PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Prawidłowe ocieplenie nadproży pod rolety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podczas montażu rolet zewnętrznych nie można pominąć tak ważnego elementu, jak izolacja nadproży. Czasem zdarza się, że zakup oraz instalacja rolet okiennych wykonywane są już po montażu okien i nadproży. W takiej sytuacji najczęściej pozostaje mało miejsca na skuteczne ocieplenie. Konieczne jest znalezienie rozwiązania, które przy niewielkiej grubości, będzie posiadało odpowiednie parametry izolacyjne.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jak zbudowana jest izolacja Aluthermo® QUATTRO?
 • Jak zamontować izolację Aluthermo® QUATTRO?
 • Dlaczego warto stosować izolację Aluthermo® QUATTRO?

Na rynku materiałów izolacyjnych dostępna jest technologia, która spełnia te kryteria. To izolacja termiczna Aluthermo® QUATTRO, która ma grubość zaledwie 1 cm, a mimo to skutecznie eliminuje mostki termiczne w nadprożach.

Budowa Aluthermo® QUATTRO

Na ten system izolacji, pomimo tego, że jest cienki, składa się kilka warstw zgrzanych razem na gorąco. Tak wykonana izolacja jest elastyczna i nie ulega rozwarstwieniu, co powoduje, że bez problemu dopasowuje się do każdej powierzchni. Dzięki niewielkiej grubości można za jej pomocą zaizolować nawet miejsca o ograniczonej przestrzeni.

Na Aluthermo® QUATTRO składają się dwie warstwy (1 i 7) folii z czystego aluminium o grubości 30 mikronów; warstwa pęcherzyków suchego i stabilnego powietrza osłoniętych polietylenem oraz warstwa komórek powietrznych zamkniętych w samogasnącym filmie polietylenowym.

Instrukcja montażu - krok po kroku

Aby prawidłowo ocieplić nadproże izolacją Aluthermo® QUATTRO, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Rozpoczynamy od dokładnego zwymiarowania miejsca, w których zamontujemy izolację tak, aby określić zapotrzebowanie na materiał. Co istotne, po bokach i od góry skrzynki roletowej, należy dodać co najmniej 10 cm zakładu, w celu wyeliminowania ryzyka powstania mostka termicznego na styku skrzynki roletowej z ociepleniem izolacji.
 2. Izolację należy dociąć na odpowiedni wymiar.
 3. Aby uszczelnić krawędzie izolacji, jej brzeg należy okleić dookoła systemową taśmą aluminiową Aluthermo®. Jeśli pomiędzy skrzynką roletową a nadprożem znajduje się większa przestrzeń, można zastosować dwie warstwy Aluthermo® QUATTRO, sklejając je ze sobą za pomocą kleju systemowego Aluthermo®, a następnie zabezpieczając krawędzie aluminiową taśmą systemową Aluthermo®.
 4. Przed montażem izolacji Aluthermo® QUATTRO na nadprożu, trzeba ją dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń.
 5. Na suchą i czystą powierzchnię nanosimy klej systemowy Aluthermo®, rozprowadzając jego ścieżkę na środku i po obrzeżach izolacji.
 6. Izolację z naniesionym klejem należy docisnąć równomiernie na całej powierzchni, tak aby szczelnie przylegała do nadproża. Co istotne, brzegi izolacji nie mogą odstawać od muru.
 7. Mocowaniem mechanicznym, którym przytwierdza się skrzynkę roletową, należy docisnąć izolację Aluthermo® QUATTRO do jak największej powierzchni nadproża. Nie ma przeciwwskazań do montażu mechanicznego (np. przebicia izolacji kołkiem rozporowym), ponieważ - ze względu na strukturę i budowę materiału Aluthermo® - nie ma utraty parametrów izolacyjności.
 8. Jeśli nadproże jest zlicowane, nie należy wywijać izolacji na górę skrzynki roletowej.
 9. W przypadku nadproża cofniętego, jest to jak najbardziej wskazane. Wtedy wywijamy izolację w taki sposób, aby uniknąć cięcia na styku pleców i góry skrzynki. Następnie należy wyciąć izolację pod wymiar boków nadproża i przykleić izolację za pomocą kleju, a powstałe nacięcia i łączenia zakleić aluminiową taśmą systemową Aluthermo®. Montaż zwieńczamy dociskając izolację do nadproża instalowaną mechanicznie skrzynką roletową.

Zalety izolacji Aluthermo® QUATTRO

Izolacja Aluthermo® QUATTRO pozwala uzyskać oszczędności energii, bowiem dzięki niej nie powstają mostki termiczne. Wiążą się z tym bezpośrednio także i inne korzyści - brak wilgoci, pleśni i grzybów. Co więcej, Aluthermo® QUATTRO eliminuje przemarzanie nadproży, dodatkowo zwiększając komfort termiczny budynku.

źródło i zdjęcie: Aluthermo dystrybuowany przez PBN Invest