Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Hydroizolacja fundamentów masami bitumicznymi

By fundament, na którym stawiany jest budynek, był solidny i trwały, musi być dobrze odizolowany od podłoża, które jest źródłem niszczycielskiej wilgoci. Sposobów izolacji jest co najmniej kilka. Czym różnią się od siebie i co je charakteryzuje?

Hydroizolacja fundamentów masami bitumicznymi
AGREKOM Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie, pistolety, bielarki
www.agrekom.pl
AGREKOM Pneumatyczne agregaty tynkarskie i malarskie, pistolety, bielarki
Dane kontaktowe:
+48 732 123 744
Aleja Wolności 22/4, 41-219 Sosnowiec

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bez wątpienia odseparowanie fundamentów od podłoża i zabezpieczenie ich izolacją przeciwwilgociową i przeciwwodną jest czynnością niezbędną dla utrzymania trwałości budynku.

Hydroizolacja zabezpiecza fundamenty przed wilgocią i wodą, a tym samym - przed wykwitami pleśni i grzybów, które wpływają niszczycielsko na konstrukcję budynku. Niweluje też destrukcyjne skutki zamarzania wody i zapobiega rozsadzaniu fundamentów przez ciecz rozszerzającą się pod wpływem ujemnej temperatury.

Do hydroizolacji fundamentów i ław budynków stosowane są często masy bitumiczne, które zabezpieczają przed wilgocią również balkony, tarasy, piwnice i garaże. Sprawdzają się także w wykonywaniu izolacji poziomych, np. dachów zielonych i stropów garaży podziemnych.

Rodzaje izolacji i ich dobór

Przed wilgocią chronią tzw. izolacje lekkie. Natomiast przed wodą - okładziny przeciwwodne, zaliczane do izolacji ciężkich. Dokonując wyboru izolacji, należy się kierować przepuszczalnością podłoża. Źle dobrana lub niewłaściwie wykonana hydroizolacja - tak samo jak jej brak - niesie ze sobą ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Zwykle budynek stawiany jest na jednym z następujących podłoży: piaskowym, żwirowym, rumoszowym, gliniastym, z piasku gliniastego bądź iłów. Każdy z tych podłoży inaczej przepuszcza wodę.

Przed wyborem rodzaju izolacji najpierw należy określić typ podłoża i jego przepuszczalność
Przed wyborem rodzaju izolacji najpierw należy określić typ podłoża i jego przepuszczalność

Odpowiedź na pytanie o to, z jakim typem podłoża mamy do czynienia, i jaki jest poziom wód gruntowych, dadzą badania geologiczne, które należy przeprowadzić przed wykonaniem projektu budynku.

Najbardziej przepuszczalne są podłoża piaszczyste i żwirowe oraz rumosze skalne, bo ich struktura pozwala na infiltrację wody w głąb ziemi, tym samym sprawia, że wybudowanym na nich budynkom nie zagraża nadmiar wilgoci. To powoduje, że do zabezpieczenia fundamentów wystarczy lekka hydroizolacja.

Inaczej jest w przypadku pozostałych typów podłoży, które są nieprzepuszczalne lub trudnoprzepuszczalne. Tu ocenie podlega poziom zwierciadła wód gruntowych, a do zabezpieczenia fundamentów niezbędna jest izolacja średnia bądź ciężka.

Izolacja typu lekkiego

Lekka izolacja, stosowana w przypadku budynków posadowionych na piaskach i żwirach, jest stosunkowo łatwa do wykonania. Wystarczy pokryć ściany fundamentów trzema warstwami powłoki asfaltowo-kauczukowej lub jedną warstwą papy podkładowej.

Należy przy tym pamiętać o konieczności położenia pod podłogą piwnicy dwóch warstw folii izolacyjnej i szczelnym połączeniu ich z izolacją ław fundamentowych.

Natryskowa metoda nakładania hydroizolacji zapewnia dotarcie materiału w każdą szczelinę ściany i równe jej pokrycie
Natryskowa metoda nakładania hydroizolacji zapewnia dotarcie materiału w każdą szczelinę ściany i równe jej pokrycie

Izolacja typu średniego

Jeśli budynek będzie posadowiony na gruntach nieprzepuszczalnych, a fundamenty znajdują się powyżej poziomu wód gruntowych, stosuje się izolację typu średniego. Jest ona wystarczającym zabezpieczeniem, nawet w sytuacji okazyjnego podnoszenia się wód gruntowych.

W tym przypadku należy położyć dwie warstwy uszczelniające (np. folię tłoczoną położoną na warstwie papy przymocowanej lepikiem lub na warstwie powłoki asfaltowo-kauczukowej) na ściany fundamentu.

Warto także wokół fundamentów wykonać opaskę drenażową, która stanowić będzie ochronę przed nadmiernym naporem wody podczas okresowego podnoszenia się jej poziomu. Izolacja typu średniego wymaga zabezpieczenia przestrzeni pod podłogą piwnicy.

Izolacja typu ciężkiego

Ten typ izolacji znajduje zastosowanie wtedy, gdy poziom wód gruntowych utrzymuje się na stałym poziomie przekraczającym wysokość fundamentów lub podłogi piwnicy.

Ciężka izolacja przeciwwodna musi wytrzymać ciągły napór wody. Powinna być wykonana z solidnych materiałów. Wykonuje się ją poprzez połączenie izolacji poziomej z pionową. Zaleca się użycie szlamu uszczelniającego i samoprzylepnych membran bitumicznych.

Jeśli teren charakteryzuje się wysokim poziomem wód gruntowych, warto pomyśleć o użyciu betonu wodoszczelnego. W miejsce ław należy zastosować płytę fundamentową.

Natryskowe wykonanie hydroizolacji

Niektóre materiały można nakładać zarówno pędzlem, jak i pistoletem natryskowym, takim jak pistolet AK10PRO z dyszami AirPRO, który pozwala na bardzo wydajną pracę. Pistolet znajduje się w ofercie firmy Agrekom.

Można nim nakładać m.in. szlam uszczelniający czy masę typu dysperbit. Natryskowe wykonanie jest znacznie szybsze i wygodniejsze.

Taka metoda nakładania hydroizolacji, szczególnie z wykorzystaniem pistoletu AK10PRO, zapewnia dotarcie materiału w każdą szczelinę ściany i równe jej pokrycie. Dzięki temu warstwa hydroizolacyjna jest skuteczną ochroną przed nadmiarem wilgoci. Samo nakładanie jej jest szybkie i dokładne.

Źródło i zdjęcia: AGREKOM