Montaż i dobór instalacji alarmowej - rozmowa ze specjalistą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż i dobór instalacji alarmowej - rozmowa ze specjalistą

Kluczowe znaczenie na etapie opracowywania projektu instalacji alarmowej ma sprawna komunikacja ze specjalistą, który rozpozna nasze potrzeby.

aktualizacja: 2022-06-07 10:34:31

Właściciel firmy, zajmującej się montażem alarmów, Marcin Stec, radzi jak powinna przebiegać taka rozmowa:

Marcin Stec: Na etapie instalacji musimy przewidzieć lub założyć, jaki chcielibyśmy otrzymać efekt końcowy naszego systemu. Dlatego istotne jest, aby instalator lub handlowiec przedstawił jak najwięcej rozwiązań. Nie chodzi o naciąganie klienta na koszty, ale o przedstawienie różnych rozwiązań technicznych, które mogą zwiększać poziom bezpieczeństwa, jak i wygodę życia codziennego.

Są to wszelkiego rodzaju czujniki alarmowe gazu, czadu, dymu, zalania, funkcje sterowania/powiadamiania SMS-em oraz elementy automatyki domowej: sterowanie bramami, oświetleniem, zaworami wody, zraszaczami itp. Wiele osób nie ma świadomości, jakie rozwiązania można zastosować.

Budujemy Dom: Co Pana zdaniem jest ważne w podejściu do projektu instalacji alarmowej?

Marcin Stec: Ważne, aby do instalacji systemu alarmowego podejść profesjonalnie i myśleć o bezpieczeństwie swoim oraz bliskich. Ja wychodzę z założenia, że wykonując instalację, lepiej jest ułożyć dwa kable więcej, niż jeden za mało!

BD: Czym kierować się przy wyborze systemu alarmowego?

MS: Na pewno ważnym kryterium jest cena. Ale należy pamiętać, że system alarmowy to kilkanaście lub kilkadziesiąt elementów, montowanych etapami. Warto zatem porównać ceny wszystkich składowych kompletnego systemu różnych producentów.

Dla przykładu,cena systemu alarmowego  firmy X (centrala alarmowa, klawiatura, sygnalizator, czujniki) kosztuje 2000 zł; firmy Y - 2300 zł. Klient wybierze alarm firmy X, bo jest tańszy. Za kilka miesięcy, kiedy zdecyduje się na dokupienie modułu GSM (aby otrzymywać powiadomienia SMS), może okazać się, że taki moduł firmy X kosztuje 1000 zł, a firmy Y - 400. Dlatego pod uwagę należy brać końcowy kosztorys kompletnego systemu, nawet jeśli inwestycja ma być rozłożona na kilka lat.

Czujka umieszczona w rogu pomieszczenia
W większości domów inwestorów, po otynkowaniu ścian, w miejscach przeznaczonych na montaż czujek (zwykle w rogu, wysoko pod sufitem) wystają przewody. Dopiero po zamieszkaniu w domu montuje się na nich czujki (fot. L. Jampolska)

Układanie instalacji alarmowej - na etapie budowy

W systemach przewodowych sygnały od czujników do centralki są przesyłane kablami, które należy układać pod tynkiem, a więc przed wykończeniem ścian. W nowo budowanym domu, najlepiej zatem poprowadzić potrzebne przewody razem z układaniem instalacji elektrycznej, nawet jeśli wykonanie alarmu zamierzamy przesunąć w czasie.

W nowym domu, okablowanie do instalacji alarmowej powinno się ułożyć przed otynkowaniem ścian (fot. z lewej: fot. M. Błażejewski), a w tablicy rozdzielczej przewidzieć odpowiednio więcej miejsca na podłączenie dodatkowych obwodów (fot. z prawej: fot. Cz. Dąbrowski)

Wieloletniego praktyka, Pana Aleksandra Webera pytamy, jak rozprowadza się instalację alarmową?

W instalacjach alarmowych wykorzystywane są przeważnie kable miedziane, wieloparowe i ekranowane. Są one odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, pochodzące od innych urządzeń oraz instalacji. Przewody najczęściej prowadzone są w kanałach kablowych lub listwach teletechnicznych (korytach, rurkach, szynach kablowych). Te najbardziej istotne są chronione antysabotażowo i przed dostępem osób niepowołanych. Przewody instalacji alarmowej powinny być oddzielone od przewodów instalacji elektrycznej, ze względu na możliwość generacji zakłóceń.

Instalacje przewodowe można wykonać w technice konwencjonalnej (wieloprzewodowej) lub adresowalnej (magistralowej).

Technika konwencjonalna ogranicza liczbę elementów (np. czujek), które można podłączyć do jednej linii dozorowej. Duża liczba urządzeń na linii mogłaby utrudniać identyfikację elementu uszkodzonego lub będącego w stanie alarmu.

Taki sposób projektowania i wykonania jest wysokonakładowy ze względu na:

  • zwiększoną komplikację i ograniczenia występujące przy projektowaniu, dotyczy to szczególnie ilości i mieszania różnych typów elementów na jednej linii dozorowej;
  • brak możliwości precyzyjnego wskazania urządzenia;
  • konieczność wprowadzania różnych typów przewodów i materiałów instalacyjnych;
  • ograniczenia funkcjonalne, użytkowe i programowe tak zbudowanego systemu;
  • dużą podatność instalacji na zakłócenia, co ma konsekwencje w zwiększonych kosztach napraw.

W małych i nieskomplikowanych systemach alarmowych, instalacje wykonane w technologii konwencjonalnej rozprowadza się przewodami YTKSY 8 x 0,5 mm, 6 x 0,5 mm lub 10 x 0,5 mm.

Technika adresowa (magistralowa) - opiera się na technologii magistrali danych. Każdy element na danej linii ma własny adres i indywidualnie komunikuje się z centralą alarmową. Pozwala to nadzorować poszczególne urządzenia systemu i w szeroki sposób wykorzystać szansę identyfikacji elementów.

Podstawową zaletą technologii magistralowej jest obniżenie kosztów, ponieważ:

  • praktycznie brak zasadniczych ograniczeń projektowych i programowych;
  • możliwe jest podłączenie dużej ilości urządzeń na magistrali oraz mieszanie różnych typów urządzeń;
  • ujednolicenie okablowania skraca czas projektowania;
  • wykonanie wiąże się z oszczędnością w nakładach na materiały instalacyjne;
  • serwis systemu jest przejrzysty, elastyczny i prosty;
  • cechuje go niezawodność;
  • ma wysokie walory użytkowe i funkcjonalne;
  • wykazuje odporność na zakłócenia i ujemny wpływ środowiska pracy;
  • koszty konserwacji i serwisu są niskie.

W małych instalacjach w domach jednorodzinnych można sobie pozwolić na podłączenie każdej czujki z centralą odrębnym przewodem. Zużycie przewodów i pracochłonność rośnie, ale system jest odporny na uszkodzenia (jeden przerwany przewód eliminuje tylko jedną czujkę) i ma bardzo prostą budowę.

Redaktor: Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły