Kamery monitoringu CCTV w gotowym domu - zasada działania, koszty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kamery monitoringu CCTV w gotowym domu - zasada działania, koszty

W naszej okolicy doszło ostatnio do kilku włamań. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, chcemy założyć kamery CCTV. Jak to zrobić w najprostszy sposób, na co zwrócić uwagę?

Odpowiedź eksperta: Kamery, czyli fachowo monitoring wizyjny (telewizyjne systemy dozorowe CCTV) mają odstraszać potencjalnych przestępców: włamywaczy, złodziei, wandali. Nie zastąpią jednak zabezpieczeń mechanicznych (np. antywłamaniowej stolarki) czy instalacji alarmowej, w którą można je włączyć. Solidne drzwi i okna utrudniają przestępcy wejście do domu, alarm ma go zniechęcić, a gdy to się nie uda, informuje właściciela o włamaniu lub jego próbie, kamery zaś odstraszają i umożliwiają podglądanie tego, co dzieje się wokół budynku, w czasie rzeczywistym i w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie (o ile jest tam Internet lub zasięg sieci telefonii komórkowej).

Wykonane przez nie nagrania policja może wykorzystać do identyfikacji przestępców. Trzeba jednak wiedzieć, że do rozpoznania twarzy potrzebny jest obraz wysokiej jakości, a ta bywa niekiedy wyraźnie gorsza od oczekiwanej, np. w następstwie zakłóceń transmisji danych czy nagrywania w złych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Żeby dało się zobaczyć twarz intruza w czapce z daszkiem czy kapturem nasuniętym na głowę, kamera nie może być zamontowana zbyt wysoko.

Kamery zewnętrzne: kopułkowe (fot. po lewej: Krispol) i tubowa, monitorująca stały obszar (fot. po prawej: Wiśniowski).

Z czego składa się system monitoringu wizyjnego (CCTV)?

Generalnie system monitoringu wizyjnego tworzą kamery (przynajmniej jedna), infrastruktura do przesyłu danych i rejestrator/rejestratory. Obraz możemy obejrzeć zarówno na monitorze przeznaczonym specjalnie do tego celu, w telewizorze, jak i - w przypadku kamer IP - w komórce czy na laptopie. Nagranie może być archiwizowane i/lub przesyłane np. do centrum monitoringu.

Kamery obserwują na ogół otoczenie domu (podjazd do garażu, drzwi wejściowe, taras, ogrodzenie), rzadziej jego wnętrze. Te montowane na zewnątrz muszą być niewrażliwe na warunki atmosferyczne, niektóre wyposaża się w wandaloodporne obudowy. Warto sprawdzić ich stopień ochrony IP, informujący o tym, jak solidnie urządzenie zostało zabezpieczone przed wodą i pyłem. Np. IP 54 oznacza, że ochrona przed pyłem i deszczem (bryzgami wody z dowolnego kierunku) jest zapewniona.

Kamery mogą pracować w trybie ciągłym, bądź włączać się po otrzymaniu sygnału z detektora ruchu. Jeśli rejestracja obrazu ma odbywać się również w nocy (lub w gorszych warunkach oświetleniowych), trzeba wybrać sprzęt do pracy w ciemności (kamera dzień/noc lub z doświetleniem diodami IR).

W analogowych systemach wizyjnych każda kamera jest podpięta do przekaźnika obrazu i rejestratora. Przesyłanie obrazu "po kablu" jest bardziej niezawodne, niż łączność bezprzewodowa, taki przesył trudniej też zhakować (przejąć przesyłane dane) – to wbrew pozorom poważne zagrożenie. Połączenie przewodami rejestratora (umieszczonego w bezpiecznym miejscu) i kamer wiąże się jednak z koniecznością wywiercenia wielu otworów i prowadzenia dziesiątek metrów kabla. Który należy zabezpieczyć przed dostępem osób nieuprawnionych.

W przypadku łączenia rejestratora i kamer przewodowo, można wybrać urządzenia z zasilaniem typu PoE (Power over Ethernet), czyli kamery zasilane poprzez klasyczną skrętkę komputerową, która wykorzystywana jest do transmisji danych. Dzięki temu nie ma potrzeby prowadzenia osobnego kabla zasilającego.

Moduł kamery Full HD do czujki zewnętrznej VX Infinity

W tzw. monitoringu sieciowym IP kamery przewodowo lub bezprzewodowo komunikują się z rejestratorem lub Internetem i są traktowane jako elementy domowej sieci komputerowej. To rozwiązanie dobre do wykończonego domu, bo nie trzeba prowadzić przewodów między urządzeniami. Te wykorzystują do komunikacji telefonię komórkową albo sieć WLAN - lokalną sieć łączności bezprzewodowej, stosowaną powszechnie do korzystania z Internetu. Kamerami IP da się wygodnie sterować np. za pomocą aplikacji na smartfona, w którym również obejrzymy rejestrowany przez nie obraz. Oczywiście, można go archiwizować – w sieciowym rejestratorze wideo (Network Video Recorder) na dyskach lub kartach SD, ewentualnie w tzw. chmurze.

Zarządzanie monitoringiem przez smartfona
Obraz z kamery IP obejrzymy w dowolnym miejscu - wystarczy mieć smartfona. (fot. Fibaro)
Bezprzewodowe sterowanie monitoringiem
Bezprzewodowo można nadzorować nawet rozbudowany system monitoringu budynku. (fot. Fibaro)

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rejestratora?

Przy wyborze rejestratora bierze się pod uwagę z ilu kamer będzie nagrywał obraz: 4, 8, 16? Jeśli chcemy mieć dostęp do nagrań przez Internet, urządzenie powinno mieć wejście LAN. Za prosty zestaw monitoringu (4 kamery, rejestrator cyfrowy) płaci się kilkaset do tysiąca zł. Kamera przekazująca obraz przez Internet na dowolne urządzenie mobilne to wydatek od około 200 zł. Niektórzy montują atrapy kamer - z migającymi diodami, czy czujnikami ruchu, zmieniające położenie po jego wykryciu. To zabezpieczenie tanie, ale odstraszy tylko zupełnych amatorów. Co istotne, sprzęt nie powinien nagrywać tego, co dzieje się np. na posesji sąsiadów. To działanie niezgodne z prawem, które dopuszcza swobodne monitorowanie wyłącznie własnego terenu!

Janusz Werner
fot. otwierająca: Satel

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ANTEL

19 Wrz 2020, 05:01

Witajcie. Jeśli mógłbym coś Państwu polecić to to, aby nie kupować tanich i niskobudżetowych systemów monitoringu, ponieważ jest to słaba inwestycja. Montujemy systemy monitoringu od wielu lat, przez co zdążało się również instalować zestawy zakupione przez klienta składające ...

time image

Gość Krzysiek

13 Sty 2020, 09:01

Myślę, że przed założeniem tego typu sprzętu warto skonsultować się z kimś, kto się na tym zna - inaczej to tylko niepotrzebny wydatek.

time image

Gość

12 Paź 2019, 08:02

Gościu Toudi i gościu Miro! Autor tego artykułu nie może wprost wymienić kilku dobrych jakościowo produktów, bo tu nie jest na to miejsce. Autor przedstawia podstawowe informacje i zasady korzystania i konstrukcji układu, pokazuje na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie ...

time image

Gość Toudi

12 Paź 2019, 07:22

Kilka konkretów, - jaka kamera ,o jakiej rozdzielczości ...jaki obraz w dzień, jaki zasięg w nocy....itd. Wymień kilka dobrych jakościowo produktów, bo na chińskie platformy handlowe potrafi wejść dzieciak z podstawówki... Konkret.

time image

Gość Miro.

11 Paź 2019, 12:26

Do autora artykułu: Naprodukowałeś się , i żadnych konkretów, Same oczywiste fakty. Zamiast stwierdzać fakty, że do rozpoznania twarzy potrzebna dobra kamera, napisz Jaka. Jaki rejstrator który nie sprawia problemy z włączeniem do sieci

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje