Jak rozplanować instalację systemu wentylacji?

Zastanawiasz się nad montażem instalacji systemu wentylacji w swoim domu? Nie wiesz, jak go zaprojektować, i na co zwracać uwagę? Przeprowadzimy Cię przez proces planowania go krok po kroku.

Jak rozplanować instalację systemu wentylacji?
aeroVent Rekuperacja
www.aerovent.pl
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2, 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dobrze przemyśl miejsce położenia centrali wentylacyjnej

Lokalizacja centrali wentylacyjnej powinna być bardzo dokładnie przemyślana, tak żeby zapewniała jak najlepszą pracę układu wentylacji oraz wygodę użytkowników.

Centrala może znajdować się w pomieszczeniach technicznych, w piwnicy, na poddaszu lub w pomieszczeniach gospodarczych. Należy unikać lokalizacji centrali w pobliżu pomieszczeń, w których śpimy.

Wybierz, gdzie będą skrzynki rozdzielaczowe

Skrzynki rozdzielaczowe powinny być jak najbliżej centrali wentylacyjnej. Można zamontować je w posadzce (rozdzielacze kątowe) lub w pomieszczeniu (rozdzielacze proste).

Szczególnie wygodną lokalizacją skrzynek rozdzielaczowych jest poddasze. Łatwo wtedy dotrzeć z wentylacją do pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Zobacz, gdzie zamontować anemostaty i wywiewniki 

Nawiewniki oraz wywiewniki powinno się montować w taki sposób, żeby przepływające między nimi powietrze gwarantowało jego wymianę w całym budynku. Anemostaty najlepiej umieszczać jak najdalej od drzwi - wtedy powietrze będzie przepływało przez największą część domu.

Czerpnia oraz wyrzutnia mogą być zamontowane na dowolnej ścianie budynku, z zastrzeżeniem, że czerpnia nie może znajdować się od strony południowej. Odległość czerpni od wyrzutni powinna wynosić minimum 3 metry.

Zminimalizuj dźwięki wydawane przez system wentylacji

Hałas generowany przez system wentylacji w domu mieszkalnym jest istotnym parametrem oceny komfortu działania całego układu.

Projekt rozdziału powietrza do poszczególnych pomieszczeń powinien uwzględniać ich przeznaczenie i ze szczególną uwagą traktować sypialne, w których użytkownicy domu oczekują skutecznego wytłumienia hałasu, w odróżnieniu od łazienek, kuchni czy pomieszczeń technicznych.

Projekt wentylacji mechanicznej
Należy unikać lokalizacji centrali wentylacyjnej w pobliżu pomieszczeń, w których śpimy i odpoczywamy - dobry projekt zakłada umieszczenie jej w piwnicy, na poddaszu lub w pomieszczeniach gospodarczych

Ustal trasę przewodów 

Po wybraniu lokalizacji nawiewników i wywiewników oraz skrzynek rozdzielających, należy połączyć dane elementy przewodami elastycznymi. Dzięki niewielkim średnicom przewodów aeroVent, można je ukryć w posadzce, co sprawia, że planowanie trasy przewodów jest bardzo łatwe.

Należy jedynie uważać na krzyżowanie się przewodów w posadzce, np. nawiewnego z wywiewnym. Jeżeli rozkład nawiewników i wywiewników wymusza krzyżowanie się przewodów, należy je skrzyżować w technicznej części budynku, najlepiej jak najbliżej centrali wentylacyjnej.

Trzeba pamiętać o tym, żeby zamontowane drzwi w budynku posiadały szczeliny, tak by strumień powietrza mógł swobodnie przepływać i wentylować pomieszczenia nawet przy zamkniętych drzwiach.

Przykładowy projekt wentylacji
Przykładowy projekt wentylacji

Przekonaj się do projektowania w programach typu CAD

Jednym ze sposobów na rozrysowanie zaplanowanej instalacji jest wykonanie projektu w programie typu CAD. W tym celu można posłużyć się specjalnie przygotowanymi blokami poszczególnych elementów systemu aeroVent.

Bloki te obejmują cały typoszereg elementów, co pozwala na zaplanowanie całej instalacji w maksymalnie krótkim czasie. Dodatkowo, dzięki szczegółowym wymiarom, otrzymany projekt będzie możliwie zbliżony do warunków rzeczywistych. Przygotowane bloki można pobrać na stronie internetowej aeroVent.

Źródło i zdjęcia: aeroVent