PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Jak się wyciszyć mieszkając w dużym mieście?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Mieszkańcy miejskiej dżungli są nieustannie narażeni na uporczywe dźwięki metropolii, których niestety nie da się pozbyć. Na szczęście można się od nich skutecznie odizolować.

Zgiełk nie tylko w wielkim mieście

Interpretacja dźwięku jako hałasu zależy między innymi od nastawienia psychicznego w stosunku do jego źródła, a także od rodzaju wykonywanej właśnie pracy czy sposobu wypoczywania. Dopuszczalne normy hałasu opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

W dzień w obszarze zabudowanym poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, w nocy zaś 50 dB. W pomieszczeniach mieszkalnych maksymalne wartości to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Poziom natężenia dźwięku, przy którym zaczynamy odczuwać dyskomfort, wynosi 55 dB, a doświadczanie długotrwałego hałasu na poziomie ponad 75 dB wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Z uciążliwymi odgłosami możemy zetknąć się nie tylko w centrach miast - na pozornie spokojnych przedmieściach również czyhają na nas drażniące dźwięki z pobliskiej drogi ekspresowej, lotniska czy torów kolejowych. Co więcej, jesteśmy na nie narażeni nawet w naszych domach i mieszkaniach. Według raportu "Polska w decybelach" hałas na osiedlach mieszkaniowych, na których przeprowadzono pomiar, potrafił sięgnąć nawet 74 dB!

Częste przebywanie w hałasie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie i może objawiać się między innymi podwyższonym poziomem stresu, irytacją czy zaburzeniami snu i koncentracji. Ponadto, długotrwałe przeciążenie akustyczne organizmu może przyczyniać się do powstawania wielu chronicznych chorób, w tym depresji. Na szczęście, by ustrzec się przed konsekwencjami życia w głośnym, miejskim środowisku, nie musimy wcale przenosić się na odludne tereny i izolować od świata. Na początek wystarczy… wymiana szyb w oknach na lepsze!

Szyba akustyczna, czyli między ciszą a hałasem

Dobre okno zaczyna się od odpowiedniego oszklenia. I choć kwestia ta może wydawać się oczywista, nie jest jednak wystarczająco często poruszana przez specjalistów czy sprzedawców, przez co przy wyborze okien większość z nas nadal kieruje się ich wielkością i kształtem, kolorem ram, rodzajem klamek czy izolacyjnością termiczną. Warto pamiętać także o parametrach, takich jak doskonała przezierność, a także zatroszczyć się o odpowiednią izolacyjność akustyczną oraz bezpieczeństwo.

Wybierając okna - niezależnie czy do nowobudowanego domu, czy remontowanego mieszkania - powinniśmy zadbać o to, by szyby nie tylko wpuszczały do wnętrz dużą ilość naturalnego światła, pomagały zatrzymać ciepło w pomieszczeniach i pozwalały oszczędzić na energii oraz ogrzewaniu, ale także (a może nawet przede wszystkim) - były bezpieczne i dźwiękoszczelne.

Izolacyjność akustyczna szyby zespolonej zależy od wielu czynników, takich jak na przykład różnej grubości tafle (jedna o 50% grubsza od drugiej np. 4 i 6 mm) i odległości między nimi, czy rodzaj wypełnienia przestrzeni międzyszybowej. Na zwiększenie właściwości dźwiękochłonnych ma także wpływ zastosowanie specjalnej folii dźwiękoizolacyjnej PVB. Wykorzystanie szkła laminowanego pozwala zmniejszyć hałas nawet o 5 dB w stosunku do standardowej szyby. A taką różnicę ludzkie ucho odczyta już jako wyraźną zmianę na lepsze.

- Świadoma kompozycja szyb akustycznych zapewnia skuteczne tłumienie fal dźwiękowych charakterystycznych dla wielkomiejskiego zgiełku. Dobrym wyborem podnoszącym komfort życia domowników będą szyby ECLAZ dopełnione folią z tworzywa sztucznego, PVB SILENCE. Powstałe w ten sposób szkło ECLAZ STADIP SILENCE pozwala na niemal całkowite wytłumienie szczytu dźwięku w pobliżu częstotliwości krytycznej, dzięki czemu niepożądane brzmienia stają się mniej słyszalne i uciążliwe - tłumaczy Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Twój komfort to świadomy wybór

"Ciche okna" o zwiększonej dźwiękoszczelności są inwestycją, na której nie warto oszczędzać. Szczególnie, jeśli inwestor planuje ich montaż w obiektach stale narażonych na podwyższony poziom hałasu - w pobliżu lotnisk, torów kolejowych, autostrad, w centrach dużych miast itd. Zarówno w budynkach przeznaczonych do pracy czy nauki, jak i mieszkalnych, okna z szybami dźwiękoszczelnymi pozwalają na znaczne zredukowanie zgiełku i zwiększenie izolacyjności akustycznej pomieszczeń.

Komfort akustyczny w miejskiej dżungli zależy od wielu czynników, a szkło odgrywa tutaj istotną rolę w jego osiągnięciu. Zdrowie nasze i naszych bliskich jest bezcenne. Warto więc wybierać świadomie i inwestować w produkty spełniające najwyższe standardy.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass Polska