Wentylacja w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-07-24 09:09:44
Wentylacja w domu

Dobra wentylacja w domu zapewni ci zdrowie na długie lata pod warunkiem, że będzie działała prawidłowo. A to oznacza w praktyce spełnienie szeregu wymogów omówionych w niniejszym artykule.

Zadaniem systemu wentylacyjnego w budynku jednorodzinnym jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do oddychania i dobrego samopoczucia osób w nim przebywających oraz do prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych, jak kotły czy kominki.

Wentylator ścienny w łazience
Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc montując w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazienkach, wentylatory ścienne (fot. Dospel)

O tym, że system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, świadczy to, iż domownicy nie zauważają jego pracy. Jeśli zwracamy uwagę na wentylację, oznacza to, że funkcjonuje ona źle lub jej nie ma. I najczęściej tak się właśnie dzieje.

 

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

 

Z tych powodów należy odejść od powszechnej skłonności do ograniczania zużycia energii przez zmniejszanie ilości świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń.

 

Zyskujemy na ograniczeniu kosztów, ale możemy zapłacić zdrowiem naszym i naszych najbliższych. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest zaś szczególnie istotne, kiedy montuje się szczelne okna.

Ile świeżego powietrza?

Orientacyjnie można przyjąć, że w pomieszczeniach domu jednorodzinnego w ciągu godziny powinna następować wymiana powietrza od 0,5 do 1 kubatury poszczenia.

Systemy wentylacyjne nie reagują na chwilowy wzrost zapotrzebowania na świeże powietrze. Bardzo by to zwiększyło koszty ich wykonania i użytkowania.

 

Najprostszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zwykle przewietrzenie pokoju przez otwarcie okna. Również inne zanieczyszczenia, np. wydzielające się z mebli formaldehydy, mogą wymagać zwiększonej wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Do dobrego samopoczucia konieczne jest, aby powietrze w pomieszczeniu było nie tylko świeże, ale miało także odpowiednią temperaturę i wilgotność. Pożądana temperatura zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Przyjmuje się ją zgodnie z tabelą.

Pożądana temperatura dla poszczególnych pomieszczeń
Przeznaczenie pomieszczenia Temperatura
(°C)
garaż  +5
wyodrębniona klatka schodowa  +8
garderoby, składziki kuchni wyposażone w paleniska węglowe, nieogrzewane piwnice  +16
pokoje mieszkalne, kuchnie z paleniskami gazowymi lub elektrycznymi, przedpokoje, WC  +20
łazienki  +24
suszarnie  +32

Co do wilgotności względnej, zaleca się jej utrzymanie między 40 a 60%. Zbyt mała powoduje wysuszanie błon śluzowych, zbyt wysoka sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pleśni i grzybów.

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne można podzielić według zasady działania (naturalne i mechaniczne) lub przeznaczenia (wentylacja ogólna i miejscowa).

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach źle wietrzonych, o dużej ilości zanieczyszczeń, wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, ogólne wyczerpanie, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach depresję, arytmię serca oraz podrażnienie oczu i dróg oddechowych
Systemy wentylacji ogólnej służą wymianie powietrza w całym domu i całych pomieszczeniach. Natomiast wentylacja miejscowa służy usunięciu zanieczyszczeń z części pomieszczenia; za przykład może posłużyć okap nad kuchnią gazową.

 

W systemach wentylacji naturalnej wykorzystuje się zjawisko ruchu powietrza pod wpływem wiatru lub różnicy temperatur. Wyróżnia się tu infiltrację, eksfiltrację, przewietrzanie i wentylację grawitacyjną.

 

Infiltracja to samoczynny niekontrolowany napływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności w przegrodach budowlanych, wywołany wiatrem lub różnicą temperatury powietrza.

 

Eksfiltracja jest zjawiskiem odwrotnym do infiltracji: powietrze przez nieszczelności wypływa z pomieszczenia. Przewietrzanie polega na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez otwieranie okien i drzwi.

Wentylacja grawitacyjna następuje z wykorzystaniem ciągu naturalnego, powstałego w pionowych kanałach wyprowadzonych ponad dach, na skutek różnicy gęstości (ciężaru właściwego) powietrza o różnej temperaturze w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. W systemach wentylacji mechanicznej do przetłaczania powietrza w sieci przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się wentylatory.

Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach
Wyloty powietrza zużytego, usuwane z pomieszczeń, mogą być wyprowadzone przez ścianę lub dach (rys. Iglotech)

Wentylacja grawitacyjna

W domach jednorodzinnych najczęściej się spotyka wentylację grawitacyjną. Lżejsze powietrze ciepłe jest wypierane przez zimniejsze, o większej gęstości. W chłodnych porach roku zużyte powietrze usuwane jest kratkami wywiewnymi z kuchni, łazienki lub WC, a świeże napływa przez nawiewniki montowane w oknach bądź drzwiach.

Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach Nawiewniki do montowania na ścianie zewnętrznej budynku
 (fot. Brevis)  (fot. Eureka)
Najczęściej nawiewniki montuje się w oknach lub na ścianie zewnętrznej budynku. Do domu z wentylacja grawitacyjną tędy napływa świeże powietrze

W budynkach ze szczelną stolarką budowlaną możemy zastosować mikronawiewniki z regulacją ręczną lub automatyczną, regulujące ilość powietrza nawiewanego, a tym samym usuwanego. Nawiewniki automatyczne mogą utrzymywać stalą ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń poprzez zmianę wielkości otworu. Reagują one na różnicę ciśnienia panującego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Schemat działania wentylacji grawitacyjnej
 Schemat działania wentylacji grawitacyjnej

Nawiewniki higrosterowalne współpracują z kratkami wyciągowymi, higrosterowalnymi.

Nawiewnik higrosterowany
Nawiewnik higrosterowany, uruchamiany pod wpływem różnicy ciśnienia, przymyka się samoczynnie, gdy różnica ta wzrasta, ograniczając tym samym nadmierny przepływ powietrza (fot. Aereco)

Ich zadaniem jest dostosowanie ilości powietrza usuwanego do warunków panujących w danej chwili w kuchni, łazience lub wc. Np. w trakcie gotowania, w kuchni wzrasta poziom wilgoci, powodując większe otwarcie kratki higrosterowalnej. Dzięki temu większa ilość powietrza usuwana jest przez kanał kuchenny.

Kratka wentylacyjna
Kratka wentylacyjna (fot. Hardi)

Kanały wentylacyjne. Każde pomieszczenie, z którego usuwane jest powietrze, powinno być włączone do indywidualnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego ponad dach.

 

Przewody wywiewne prowadzi się pionowo przy ścianach wewnętrznych, ale dopuszcza się odchylenie przewodów od pionu do 30°. Ponad dachem wyloty przewodów należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi oraz przed nawiewaniem powietrza pod wpływem wiatru.

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej czynnikiem wywołującym ruch powietrza w przewodach wentylacyjnych jest wentylator. W domach jednorodzinnych zastosowanie znalazły dwa rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewna i nawiewno-wywiewna.

Schemat działania wentylacji mechanicznej
 Schemat działania wentylacji mechanicznej

Systemy te możemy jeszcze dodatkowo podzielić na scentralizowane i rozproszone.
Systemem najbardziej korzystnym jest scentralizowana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Łazienkowy wentylator wyciągowy
Łazienkowy wentylator wyciągowy, włączony czasowo np. po kąpieli, przyspiesza wymianę powietrza w wentylacji grawitacyjnej (fot. Hardi)

 

Akustyka

Przy wentylacji mechanicznej bardzo ważnym parametrem charakteryzującym system jest poziom wytwarzanego hałasu. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób mających kłopoty ze snem.

 

System wykonany poprawnie nie powinien przenosić hałasu do pomieszczenia. Źródłem hałasu w instalacji może być zużyty lub złej jakości wentylator, złe średnice kanałów wentylacyjnych lub nawiewniki, przez które przepływa zbyt duża ilość powietrza.

 

Wówczas instalacja może emitować dźwięki niekorzystnie wpływające na domowników: stukanie, gwizdy, szumy.

Filtry

W systemach wentylacji mechanicznej montuje się filtry powietrza, służące do oczyszczania powietrza pobieranego z otoczenia. Jest ono zanieczyszczone w różnym stopniu. Zależy to od lokalizacji budynku. Na obszarach wiejskich o niewielkim zanieczyszczeniu możemy zrezygnować z dokładnej filtracji powietrza. Jednak na obszarach miejskich lub przemysłowych zaleca się stosowanie filtracji wielostopniowej.

Tomasz Pabur

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jołop

27 Gru 2017, 17:38

Każda wentylacja jest dobra jeżeli działa. Najważniejsze, nie zepsuć jakimś dodatkowym badziewiem, istniejącej wentylacji.

time image

Gość alex970@INTERIA.PL

01 Paź 2009, 13:23

PANIE PABUR CO PAN PISZESZ TAKIE DEZYINFORMACYJNE ARTYKULY-BZDURY JEDYNA WLSACIWA I PRAWIDLOWA WENTYLACJE JEST REKUPERACJA Z POMIAREN DWUTLENKU WEGLA

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny