacji. W przypadku grubowarstwowej bitumicznej masy uszczelniającej, produkt należy nakładać przy użyciu pacy i kielni lub urządzenia natryskowego. Aby zapewnić szczelną ochronę, trzeba położyć przynajmniej dwie warstwy, zachowując kilkugodzinny odstęp pomiędzy aplikacjami. W zależności od istniejącego obciążenia wodą, należy dobrać odpowiednią grubość warstw. Jeżeli przewidziana jest izolacja przeciw wodzie pod ciśnieniem, w pierwszą warstwę izolacji należy wtopić siatkę z włókna szklanego.

Gruntowanie podłoża (fot. Botament®)

Gruntowanie podłoża (fot. Botament®)

Nakładanie pierwszej warstwy grubowarstwowej izolacji bitumicznej (fot. Botament®)

Nakładanie pierwszej warstwy grubowarstwowej izolacji bitumicznej (fot. Botament®)

W zależności od rodzaju obciążenia:  wykonanie wzmocnienia poprzez wtopienie  siatki z włókna szklanego w pierwszą warstwę  (fot. Botament®)
W zależności od rodzaju obciążenia:  wykonanie wzmocnienia poprzez wtopienie  siatki z włókna szklanego w pierwszą warstwę  (fot. Botament®)
Całopowierzchniowe szpachlowanie drugiej warstwy grubowarstwowej izolacji bitumicznej (fot. Botament®)
Całopowierzchniowe szpachlowanie drugiej warstwy grubowarstwowej izolacji bitumicznej (fot. Botament®)

Uwaga! Bitumiczne masy uszczelniające wykazują odporność na deszcz po upływie ok. 4 godzin od aplikacji. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza, tym czas schnięcia będzie krótszy. Z kolei niższa temperatura przy wyższej wilgotności może wydłużyć proces schnięcia.

Brak odpowiedniej hydroizolacji płyt fundamentowych oraz zewnętrznych ścian piwnic będzie skutkować powstaniem wykwitów solnych, tworzeniem się grzybów pleśniowych, a także pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych budynku. Ważne, że taką izolację można wykonać nawet jesienią i zimą, zachowując ciągłość prac w nowobudowanych budynkach, jak i dokonując skutecznych napraw w już istniejących obiektach.

Przeczytaj także: Nowa odsłona izolacji bitumicznej do stosowania zimą - Botament® BM 92 Winter

Anita Gawlik,
ekspert marki Botament®

Komentarze

TV BudujemyDom
08-02-2019 15:44
Uwaga na poziom wody gruntowej przy okazji budowy piwnicy. Mogą być problemy. Zobaczcie nasz film z interwencji Pogotowia Eksperckiego Budujemy Dom:  
Są producenci, którzy zdążyli sobie już wyrobić pozycję na rynku z wielu względów. Wystarczy wejść na stronę branżowego stowarzyszenia. Wracając do samego sedna. Jeżeli chodzi o ochronę przed wilgocią. XPS to tylko jedna z warstw. W tego typu aplikacjach można już ...
Gość reks
21-09-2018 12:46
Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz