PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Jak jakość powietrza wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Świeże i czyste powietrze jest niezbędne dla naszego zdrowia. Przeludnione miasta, zatłoczone drogi, dymiące kominy wielkich fabryk, postęp prac budowlanych i działalność rolnicza wywierają negatywny wpływ na jakość otaczającego nas powietrza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza - zarówno zewnętrznego jak i w pomieszczeniach jest jedną z najczęstszych przyczyn zachorowalności ludzi na całym świecie. Obecnie 91% światowej populacji zamieszkuje miasta i codziennie musi zmagać się z gwałtownym wzrostem zanieczyszczeń powietrza. Do najbardziej szkodliwych czynników wpływających na życie ludzi należą m.in. smog, pył zawieszony i wysokie stężenie ozonu.

Inwestycje budowlane i projekty renowacyjne również przyczyniają się do nasycania powietrza cząstkami pyłów i chemicznych oparów.Zanieczyszczone powietrze zawiera zwiększoną liczbę cząstek stałych PM10 (<10 µm) i PM2,5 (<2,5 µm). Średnia wielkość wirusów wynosi około 0,1 µm. Taka różnica w wielkości pozwala patogenom przylegać do drobnych cząstek pyłu i przebywać w powietrzu przez wiele godzin i dni podróżując z powietrzem na duże odległości.

W takim stanie wirusy mogą pozostać przy życiu przez długi czas. Każda centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła firmy Vents jest standardowo wyposażona w filtry powietrza. W zależności od przeznaczenia obiektu i potrzeb klienta można dostosować odpowiednią klasę filtracje w urządzeniu lub dołożyć kolejny stopień filtracji o wyższej skuteczności.

Najbardziej skuteczne są wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) pozwalające na usuwanie najdrobniejszych cząstek stałych o wielkości powyżej 0,01 μm z napływającego powietrza. Takie filtry nie pozwolą przedostać się do pomieszczeń drobnego, silnie alergizującego pyłu PM2,5, zarodników grzybów i najdrobniejszych pyłków, niebezpiecznych wirusów i bakterii, a także cząstek smogu. Ze względu na zdolność do usuwania różnych mikroorganizmów patogennych, filtry HEPA są szeroko stosowane w placówkach służby zdrowia.

Zainwestuj w wentylację mechaniczną

Dlatego warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która gwarantuje niezawodne działanie przez cały rok, niezależnie od temperatury czy siły wiatru na zewnątrz. Centrale wentylacyjne posiadają możliwość regulacji wydajności. Oznacza to, że gdy domownik znajduje się poza swoim mieszkaniem może zmniejszyć wydajność centrali obniżając tym samym koszty energetyczne. Natomiast gdy następuje potrzeba zapewnienia komfortowych warunków przy zwiększonej ilości ludzi w domu(np. w wyniku zaproszenia gości) to można zwiększyć wydajność centrali.

System rekuperacji dba o skuteczne usuwanie pary wodnej i innych zanieczyszczeń z wnętrza domu. Szybkie i całkowite usunięcie pary wodnej i związków organicznych z powietrza gwarantuje brak pleśni, grzybów, wilgotności i nieprzyjemnego zapachu stęchłego powietrza.

Negatywne aspekty tradycyjnych rozwiązań wentylacyjnych
Negatywne aspekty tradycyjnych rozwiązań wentylacyjnych

NEGATYWNE ASPEKTY TRADYCYJNYCH ROZWIĄZAŃ WENTYLACYJNYCH:

 • Przekroczony dopuszczalny poziom CO2,
 • Znaczne straty ciepła w sezonie zimowym, latem wzrost temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń,
 • Zwiększone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem,
 • Niekontrolowana ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego,
 • Stwarzanie idealnych warunków do powstawania na ścianach grzybów, pleśni i wilgoci.

WPŁYW ZŁEJ JAKOŚCI POWIETRZA NA OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POMIESZCZENIU:

 • Powoduje ciągłe zmęczenie, senność i obniżenie koncentracji,
 • Przyczynia się do bólów głowy i podrażnień gałek ocznych,
 • Wysoka wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni i drobnoustrojów, które najczęściej są przyczyną astmy i alergii.
Pozytywne aspekty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Pozytywne aspekty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

POZYTYWNE ASPEKTY WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z ODZYSKIEM CIEPŁA:

 • Zapewnia odzysk ciepła oraz równowagę wilgotności w pomieszczeniu,
 • Zapewnia stałą kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniu,
 • Cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energie elektryczną,
 • Zmniejsza koszty ogrzewania zimą i chłodzeniem latem,
 • Charakteryzuje się cichą pracą,
 • Zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń oraz tworzenia się pleśni.

WPŁYW WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z ODZYSKIEM CIEPŁA NA OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POMIESZCZENIU:

 • Poprawia samopoczucie, wpływa na efektywność pracy oraz lepszą koncentrację,
 • Powietrze wolne jest od alergenów, drobnoustrojów oraz nadmiaru CO2,
 • Świeże powietrze przy zachowaniu odpowiedniej temperatury (brak przeciągów i wychładzania pomieszczeń zwiększają ryzyko np. ciągłych przeziębień).

System VENTSFLEX - oczyszczone powietrze w całym budynku

Firma Vents Group w swojej gamie produktowej zapewnia bogaty wybór central wentylacyjnych, które oczyszczają powietrze oraz odzyskują ciepło i dzięki systemowi Ventsflex rozprowadzają je po całym budynku. System rozprowadzenia powietrza można zbudować przy użyciu elementów systemu wylewkowego Ventsflex. System ten składa się z karbowanych i giętkich rur wentylacyjnych oraz szerokiej gamy rozdzielaczy, skrzynek rozprężnych i anemostatów.

Rury wentylacyjne fi 75 mm o budowie dwuściennej wykonane są z HDPE  (polietylenu o wysokiej gęstości) występują w dwóch kolorach: niebieskim (VKE75) z powłoką antystatyczną oraz zielonym (VKE75SILVER) z powłoką o właściwościach antybakteryjnych oraz antygrzybicznych. Zawartość  składnika aktywnego opartego o jony srebra w dodatku antybakteryjnym i antystatycznym to  5,5% (wartość wyższa od zalecanej). Wysoka wytrzymałość mechaniczna rur pozwala na układanie ich w w stropie. Niewielka średnica kanału 75 mm pozwala na ich montaż w sufitach podwieszanych lub ścianach GK oraz znacznie ogranicza wielkość niezbędnej zabudowy.

System VENTSFLEX
System VENTSFLEX

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE CENTRALI WENTYLACYJNEJ?

Wymiennik ciepła - najpopularniejszymi wymiennikami ciepła dostępnymi na rynku są wymienniki płytowe (krzyżowy i przeciwprądowy) oraz obrotowe. Stawiając na energooszczędność należy zawęzić wybór do wymiennika przeciwprądowego oraz obrotowego. Wymienniki przeciwprądowe charakteryzują się wysoką sprawnością odzysku ciepła, obrotowe pozwolą na częściowy odzysk wilgoci z powietrza, nie ma tez konieczności odprowadzania od nich skroplin.

Wysokowydajne wymienniki przeciwprądowe znajdują się w centralach Vents Group z serii: VUT VB EC A21, VUT HB/HBEEC A21 oraz VUT PB EC A21, godnymi polecenia centralami z wymiennikiem obrotowym są VUTR V/VEEC A21 oraz VUTR P/PEEC A21.

Silniki - najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie oszczędzania energii są silniki EC – pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej od 1,5 do 3 razy. Charakteryzują się także wysoką sprawnością i niskim poziomem hałasu.   

Filtry – podstawowym zadaniem filtrów zamontowanych w centrali wentylacyjnej jest ochrona silników i wymiennika ciepła przed zanieczyszczeniem i większymi cząstkami, które mogłyby je uszkodzić. Standardowo w centrali mam 2 filtry klasy F7 i G4, każdy kolejny o wyższej klasiefiltr zwiększa jakość powietrza trafiającego do domu.

Wszystkie centrale z automatyką A21 są wyposażone we wbudowany system sterowania
Wszystkie centrale z automatyką A21 są wyposażone we wbudowany system sterowania

Sterowanie - na rynku mamy dostępna szeroką gamę sterowników, od najbardziej podstawowych, które umożliwiają jedynie zmianę wydajności urządzenia do systemów działających bezprzewodowo, pozwalających na sterowanie pracą urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej (na telefon, tablet) czy za pomocą łączności internetowej z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie centrale z automatyką A21 są wyposażone we wbudowany system sterowania.

Automatyka A21 umożliwia integrację centrali wentylacyjnej z systemem Inteligentny dom lub BMS (Building Management Systems). Aplikacja VENTS AHU umożliwia sterowanie centralą poprzez Wi-Fi. Po pobraniu aplikacji centrala z automatyką A21 może być sterowana za pomocą smartfonu, tabletu oraz innych urządzeń mobilnych. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia tradycyjnego panelu sterowania montowanego na ścianie.

Do wyboru są trzy wersje paneli A22, A22WIFI lub A25. Panel A25 pozwala na szczegółowy podgląd odczytów z czujników, ustawienie harmonogramu tygodniowego oraz sterowania dodatkowymi urządzeniami np. nagrzewnicą oraz chłodnicą. Dzięki dostępowi centrali do zewnętrznej sieci Wi-Fi możemy sterować nią  na odległość za pomocą np. telefonu będąc w tym czasie poza domem.

Akcesoria - centrale wentylacyjne Vents Group mogą zostać wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów np. w postaci nagrzewnic wstępnych i wtórnych czy czujników pozwalających na kontrolę jakości powietrza. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na nie wraz z zakupem centrali, akcesoria możemy dołożyć w każdym momencie użytkowania instalacji.

źródło i zdjęcia: Vents Group