Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach?

W dobie pandemii nasze domy i mieszkania stają się miejscem do pracy, nauki i spotkań z przyjaciółmi. Wg danych Komisji Europejskiej przed pandemią Europejczycy spędzali średnio aż 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Covid-19 spowodował, że zdecydowanie najwięcej czasu spędzamy w miejscu naszego zamieszkania.Mając na uwadze zdrowie swoje i naszych bliskich, powinniśmy w szczególności zadbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy znaczącą część naszego życia. Największymi zagrożeniami są zbyt wysokie stężenie dwutlenka węgla (CO2) oraz cząstki stałe unoszące się w powietrzu.

Jak dbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach?
VENTS GROUP Sp. z o.o. Systemy wentylacji, rekuperacja
www.vents-group.pl
VENTS GROUP Sp. z o.o. Systemy wentylacji, rekuperacja
Dane kontaktowe:
61 832 45 30
ul. Brzozowa 8, 64-320 Niepruszewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Stężenie CO2 w pomieszczeniach zamkniętych powinno wynosić do 1000 ppm. Średnia jego zawartość w powietrzu atmosferycznym wynosi ok. 415 ppm. W trakcie spoczynku człowiek wydycha aż 10-12 l/h CO2 co w konsekwencji powoduje, że w sypialni, w porannym powietrzu stężenie dwutlenku węgla wzrasta aż do 2500-3500 ppm.

Jest to wartość 6-8 krotnie większa niż jego stężenie w powietrzu zewnętrznym i przekracza normy ponad 3-krotnie. Sytuacja taka może powodować ból głowy, bezdech czy złe samopoczucie u domowników.

Duże stężenie CO2 w pomieszczeniach zamkniętych może powodować ble głowy, bezdech i złe samopoczucie
Duże stężenie CO2 w pomieszczeniach zamkniętych może powodować bóle głowy, bezdech i złe samopoczucie

Cząstki stałe (PM) rozproszone w powietrzu są wg aktualnych badań bardzo dużym zagrożeniem dla społeczeństwa. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera około 7 milionów ludzi. Dzieje się tak, ponieważ cząstki pyłów w łatwy sposób wnikają głęboko do płuc i układu sercowo-naczyniowego prowadząc do wielu chorób.

Dodatkowo, naukowcy zaobserwowali zależność pomiędzy częstością występowania wirusa SARS-CoV-2, a poziomem zanieczyszczenia cząsteczkami stałymi PM10 i PM2,5. Przenoszenie się Covid-19 zależy również od stopnia zanieczyszczenia otaczającego nas powietrza.

Jak chronić się przez zanieczyszczeniem powietrza?

Niestety, wentylacja grawitacyjna jest najczęściej spotykaną formą dostarczania świeżego powietrza do naszym mieszkań i domów. Posiada ona jednak kilka podstawowych wad. Przede wszystkim użytkownik nie ma żadnego wpływu na ilość dostarczanego powietrza. Nie jest ono w żaden sposób filtrowane, przez co cząstki stałe, które znajdują się w powietrzu zewnętrznym przedostają się do użytkowych pomieszczeń.

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła mamy gwarancję dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza
Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła mamy gwarancję dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza


Aktualna norma „PN-83/B-03430 wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej” dokładnie określa minimalny strumień powietrza wentylacyjnego:

  • w kuchni z oknem zewnętrznym: wyposażonej w kuchnię elektryczną w mieszkaniu 3-osobowym – 30 m3/h, w mieszkaniu o liczbie mieszkańców większej niż troje – 50 m3/h, a w kuchni wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową – 70 m3/h;
  • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m3/h, a w kuchnię gazową (z wentylacją mechaniczną) – 70 m3/h;
  • w pomieszczeniach kuchni w trakcie ich użytkowania zaleca się okresowe zwiększanie strumienia powietrza do 120 m3/h;
  • w łazience z WC lub bez niego – 50 m3/h, a w oddzielnym WC – 30 m3/h;
  • w pokojach mieszkalnych – 20 m3/h na osobę, jednak krotność wymiany powietrza w pomieszczeniu nie powinna być mniejsza niż 1/h, a w pokojach z nieotwieranymi oknami wyposażonymi w instalację wentylacji mechanicznej – 30 m3/h;
  • w pokoju mieszkalnym oddzielonym od pomieszczeń kuchni, łazienki i toalety więcej niż dwojgiem drzwi lub w pokoju znajdującym się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w budynku wielorodzinnym – 30 m3/h;
  • w pomieszczeniach pomocniczych bez okien – 15 m3/h.

Dostarczanie wymaganego minimalnego strumienia powietrza wentylacyjnego powoduje brak problemów ze zbyt wysokim stężeniem CO2. Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła mamy gwarancję dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Dodatkowo napływające powietrze jest filtrowane co uniemożliwia przedostanie się cząstek stałych do pomieszczeń. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w formie centrali wentylacyjnej wraz z rozprowadzaniem instalacji najłatwiej zamontować w nowo powstałych budynkach. Na etapie budowy kanały rozprowadzające powietrze do anemostatów można zamontować w izolacji w stropie, co znacząco ułatwia montaż oraz oszczędza miejsce.

Profesjonalne systemy wentylacyjne - sprawdź ofertę Vents Group

Instalacje z centralą wentylacyjną można doposażyć w moduł antysmogowy np. FBK2.W którym znajdują się wysokosprawne filtry: klasy G4 (wstępny), węglowy (pochłaniający związki organiczne -brzydkie zapachy) oraz H13 (filtr absolutny HEPA stosowany w obiektach szpitalnych w salach zabiegowych).

Wentylacja decentralna to urządzenia z odzyskiem ciepła i filtracją rekomendowane do jednego pomieszczenia
Wentylacja decentralna to urządzenia z odzyskiem ciepła i filtracją rekomendowane do jednego pomieszczenia

Dla obiektów już istniejących ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja decentralna. Są to urządzenia z odzyskiem ciepła i filtracją rekomendowane do jednego pomieszczenia. Nie wymagają one rozprowadzenia kanałów, minimalizując ingerencję w konstrukcję budynku.

źródło i zdjęcie: VENTS Group