Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?

Anemostat i kratka to dwa popularne zakończenia systemów wentylacji lub rozprowadzania ciepłego powietrza. Choć pełnią podobną rolę, występują pomiędzy nimi istotne różnice, które wpływają na ich funkcje użytkowe.

Co lepsze, anemostat czy kratka wentylacyjna?
VENTS GROUP Sp. z o.o. Systemy wentylacji, rekuperacja
www.vents-group.pl
VENTS GROUP Sp. z o.o. Systemy wentylacji, rekuperacja
Dane kontaktowe:
61 832 45 30
ul. Brzozowa 8, 64-320 Niepruszewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z czego jest zbudowana i jak działa kratka wentylacyjna?
  • Z czego jest zbudowany i jak działa anemostat?
  • Jaka jest różnica pomiędzy kratką wentylacyjną a anemostatem?
  • Które urządzenie jest lepsze?

Kratka wentylacyjna

W większości domów i mieszkań, w których znajduje się wentylacja grawitacyjna, jej wylot zamaskowany jest kratką wentylacyjną. To bardzo prosty element - zazwyczaj ogranicza się do kołnierza oraz siatki z trudnopalnego materiału, najczęściej tworzywa sztucznego. Kołnierz wyposażony jest w zintegrowaną wkładkę, w której znajdują się ruchome listwy przesłonowe. Ich zadaniem jest umożliwienie regulowania strumieniem powietrza, do czego zwykle służy linka, za pomocą której dokonuje się zmiany kąta ustawienia przesłon.

Anemostat - co to takiego?

O ile sformułowanie "kratka wentylacyjna" podpowiada, jaka jest funkcja tego elementu, o tyle ze słowem anemostat nie wszyscy mieli do czynienia. W rzeczywistości spełnia on podobne zadanie, jak zwykła kratka, a zatem zakańcza wylot instalacji wentylacyjnej. Między tymi dwoma zwieńczeniami wentylacji istnieją jednak znaczące różnice.

Zacznijmy od tego, że są dwa rodzaje anemostatów - nawiewne i wywiewne (oraz nawiewno-wywiewne). Zadaniem anemostatów nawiewnych jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Z kolei anemostaty wywiewne odprowadzają powietrze z dwutlenkiem węgla na zewnątrz.

Budowę anemostatu prześledzić możemy na podstawie modelu z serii WP A VRF, oferowanego przez firmę Vents Group. To stworzony z białego tworzywa ABS okrągły anemostat wyposażony w kołnierz, oferowany w średnicach 100, 125, 150 i 200 mm. Na ramce anemostatu znajduje się obrotowy talerz, za pomocą którego można sterować przepływem powietrza. Do ramki doprowadza się przewód odpowiedniej instalacji - nawiewnej lub wywiewnej.

Różnica pomiędzy kratką wentylacyjną a anemostatem

Choć zadaniem zarówno kratek jak i anemostatów jest zachowanie prawidłowej wymiany powietrza w pomieszczeniu, występują pomiędzy nimi istotne różnice. Tam, gdzie stosowana jest wentylacja mechaniczna, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zakończeń przewodów - i tu sprawdzą się jedynie anemostaty.

Natomiast w przypadku wentylacji grawitacyjnej w zasadzie można zastosować wybrane zakończenie - albo kratkę albo anemostat, choć kratki spotykane są częściej. Kratka wentylacyjna zapewnia ruch powietrza w obydwu kierunkach, natomiast anemostat  tylko w wybranym kierunku – odpowiednio nawiewnym lub wywiewnym. Na rynku znaleźć można także anemostaty uniwersalne, nawiewno-wywiewne, jak wspomniany model WP A VRF.

Kolejną istotną różnicą między anemostatem a kratką wentylacyjną jest możliwość regulacji strumienia powietrza. Kratki wentylacyjne co do zasady (z małymi wyjątkami) nie posiadają tej funkcji. Anemostaty natomiast umożliwiają regulację zarówno ilości przepływającego powietrza, jak i jego kierunku.

Co wybrać?

Bez wątpienia anemostat jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, które poradzi sobie w warunkach występowania trudności z utrzymaniem właściwej prędkości i kierunku przepływu powietrza. Jeśli często występują tego typu problemy i są one znaczne, dobrze jest wybrać anemostat. Anemostat będzie też właściwy w przypadku obecności rekuperacji. Z kolei w prostych instalacjach, pracujących bez większych problemów, kratki mogą się okazać wystarczające.

źródło i zdjęcie: VENTS GROUP