Strefy ochrony posesji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Strefy ochrony posesji
Pierwszą strefą ochrony posesji jest ogrodzenie budynku, które może być wyposażone w czujniki wykrywające próby jego sforsowania przez wdrapanie się, przecięcie siatki czy wykonanie podkopu. Ogrodzenia zabezpiecza się przy użyciu systemów impedancyjnych, światłowodowych, a także sejsmicznych i z kablem sensorowym.

W systemie impedancyjnym w ogrodzeniu są rozmieszczone czujki mierzące jego impedancję (opór). Zmiana oporu pomiędzy dowolnymi dwiema czujkami wyzwala alarm.


W systemie światłowodowym wzdłuż całego ogrodzenia montuje się światłowód. Przecięcie go lub zagięcie zmienia wiązkę światła przepływającą wewnątrz, a to powoduje uruchomienie alarmu. Światłowód jest wbudowywany w ogrodzenie lub znajduje się w drucie nad nim.


Systemy sejsmiczne są zbudowane z czujek wibracyjnych, reagujących na wstrząsy występujące podczas pokonywania ogrodzenia.

  Schemat podziału domu na podstrefy
 Schemat podziału domu na podstrefy

W systemach z kablem sensorowym wykrywane są próby przecięcia, odchylenia ogrodzenia lub przechodzenia przez nie. Mikroprocesorowy sterownik potrafi rozróżnić, z którą z przyczyn wyzwolenia alarmu mamy do czynienia. Kabel sensorowy działa jak mikrofon liniowy mocowany co 30 cm do ogrodzenia.

Oferowane są również ogrodzenia specjalne, z systemami porażenia intruza impulsem elektrycznym w przypadku próby ich pokonywania. Próba taka jest również sygnalizowana w centrali alarmowej. Mimo tych zabezpieczeń nie należy jednak zapominać o standardowym wyposażeniu furtki wejściowej w domofon lub wideofon, zapewniający kontrolę dostępu osób odwiedzających.

 

Drugą strefą ochrony jest teren działki pomiędzy ogrodzeniem a ścianami budynku. Jeżeli intruzowi uda się sforsować zabezpieczone ogrodzenie, jego obecność można wykryć dzięki systemom montowanym nad lub pod powierzchnią ziemi. Nad ziemią instaluje się bariery podczerwieni lub mikrofal. Są to układy złożone z nadajnika i odbiornika. Nadajnik wysyła fale podczerwieni lub mikrofale.

Pojawienie się przedmiotów, przecinających wiązkę promieniowania, powoduje zadziałanie systemu. Wadą tych zabezpieczeń są fałszywe alarmy wyzwalane przez zwierzęta lub nawet liście, spadające jesienią z drzew. Systemy stosowane w strefie pierwszej mogą być wykorzystane do montażu w gruncie, ale z pewnymi ograniczeniami.

Przeciwwskazaniem do montażu systemu sejsmicznego jest duża wilgotność podłoża, spowodowana wysokim poziomem wód gruntowych lub odprowadzeniem wody opadowej z rynien na teren posesji. System światłowodowy nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie użyty pod nawierzchnią utwardzoną – nie odkształci się światłowód pod wpływem ciężaru intruza. Zakłócenia w pracy systemy z kablem sensorowym spowoduje przejazd ciężkiego sprzętu.

Jedynie do zainstalowania systemu impedancyjnego nie ma żadnych przeciwwskazań. Do kontroli strefy drugiej możemy wykorzystać również kamery TV, polecane w przypadku występowania dużych zagrożeń. Obraz przez nie rejestrowany można monitorować i zapisywać. Dostępne są kamery pracujące w ciemnościach i w paśmie podczerwieni. Jednak znacznie tańsze będzie zamontowanie kamer zwykłych i dobre oświetlenie posesji.

 

Schemat podziału na strefy ochrony posesji
 Schemat podziału na strefy ochrony posesji

Trzecia strefa obejmuje sygnalizację obecności intruza przy ścianie domu lub próby pokonania przez niego zabezpieczeń mechanicznych w drzwiach wejściowych, oknach lub drzwiach balkonowych. Zabezpieczenia mechaniczne, zwane również pasywnymi, stanowią zamki i kraty. Zabezpieczenia elektroniczne to czujki magnetyczne, czujki ruchu oraz wibracyjne.

W przypadku przewidywania dużego stopnia zagrożenia, do strefy tej zalicza się zewnętrzne przegrody budynku, czyli ściany, strop piwnicy, dach. Często ich pokonanie jest dla intruza łatwiejsze niż sforsowanie drzwi i okien kontrolowanych przez całą dobę. Do zabezpieczenia przegród stosuje się systemy takie, jak w przypadku strefy pierwszej: impedancyjne, światłowodowe, sejsmiczne i z kablem sensorowym oraz wstrząsowe.

 

Strefę czwartą stanowi wnętrze domu. Z reguły zabezpieczają ją czujki ruchu. Wnętrze domu często jest dzielone na podstrefy, obejmujące np. garaż, parter i piętro.

 

System alarmowy jest wyłączony w tej części domu, w której przebywają domownicy. Uruchomiony jest za to w pomieszczeniach, które w danym czasie nie są użytkowane, a gdzie istnieje zagrożenie kradzieżą lub pożarem. Na przykład w nocy domownicy śpią na piętrze w sypialniach, a system alarmowy czuwa nad parterem budynku i garażem. W ciągu dnia, gdy ktoś jest w domu, system zabezpiecza jedynie garaż i podstrefę strzeżoną przez całą dobę, czyli np. sejf.

Jeżeli wszyscy mieszkańcy przebywają poza domem, system zabezpiecza wszystkie pomieszczenia. W jego skład mogą wchodzić również przyciski napadowe i pułapki, także uruchamiające system alarmowy. Odpowiednio do ilości zabezpieczanych stref ochrony rosną inwestycyjne i eksploatacyjne koszty systemu. Dlatego firma oferująca zabezpieczenie domu każdorazowo proponuje rozwiązanie dostosowane do przewidywanych zagrożeń, wymogów i zasobności klienta.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się wykonanie poszczególnych etapów prac (projekt, montaż systemu, podłączenie do systemu monitoringu i sam monitoring) przez różnych wykonawców. Dzięki temu całego systemu nie zna nikt z osób postronnych.

Marcin Nowak

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/"}

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny