Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zabezpieczamy dom przed włamaniem - ogrodzenie, domofon, elektryka

Co robić, żeby jak najlepiej zabezpieczyć swoje "gniazdo"? Omówimy wszystkie sposoby zabezpieczania nieruchomości: ogrodzenia, domofony, okna i drzwi antywłamaniowe, bramy i rolety, instalacje alarmowe. Poszukamy porad na policji i u przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Opowiemy też dość szczegółowo o konkretnym włamaniu.

Kiedy zacząć myśleć o zabezpieczeniu domu?

O zabezpieczeniu domu należy myśleć już na etapie poszukiwania działki. Nieruchomość na odludziu, z dala od sąsiadów, otoczona krzakami, w które nikt się nie zapuszcza, zawsze będzie łatwiejszym łupem. Budowanie okazałej, rzucającej się w oczy rezydencji w biednej i cieszącej się złą sławą okolicy, również nie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczniejsza jest zwarta zabudowa.

Pewniej mogą się czuć mieszkańcy bliźniaków i segmentów oraz ci, którzy zdecydowali się na dom na zamkniętym osiedlu. Znaczenie ma też projekt budynku - im więcej wejść (dodatkowe drzwi z tyłu), więcej okien, szczególnie nisko umieszczonych - tym dla złodzieja lepiej. Choć, oczywiście, mało kto chce mieszkać w bezpiecznym, betonowym bunkrze.

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie to pierwsza linia obrony, ale chroni raczej przed przypadkowymi złodziejaszkami, kradnącymi sprzęty z podwórka czy meble ogrodowe. W zależności od preferencji właścicieli i zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, może być ażurowe lub pełne. Pełne ogrodzenie, podobnie jak zwarty szpaler tuj zaraz za płotem, zapewnia więcej intymności, ale też chroni złodzieja przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Każdy płot, i pełny i ażurowy, powinien być zbudowany tak, żeby trudno było się na niego wspiąć.

Bez formalności możemy postawić ogrodzenie o wysokości do 2,20 m, zarówno od strony sąsiada, jak i ulicy (po ubiegłorocznej zmianie przepisów). Wyższe wymaga zgłoszenia w urzędzie. Amatorom tradycyjnych, mniej wyrafinowanych zabezpieczeń (drut kolczasty, tłuczone szkło) przypominamy, że niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ostro zakończone elementy można umieszczać wyłącznie na wysokości ponad 1,80 m.

Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m
Ostro zakończone elementy mogą się pojawić na ogrodzeniach wyższych niż 1,80 m. fot. Rheinzink

Domofon czy wideodomofon?

Dobrze jest wiedzieć, kogo wpuszczamy na podwórko. Dlatego, jeżeli to możliwe, ulokujmy furtkę tak, żeby z domu było widać, kto przed nią stoi. Możemy też założyć domofon lub wideodomofon. Domofon pozwala na kontakt głosowy, a coraz tańsze i w związku z tym powszechniejsze wideodomofony przekazują również obraz.

W obu przypadkach możemy wybrać urządzenia przewodowe (tańsze, ale wymagające poprowadzenia kabla między domem i furtką) i bezprzewodowe (sygnał przesyłany jest drogą radiową). Furtkę otwieramy przyciskiem w unifonie – aparacie zainstalowanym w domu. Warto zamontować go tam, gdzie najczęściej przebywamy, niekoniecznie - jak w blokach - zaraz przy drzwiach wejściowych. Modele bezprzewodowe mogą mieć dodatkowo zasilaną bateriami jednostkę wewnętrzną – można je więc przenosić wewnątrz domu. Niektóre wideodomofony są wyposażone w możliwość zapisu obrazu i dźwięku (uruchamia się po wciśnięciu przycisku dzwonka albo po wykryciu ruchu przed wejściem).

Są też urządzenia, które mogą przekierować rozmowę z rozmównicy (aparatu zainstalowanego przy wejściu, zwanego także bramofonem) na telefon komórkowy. To rozwiązanie wygodne, bo możemy porozmawiać np. z listonoszem, który dzwoni do furtki, gdy jesteśmy w pracy. Lecz czy uda nam się przekonać złodzieja, że jesteśmy w domu, a nie na urlopie? Jeżeli to przypadkowy złodziejaszek - być może. Ale jeśli szajka obserwuje dom przez kilka dni, to sztuczka z domofonem niewiele pomoże. Prosty zestaw domofonowy kosztuje ok. 100 zł, najtańszy wideodomofon 300-400 zł, za zaawansowany zapłacimy 2-3 tys. zł. Na montaż wydamy od stu kilkudziesięciu do 300 zł.

Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych
Bramofon z kamerą, podświetleniem i czytnikiem kluczy elektronicznych. fot. Kenwei

Na co zwrócić uwagę w ogródku i na podwórku?

Strategiczne miejsca, takie jak wejście do domu, taras, wjazd do garażu, drzwi gospodarcze, warto oświetlić. Dobrym pomysłem jest zastosowanie lamp, uruchamianych przez czujki ruchu - nie świecą bez potrzeby przez całą noc, a włączają się tylko wówczas, kiedy ktoś pojawi się w ich zasięgu.

Zwrócimy uwagę na gniazda elektryczne - często wyprowadzamy je na zewnątrz budynku, żeby móc podłączyć kosiarkę, czy lampki na Boże Narodzenie. Dobrze zainstalować je w obwodzie, który możemy wyłączyć, wyjeżdżając z domu. Nie chcemy przecież, żeby złodzieje rozwiercili nam zamek w drzwiach, korzystając z naszego prądu. Na budynku można zamontować atrapy kamer - niektóre z nich mają migające diody, nawet czujniki ruchu. Są tanie (kilkadziesiąt zł/sztuka), ale ochronę też dają dość iluzoryczną. Prawdziwego złodzieja nie wystraszą ani atrapy, ani prawdziwe kamery - wystarczy, że nasunie na oczy czapkę z daszkiem, albo założy kominiarkę.

Duże znaczenie ma rozplanowanie roślinności - złodziejowi będzie łatwiej, gdy któreś z okien zasłania ogromny krzew albo gdy na poddasze można wejść z rosnącego obok drzewa. I jeszcze uwaga dla zapominalskich: jeśli dobrze zabezpieczyliśmy okna i drzwi na parterze, a na piętrze nieco gorzej, nie zostawiajmy w ogrodzie drabiny, z której tydzień wcześniej zrywaliśmy czereśnie.

Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką
Lampa z czujnikiem ruchu może być dla złodzieja przykrą niespodzianką. fot. Lange Łukaszuk

Janusz Werner
fot. otwierająca: Joniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny