Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zamontować drzwi techniczne?

Drzwi techniczne najczęściej stosowane są w budynkach gospodarczych, przemysłowych, w magazynach, komórkach czy piwnicach. Powinny być solidne tak, by stanowić skuteczną ochronę przed włamaniami. Aby tak się stało, należy zadbać o ich prawidłowy montaż. Jeśli drzwi techniczne sprzedawane są w komplecie z ościeżnicą, nie powinno to sprawić większych problemów. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Jak zamontować drzwi techniczne?
Novoferm Polska Bramy garażowe
www.novoferm.pl
Novoferm Polska Bramy garażowe
Dane kontaktowe:
61 898 7800
Sowia 13 F, 62-080 Tarnowo Podgórne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego warto wybrać drzwi dobrej jakości?
  • Jakie narzędzia musimy skompletować do montażu drzwi technicznych?
  • Dlaczego należy sprawdzić konstrukcję ścian?
  • W jaki sposób zmontować ościeżnicę?
  • W jaki sposób wypełnić pianką montażową?

Szukaj drzwi dobrej jakości

Współcześnie drzwi techniczne, oprócz skutecznej ochrony przed włamaniami, powinny spełniać także inne kryteria. Przede wszystkim dobre drzwi techniczne muszą spełniać wymagania dla różnych zastosowań, nie tylko zewnętrznych, ale i wewnętrznych. I nie tylko w obiektach przemysłowych, ale także w domach, mieszkaniach, obiektach publicznych czy biurach.

Wiąże się to również z ich estetyką. Dobrze, aby istniała możliwość dopasowania ich wyglądu do estetyki otoczenia. Najlepiej, aby możliwe było pomalowanie ich na wybrany kolor z palety RAL. Dobrym przykładem drzwi spełniających te wymagania, są drzwi stalowe techniczne NovoPorta.

W standardzie wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości 1 mm, z zawiasami z łożyskami kulkowymi, zapewniającymi płynną i długotrwałą pracę, potwierdzoną certyfikatem najbardziej rygorystycznej klasy wytrzymałości, oznaczającej, że wytrzymałość drzwi testowano podczas co najmniej 200 000 cykli otwierania i zamykania (jest to porównywalne do około 20-letniego okresu eksploatacji).

Warto także wiedzieć, że drzwi stalowe techniczne NovoPorta Premio wypełnione są w całości wełną mineralną i w standardzie wyposażone w dwa zawiasy, w tym jeden ze sprężyną samodomykającą. Ciekawą alternatywą są drzwi NovoPorta Super-Plus. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb, bez kompromisu dla ich niezawodności i funkcjonalności.

Drzwi techniczne Super-Plus posiadają skrzydło o grubości 40 mm gwarantujące izolacje akustyczną. Wyróżnia je także trójstronna przylga zapewniająca szczelność i podnosząca termoizolacyjność. Skrzydło drzwi zbudowane jest z grubej stali ocynkowanej i pokryte lakierem podkładowym. Ich walorem jest także łatwość pielęgnacji. Jak je zamontować? Przede wszystkim:

Skompletuj narzędzia

Do montażu drzwi technicznych nie są potrzebne wysoce specjalistyczne urządzenia, należy jednak przygotować pewien arsenał niezbędnych narzędzi, zarówno bardzo podstawowych, takich jak poziomica, nóż, śrubokręt, klucze imbusowe, pistolet do silikonu i młotek, jak i nieco bardziej zaawansowanych, takich jak wkrętarka (wraz z wkrętami), wiertarka i kątownik.

Jeśli wybór padł na drzwi o nietypowej lub bardziej nowoczesnej konstrukcji, prawdopodobnie konieczne będzie przygotowanie również listew rozporowych, kotw montażowych oraz taśmy malarskiej, klinów drewnianych i pianki montażowej. Warto także cały czas pod ręką mieć instrukcję dołączoną przez producenta drzwi. Pozwoli ona uniknąć błędów, które skutkować mogą nawet utratą gwarancji.

Sprawdź konstrukcję ścian

Aby prawidłowo osadzić drzwi techniczne z ościeżnicą, należy sprawdzić, jak wygląda konstrukcja ścian i z ilu składa się warstw. Te informacje będą decydujące dla prawidłowego umocowania skrzydła w otworze drzwiowym. Kluczowe jest przy tym, aby zniwelować powstawanie mostków termicznych.

W ścianach jednowarstwowych drzwi techniczne należy zamocować w połowie grubości muru. Natomiast jeśli ściany są dwuwarstwowe, zewnętrzna krawędź ościeżnicy powinna znaleźć się na granicy z warstwą ociepleniową oraz ścianą nośną. Przy ścianach trójwarstwowych, konstrukcja drzwi musi być zamocowana w miejscu termoizolacji.

Montaż ościeżnicy

Należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem montażu ościeżnicy oczyścić, a następnie otynkować i zagruntować otwór w ścianie. W kolejnym kroku umieszczamy w nim framugę, którą stabilizujemy korzystając z drewnianych klinów. Konieczne jest przy tym sprawdzenie, czy krawędź ościeżnicy znajduje się w odpowiednim miejscu, a także czy rygle i zamki działają prawidłowo.

Po tych czy czynnościach należy przystąpić do wywiercenia w ścianach otworów pod kotwy montażowe. Jak pokazuje praktyka najczęściej od góry ościeżnicy montuje się jedną kotwę, a po bokach framugi trzy kolejne. Gdy ościeżnica zostanie już osadzona, trzeba je dokręcić kluczem.

Aby ościeżnica była solidnie zamocowana, trzeba ją właściwie usztywnić, m.in. za pomocą listew rozporowych, umieszczonych pomiędzy wewnętrznymi bokami ramy, wkładając pod ich krawędzie grube filcowe podkładki. W tak przygotowaną ościeżnicę należy zamocować za pomocą kleju montażowego próg skrzydła, oczywiście wypoziomowany względem podłogi. Co istotne, musi zostać zachowana wysokość nadproża drzwi zewnętrznych technicznych na poziomie – nie niższa niż 2,22 m.

Wypełnienie pianką montażową i prace wykończeniowe

Usztywnioną konstrukcję należy wypełnić pianką montażową, po uprzednim oczyszczeniu i zwilżeniu szczeliny. Skutecznym sposobem na zapewnienie jej przyczepności do tworzywa, jest spryskanie go zimną wodą. Szczelinę wypełnia się pianką niskoprężną. Trzeba przy tym pamiętać, że po upływie doby podwaja swoją objętość, w związku z czym należy ją aplikować tylko do połowy.

Po 24 godzinach nadmiar pianki należy usunąć i przystąpić do prac wykończeniowych. Najpierw jednak trzeba usunąć taśmę malarską oraz drewniane kliny – a miejsca po nich wypełnić pianką. Następnie przechodzimy do montażu klamek, zamków i szyldów oraz do uszczelnienia konstrukcji. Ewentualne nieprawidłowości w montażu najczęściej można skorygować regulacją zawiasów.

Prawidłowy montaż daje gwarancję bezproblemowego użytkowania drzwi przez długi czas. Błędy podczas montowania mogą skutkować wypaczeniem skrzydła lub ramy a nawet poważnymi uszkodzeniami całej konstrukcji.

źródło i zdjęcie: Novoferm