Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co to jest szkło ornamentowe?

Ornament, czyli dekoracyjny element lub wzór, ma na celu ozdobienie przedmiotu lub powierzchni, formą przybierającą geometryczne kształty, motyw roślinny bądź zwierzęcy, a także abstrakcyjne kompozycje. Nie inaczej jest w przypadku szkła. Szkło ornamentowe daje ogromne możliwości w dekoracji wnętrz lub architektury zewnętrznej, zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Co to jest szkło ornamentowe?
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
www.saint-gobain-glass.pl www.glassolutions.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Gdzie najczęściej znajdziemy szkło ornamentowe?
  • Jakie zalety ma szkło ornamentowe?
  • Jak powstaje szkło ornamentowe?
  • Ile kosztuje szkło ornamentowe?

Zastosowanie szkła ornamentowego

Szkło ornamentowe kiedyś stosowane było masowo w witrynach drzwi wewnętrznych, a potem na jakiś czas odeszło w zapomnienie. W chwale wróciło jednak na salony - Polacy docenili mnogość wzorów i kolorów, a także właściwości funkcjonalne tego typu szkła. Szkło ornamentowe najczęściej montowane jest obecnie w ścianach działowych, kabinach prysznicowych i - oczywiście - w drzwiach.

Nie zamyka to jednak katalogu zastosowań, który ogranicza jedynie wyobraźnia. Szkło ornamentowe zdobi bowiem meble, w tym biurka, stoły, lady i półki itp., okna i przeszklenia elewacyjne, wewnętrzne i zewnętrzne barierki ochronne, a także ścianki działowe balkonów, stopnie schodów, płyty posadzkowe oraz małą architekturę miejską.

Zalety szkła ornamentowego

Zacznijmy od najbardziej oczywistych - estetyki. Wzory na szkle gwarantują jego atrakcyjny wygląd. Mogą być minimalistyczne i geometryczne, czego doskonałym przykładem jest szkło SGG MASTERGLASS Glassolutions, gdzie błyszczące, przezierne, trójwymiarowe motywy są dobrze widoczne na półprzeziernym, matowym tle.

Szkła SGG MASTERGLASS Glassolutions wprowadzają do wnętrz grę efektów świetlnych. Mają też tę zaletę, że jednocześnie zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń oraz chronią prywatność przebywających w nim osób.

Co więcej, to bardzo bezpieczne rozwiązanie – szkła SGG MASTERGLASS Glassolutions nadają się do hartowania i laminowania, a tym samym w pełni odpowiadają wymogom bezpieczeństwa, także w instytucjach użyteczności publicznej.

Warto zauważać, że korzyści wynikające z zastosowania szkła ornamentowego Glassolutions to także szerokie możliwości projektowania i personalizacji przestrzeni. Jego wyjątkowy wygląd pozwala na aranżację wnętrza w nowoczesny lub klasyczny sposób.

Szkło ornamentowe Glassolutions zapewnia również odpowiednie rozproszenie światła. W zależności od wzoru, przejrzystość szkła może być ograniczona, co zapewnia lepszą kontrolę prywatności. Cechę tę określa współczynnik kontroli przezierności.

Sposób powstawania szkła ornamentowego

Półprzezroczyste, geometryczne wzory - ornamenty drukowane są na przezroczystej, matowej warstwie szkła. Szkło DECORGLASS jest szkłem ornamentowym bezbarwnym lub barwionym w masie.

Cechę określaną jako półprzezierność uzyskuje się poprzez walcowanie płynnego szkła pomiędzy dwoma cylindrami. Na jednym z nich wygrawerowany jest wzór, który zostaje wytłoczony na szkle.

Koszt zakupu szkła ornamentowego

W ofercie MASTERGLASS Glassolutions dostępnych jest sześć wzorów. Aby dokonać wyceny uwzględniającej konkretny wzór i rodzaj szkła ornamentowego, należy skontaktować się z najbliższym zakładem produkcyjnym lub regionalnym kierownikiem sprzedaży. Ich listę oraz mapę lokalizacji znaleźć można na stronie www.glassolutions.pl/pl/kontakt

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Glass Polska